Úředníci chybovali. Léčba rakoviny je v Česku úspěšná

mih
24. 8. 2007 16:00
Ministerstvo popřelo data z mezinárodní studie

Praha - Podle mezinárodní studie Eurocare, jejíž výsledky zveřejnila řada zahraničních médií, patří Česko společně s Polskem k zemím, kde se nejhůř léčí rakovina. Není to však pravda.

Podle vyjádření České onkologické společnosti české úřady do studie zaslaly zcela zkreslená data. Léčba rakoviny je podle onkologů v Česku na dobré úrovni, což potvrzuje řada statistik.

Chybu způsobil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který špatná data autorům studie zaslal. Úředníci do studie zaslali pouze data ze západních Čech, a i ta byla nepřesná. "Šlo o zcela nesmyslné údaje," řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Není to poprvé

Podobnou chybu už však ÚZIS udělal v předchozí mezinárodní onkologické studii. "Ani přes silné protesty odborné onkologické společnosti nedošlo bohužel k nápravě," píší ve svém prohlášení zástupci České onkologické společnosti.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt to potvrzuje: "Ta chyba je opakovaná. Určitě se budeme zabývat tím, kdo je za chybu odpovědný," řekl. "Jde o opakované pochybení, které způsobilo mezinárodní ostudu českým onkologům a vystrašilo pacienty," dodal.

Zatím však neřekl, kdo a jak bude za chybu potrestán.

Zástupci ÚZIS se chybě nevyjádřili. Jiří Holub, který je za chybu odpovědný, je na dovolené a ředitelka ÚZIS Vlasta Mazánková byla v pátek časově zaneprázdněná.

Onkolog Jiří Vorlíček
Onkolog Jiří Vorlíček | Foto: Ludvík Hradilek

Prvním opatřením, aby se podobná chyba neopakovala, je, že ÚZIS v budoucnu nesmí zveřejňovat statistická data bez souhlasu odborné společnosti.

Ministr propustí úředníky

ÚZIS spadá pod ministerstvo zdravotnictví a zabývá se poskytováním statistiky. "Po příchodu na ministerstvo jsem zjistil, že tam pracuje 260 lidí, což mě docela šokovalo," řekl před několika týdny deníku Aktuálně.cz ekonomický náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

V současné době proto v ústavu probíhá audit, který by měl odhalit, zda ÚZIS pracuje efektivně.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce v budoucnu na ministerstvu propustit řadu úředníků. Propouštět by se mělo zejména právě v ÚZIS.

Léčba v Česku? Spíše nad průměrem

Jak je na tom tedy opravdu česká onkologie? Přesná srovnání není možné získat, protože záleží na tom, zda se porovnává úspěšnost léčby nebo počet přeživších pacientů. Čísla v těchto statistikách se mírně odlišují, ale celkově z nich vyplývá, že v Česku je ve srovnání s Evropskou unií rakovina léčena poměrně kvalitně.

Velmi dobré výsledky má česká onkologie například v léčbě rakoviny plic, mírně pod evropským průměrem je léčba melanomu kůže.

Léčba rakoviny v Česku je tedy minimálně na evropském průměru. Větším problémem je prevence vzniku nádorů. Česko patří k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny v Evropě. Nejkritičtější je výskyt nádorů tlustého střeva, což je dáno hlavně nezdravými stravovacími návyky Čechů.

 

Právě se děje

Další zprávy