Může na Slovensku přistát americký vrtulník? Diplomacie byla pro, obrana proti

ČTK ČTK
14. 6. 2019 18:15
Slovenská ministerstva zahraničí a obrany se dostala do sporu kvůli žádosti Spojených států o povolení k mezipřistání amerických vojenských vrtulníků na Slovensku při jejich návratu z mezinárodního cvičení. Podle slovenské diplomacie ministerstvo obrany původně zamítlo možnost přistání amerických strojů v zemi a názor změnilo až po dvou telefonátech obou ministrů. Ministerstvo obrany naopak tvrdilo, že k přeletu vydalo oficiální stanovisko až dnes. Podle slovenských medií původně zamítavé stanovisko bylo vůbec první svého druhu od vstupu Slovenska do NATO v roce 2004.
Americký vrtulník Black Hawk.
Americký vrtulník Black Hawk. | Foto: Reuters

Slovenské ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení uvedlo, že v předchozích dnech obdrželo vyjádření ministerstva obrany, ve kterém jeho zaměstnanci vyjádřili souhlas s přeletem amerických vrtulníků přes Slovensko, ale zároveň vydali zamítavé stanovisko k jejich mezipřistání v zemi.

"Po včerejším (čtvrtečním) a dnešním telefonátu ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka s ministrem obrany Peterem Gajdošem dostal náš resort již nové, souhlasné stanovisko v této záležitosti," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Naopak, ministerstvo obrany tvrdilo, že svůj oficiální postoj v případu vydalo až dnes. Z jeho prohlášení vyplynulo, že původně byla slovenské diplomacii zaslána jen interní komunikace zaměstnanců ministerstva obrany.

Podle listu Denník N USA požádaly o možnost mezipřistání svých vojenských vrtulníků na Slovensku při jejich návratu na základnu v Německa z mezinárodního cvičení v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Při dřívějším přeletu na cvičení americké stroje přistály na málo vytíženém civilním letišti v Piešťanech na západním Slovensku, kde posádka podle samosprávy doplnila palivo, přenocovala a za služby zaplatila více než 20 000 eur (510 000 korun).

Nejde o první spor mezi slovenskými ministerstvy obrany a zahraničí. Ministerstvo obrany v březnu oznámilo, že nehodlá pokračovat v jednáních s USA o smlouvě, na jejímž základě by Bratislava mohla čerpat peníze na modernizaci svých vojenských letišť. Zdůvodnilo to tím, že smlouva by ohrozila suverenitu země a umožnila umístit cizí vojska na Slovensku.

Postoj ministerstva obrany podpořili i představitelé vládní nacionalistické Slovenské národní strany, která se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku a jejímž členem je i ministr obrany Gajdoš. Šéf slovenské diplomacie Lajčák tehdy řekl, že Slovensko nejednalo o trvalé přítomnosti amerických vojáků na slovenském území

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy