Infekční peritonitida koček (FIP) je závažné infekční virové onemocnění, které se těžce podepsalo na kočičí populaci na Kypru. Je to verze koronaviru, která není přenosná na člověka.
Ochránci zvířat na Kypru už několik měsíců apelují na vládu, aby proti zvířecí pandemii zakročila. Podle oficiálních statistik se na jižní řecké části ostrova dosud nakazilo 107 koček. Podle ochránců je ale tento údaj značně podhodnocený. Veterináři soudí, že nemoci podlehla až třetina kyperských koček.
Na Kypru žije až milion těchto toulavých zvířat. I proto se ostrovu přezdívá ostrov koček.
Šéf nevládní organice Hlas pro zvířata Dinos Agiomammitis odhaduje úmrtnost nakažených zvířat na 20 až 30 procent, napsal Cyprus Mail. Žádné oficiální číslo o počtu nakažených a uhynulých koček však kyperská organizace ani úřady nemají.
Existují dva způsoby, jak šíření viru účinně zastavit. Jedním jsou právě injekce molnupiraviru, jehož aplikaci pro léčení zvířat zatím úřady neschválily. Druhou možností jsou antivirotické tablety GS-441524, které jsou schválené pro zvířata v Británii a mohou se omezeně dovážet na Kypr. Dávka pro jednu kočku však stojí od tří do sedmi tisíc eur, to je v přepočtu 72 až 169 tisíc korun.
Zoufalí milovníci koček tak hledají pomoc všemi možnými způsoby. Na černém trhu se nabízí léky pro kočky dovážené ze zemí jako Rusko a Indie. I tyto tablety stojí 200 až 300 eur za kus, v přepočtu 4 800 až 7 200 korun.