Čekám, kdy dojde k vraždě vládního politika, prohlásil Fico před měsícem

Martin Novák Martin Novák
15. 5. 2024 17:17
Útočník na Slovensku ve středu odpoledne postřelil tamního premiéra Roberta Fica. Předseda slovenské vlády se minulý měsíc zmínil o hrozbě násilí proti politikům vládní koalice.
Robert Fico 10. dubna hovořil o tom, že dojde k vraždě vládního politika | Video: Facebook Roberta FIca

"Čekám, kdy se frustrace progresivistů živená médii může přetavit do vraždy někoho z vládních politiků," uvedl 10. dubna v projevu na svém facebookovém profilu. Narážel tak na název největší opoziční strany, Progresivní Slovensko.

"Voliči Progresivního Slovenska v ulicích oplzle nadávají vládním politikům a já už jen čekám, kdy se tato frustrace intenzivně prohlubující Denníkem N, SME či Aktualitami přetaví do vraždy některých z předních vládních politiků, a to nepřeháním ani milimetr. Tato a další média doslova vybízejí progresivního voliče, aby byl hulvátský a agresivní," prohlásil Fico.

Po prvních zprávách o střelbě na premiéra v Handlové se do médií opřel předseda vládní Slovenské národní strany Andrej Danko. Novináře Denníku N nazval "hnusnými prasaty".

Fico je po útoku v nemocnici v Banské Bystrici. Podle dřívějšího prohlášení mluvčí nemocnice je při vědomí. Úřad vlády ale uvedl, že je v ohrožení života. Podle informací slovenských médií utrpěl průstřel břicha, ruky a nohy a podstupuje operaci.

Policie střelce zatkla. Podle informací slovenských médií jde o 71letého útočníka z města Levice na jihu Slovensku. Zbraň vlastnil legálně, o možném motivu činu zatím policisté nic nezveřejnili. Členové ochranky premiéra okamžitě po střelbě odvedli do vládního vozu. Do nemocnice jej transportoval vrtulník. 

Fico vyšel po zasedání vlády v Handlové ven na Náměstí horníků pozdravit lidi, kteří se tam shromáždili. Když k nim přišel, ozvaly se tři nebo čtyři výstřely, výpovědi se rozcházejí. "Fico padl na zem. Viděla jsem, že má krev na hrudi a na hlavě," popsala svědkyně útoku.

Politická atmosféra na Slovensku byla v posledních měsících napjatá. Opozice kritizuje premiéra za jeho snahy změnit fungování veřejnoprávní televize a rozhlas a obviňuje ho z útoků na nezávislost justice. Nelíbí se jí také Ficova politika vůči Ukrajině, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Fico odmítá podporovat Kyjev zbraněmi a hovoří o tom, že je třeba s Ruskem jednat o míru.

Fico a další vládní politici kromě opozice kritizují některá média a obviňují je ze šíření nenávisti. Premiér odmítá komunikovat s Denníkem N, listem SME, zpravodajským webem Aktuality.sk a televizí Markíza. "Vinu nesou liberální média a progresivisté. Robert Fico kvůli vaší nenávisti bojuje o život," prohlásil místopředseda slovenského parlamentu a strany Směr Ľuboš Blaha. 

Slovenská opozice útok odsoudila. Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka uvedl, že je střelbou šokovaný a zhrozený. "Jakékoliv násilí jednoznačně a ostře odsuzujeme. Věříme, že premiér bude v pořádku a že tento hrozný čin bude co nejdřív objasněn," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy