Útočník na Slovensku postřelil premiéra Roberta Fica. Vláda mluví o atentátu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2024 17:20
Po výjezdním zasedání slovenské vlády ve městě Handlová v Trenčínském kraji postřelili premiéra Roberta Fica. Uvedl to slovenský Denník N, podle kterého Fica převezli do nemocnice v Banské Bystrici, jež je od Handlové vzdálena zhruba 65 kilometrů. Výstřely se ozvaly před domem kultury, kde zasedala vláda, ve chvíli, kdy premiér přišel mezi lidi, napsal list.
Záběry ukazují místo po střelbě na slovenského premiéra Roberta Fica | Video: Reuters

Premiér byl letecky dopraven do nemocnice v Banské Bystrici a úřad vlády oznámil, že jeho život je ohrožen. Agentura Reuters předtím citovala mluvčí nemocnice v Handlové, podle které byl devětapadesátiletý Fico při vědomí a jeho životní funkce byly stabilizovány. Slovenská média s odkazem na několik zdrojů uvedla, že Fico utrpěl střelná zranění v oblasti břicha, ruky a nohy.

"V tomto okamžiku je přepravován vrtulníkem do Banské Bystrice, protože do Bratislavy by to trvalo příliš dlouho vzhledem k nevyhnutelnému akutnímu zákroku," objevilo se kolem 16:00 na Ficově facebookovém účtu. Mluvčí slovenského ministra vnitra Matej Neumann útok označil za atentát. 

Záchranáři uvedli, že krátce po 14:30 obdrželi na tísňové lince informaci o postřeleném muži ve městě Handlová. K Ficovi vyslali vrtulník.

Denník N uvedl, že jeho reportér Daniel Vražda slyšel několik výstřelů a viděl, že premiéra poté členové jeho ochranky zvedají ze země, nakládají do vozidla a odvážejí. 

Vražda popsal, že střelbu neviděl, byl však blízko a slyšel několik výstřelů. Podle reportéra Fico poté spadl na zem a pak jej odvezli do nemocnice. Údajného útočníka policisté zpacifikovali a zadrželi. Dům kultury evakuovali. Podezřelým je podle tamních médií 71letý muž z města Levice na jihu Slovenska.

Slovenský deník hovořil také s dvěma lidmi, kteří byli v blízkosti Roberta Fica v momentě střelby. "Právě jsem mu šel podat ruku," popsal jeden ze svědků, starší muž. "Když se ozvaly výstřely, skoro jsem ohluchla," uvedl druhý svědek, žena. Slyšela prý tři nebo čtyři výstřely. Viděla, jak před ní Fico klesl k zemi, a všimla si krvavých zranění na hrudi a na hlavě.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová útok označila za "brutální a bezohledný". "Jsem šokovaná. Robertovi Ficovi přeji v této kritické chvíli mnoho sil, aby se zotavil," uvedla. Útok odsoudili i slovenští politici. Někteří vládní politici připsali odpovědnost za útok opozici a liberálním médiím, opozice násilí odsoudila.

Místopředseda slovenské sněmovny v reakci na postřelení premiéra na neurčito přerušil zasedání parlamentu, který dopoledne na své mimořádné schůzi začal jednat o novém zákonu o veřejnoprávní televizi a rozhlasu.

 

Právě se děje

Další zprávy