Na rebely v Damašku zaútočila stíhačka, 60 mrtvých

ČTK ČTK
27. 8. 2012 23:05
Tvrdé boje pokračují kromě syrského hlavního města také v obchodní metropoli Aleppo

Damašek - Při útoku stíhačky na východní předměstí Damašku bylo podle syrských opozičních zdrojů zabito nejméně 60 lidí.

Síly věrné režimu prezidenta Bašára Asada podnikly více leteckých útoků; při jednom z nich povstalci sestřelili armádní vrtulník.

Tvrdé boje pokračují kromě syrského hlavního města také v obchodní metropoli Aleppo. Asad je podle íránských zdrojů připraven na setkání se zástupci opozice.

Stíhačka zaútočila na čtvrti, v nichž žijí sunnitští muslimové. Vyznavači tohoto směru islámu převažují mezi syrskými povstalci, zatímco Asadovi přívrženci jsou hlavně alávité. V předměstích, která se ocitla pod palbou, podle agentury Reuters dříve během dne povstalecké jednotky prorazily několik zátarasů, které vybudovali vládní vojáci.

Syrská armáda už dříve během dne nasadila proti povstalcům vrtulník, o ten však později přišla. "(Vrtulník) létal nad východní částí města a střílel celé ráno. Rebelové se ho snažili zasáhnout asi hodinu, pak se jim to konečně podařilo," řekl Reuters jeden z damašských aktivistů.

Rebelové se podle vlastních výpovědí snaží probojovat do centra hlavního města. Vládní jednotky je ale pronásledují po jeho okrajích a provádějí stále tvrdší údery i s pomocí vrtulníků. Boje se tak přelévají z místa na místo. Kromě obětí náletu stíhačky zemřelo podle Reuters v Damašku nejméně 32 lidí, po celé zemi více než 100.

Z návštěvy Damašku se vrátila delegace íránských poslanců, mezi nimiž byl i šéf parlamentního zahraničního výboru Alaeddín Borúdžerdí. Agentuře Mehr řekl, že Asad je připraven setkat se s opozicí. "Jestliže to ozbrojená opozice a státy, které ji podporují, přijmou, může dialog začít."

Teherán už v neděli naznačil, že je ochoten rozhovory mezi syrskými znepřátelenými stranami zprostředkovat.

Agentura AP s odvoláním na syrskou státní agenturu SANA napsala, že syrské úřady v Damašku a Homsu propustily 378 lidí zadržených kvůli účasti na nenásilných protivládních protestech. Takové kroky prý syrské úřady činí opakovaně, aby daly najevo, že se snaží potlačit jen lidi bojující proti režimu násilím.

Syrská provládní televize odvysílala rozhovor s tureckým kameramanem Cüneytem Ünalem, který přišel do Sýrie před týdnem ve skupině, v níž byla i zastřelená japonská novinářka Mika Jamamotová. Ünal, který byl doposud v držení povstalců, vypověděl, že mezi povstalci jsou Čečenci, Libyjci, Katařané a Saúdští Arabové. Kameramana prý zachránili vládní vojáci při přestřelce s rebely.

Tisíce uprchlíků na hranicích

Dětský fond OSN (UNICEF) požádal mezinárodní společenství o 54 milionů dolarů (více než miliardu korun) pro syrský uprchlický tábor v Jordánsku.

Jordánská vláda nezávisle na tom požádala o 429 milionů dolarů na tentýž problém s uprchlíky, napsala agentura AFP. Podle zpráv OSN ale zatím ani doposud přislíbené peníze na boj se syrskou humanitární krizí nebyly mezinárodním společenstvím poskytnuty, takže pro humanitární činnost v Sýrii a okolním regionu chybějí finance.

Na 9000 syrských uprchlíků mezitím čeká na hranicích s Tureckem na vpuštění do země. Turecko se nyní stará o více než 80 tisíc uprchlíků a další údajně není schopno z kapacitních důvodů přijmout. V plánu je ovšem vybudování nových tří uprchlických táborů. Hranice mezi oběma zeměmi zůstávají oficiálně otevřené, oznámily turecké úřady agentuře AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy