reklama
 
 

Domluveno. Slovensko podepsalo s USA smlouvu o nákupu stíhaček F-16

12. 12. 2018 12:45
Slovensko ve středu podepsalo se Spojenými státy smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16. Hodnota kontraktu, o kterém kabinet premiéra Petera Pellegriniho rozhodl už v létě, dosáhne včetně logistické podpory, výzbroje a výcviku pilotů zhruba 1,6 miliardy eur (41,4 miliardy korun). Na Slovensku jde o největší armádní zakázku od vzniku státu v roce 1993, kterou země nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby.

"Je to historický okamžik, největší modernizace ozbrojených sil Slovenska. Ozbrojené síly budou plně kompatibilní s ostatními členskými státy NATO a Evropské unie," řekl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš, který smlouvu za Slovensko podepsal. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také Pellegrini a státní tajemník ministerstva zahraničních věcí USA John Sullivan.

Čtyři stíhačky F-16 dostane Slovensko v roce 2022, zbylých deset letadel o rok později.

Slovenské ministerstvo obrany již na konci listopadu informovalo, že podepsalo smlouvy ohledně nákupu zmiňovaných stíhaček. Po kritice Pellegriniho, že smlouvy jsou zatím neplatné, protože k podpisu nebyl udělen souhlas slovenského ministerstva financí, ministerstvo obrany tvrdilo, že šlo pouze o návrhy technických smluvních dokumentů.

Zatím není známo, jakým způsobem Slovensko zajistí ochranu svého vzdušného prostoru do doby, než nové stíhačky dostane. Smlouva o technické podpoře pro letadla MiG-29 skončí v příštím roce. Ministerstvo obrany dříve navrhlo její prodloužení, což označilo za lepší řešení než dočasné zajištění ochrany nebe ve spolupráci s partnerskými státy NATO. Případné prodloužení závislosti Slovenska na Rusku v oblasti letecké techniky již kritizovaly největší opoziční strany.

autor: ČTK | 12. 12. 2018 12:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama