Washington - Počet případů rakoviny, které končí smrtí, klesl ve Spojených státech mezi lety 2002 až 2004 o více než čtyři procenta.
Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na zprávu vypracovanou několika americkými lékařskými instituty.
Výskyt smrtelných případů rakoviny se v USA snižuje dlouhodobě, mezi lety 1993 a 2002 byl však tento pozitivní trend přibližně poloviční. Tehdy šlo o pokles přibližně 1,1 procenta případů ročně.
Snižuje se množství úmrtí způsobených rakovinou plic, prostaty, konečníku a tlustého střeva u mužů, stejně jako rakoviny tlustého střeva a prsu u žen. I nadále roste počet smrtelných případů rakoviny plic u žen, ale i tento trend se podle odborníků zpomaluje.
"Tento významný pokles smrtelných případů způsobených rakovinou ilustruje důležitý pokrok v boji proti rakovině, kterého bylo dosaženo efektivní regulací tabáku, prohlídkami u lékaře, včasnou diagnózou a odpovídající léčbou," řekl ředitel amerického Centra pro kontrolu nemocí a jejich prevenci Julie Gerberding.
"Pokrok by však mohl být ještě větší, pokud by měl každý v USA přístup k základní zdravotní péči včetně preventivních vyšetření," doplnil John Seffrin z Americké ligy proti rakovině.
Odhaduje se, že tento rok rakovinou onemocní 1,4 milionu Američanů a 560 tisíc jich i zemře.
Investuje se méně
Snížení výskytu rakoviny tlustého střeva je podle zprávy způsobeno především prevencí, nižší počet případů rakoviny plic omezením spotřeby tabáku.
Také samotný výskyt rakoviny prsu u žen se podle zprávy mezi lety 2001 a 2004 významně snížil. Není však zcela jasné, co za tímto pozitivním vývojem stojí.
Může to být způsobeno kupříkladu omezením hormonální substituční terapie u žen po menopauze, která rakovinu prsu někdy vyvolává. Není však vyloučeno, že případy pouze nejsou diagnostikovány. Došlo totiž také ke snížení počtu vyšetření.
Podle odborníků se do výzkumu rakoviny investuje méně, než tomu bylo dříve.
"Toto impozantní tempo pokroku se bude zpomalovat, pokud znovu nezačneme financovat výzkum. S přihlédnutím k inflaci došlo ve financování výzkumu rakoviny od roku 2004 k poklesu o 12 procent. To se nikdy v historii dosud nepřihodilo," uvedla prezidentka Americké společnosti pro klinickou onkologii Nancy Davidsonová.
"Bez dalších prostředků bude pozdržena či dokonce ztracena možnost na tomto výjimečném dosavadním pokroku stavět," cituje ji agentura Reuters.
Čtěte také:
Vědci: Do dvou let by mohl být lék na rakovinu
Úředníci chybovali. Léčba rakoviny je v Česku úspěšná