Polský voják se poprvé setkal s americkým zachráncem. V Praze si padli do náruče

ČTK ČTK
11. 3. 2019 22:25
Po deseti letech se v Praze setkali polský voják Marcin Kulas a americký voják Corey Speck, který mu na misi v Afghánistánu 10. září 2009 zachránil život. Setkání se uskutečnilo v předvečer oslav 20. výročí vstupu ČR, Polska a Maďarska do NATO v Domě armády v Praze za účasti českého ministra obrany Lubomíra Metnara a jeho polského protějšku Mariusze Blaszczaka. O příběhu obou vojáků byl natočen dokument, který je součástí polského seriálu "Veteráni. Unikli smrti".
Marcina Kulase postřelil v roce 2009 nepřítel na misi v Afghánistánu. Život mu zachránil americký seržant Corey Speck.
Marcina Kulase postřelil v roce 2009 nepřítel na misi v Afghánistánu. Život mu zachránil americký seržant Corey Speck. | Foto: ČTK

V úterý se budou na Hradě konat oslavy 20. výročí vstupu ČR, Maďarska a Polska do NATO, kterých se kromě českých ústavních činitelů zúčastní prezidenti Maďarska János Áder, Polska Andrzej Duda, Slovenska Andrej Kiska, ministři obrany a zahraničí zemí visegrádské čtyřky a současní i bývalí vysocí představitelé NATO a USA, diplomatického sboru a další hosté.

Pondělní setkání nazvané Spojenci/Veteráni diskutují: mise v Afghánistánu bylo věnováno vojákům a veteránům zahraničních misí NATO.

Metnar v úvodu upozornil na to, že výročí vstupu do NATO je významným okamžikem pro Česko i Polsko a setkání s vojáky je zároveň možností, jak se může veřejnost seznámit s polským televizním seriálem o polských vojácích, kteří byli těžce zraněni v Afghánistánu.

Polský ministr obrany Blaszczak uvedl, že spolupráce v NATO má světový rozměr, jejímž příkladem je služba vojáků v misích v Afghánistánu, kde jsou vojáci USA, Polska, ČR a dalších zemí. Vojáky ministr označil za neobyčejné lidi a hrdiny.

Během akce se uskutečnila projekce dokumentu o polském vojákovi Kulasovi, kterému v roce 2009 v provincii Ghazní v Afghánistánu v boji proti Tálibánu zachránil život americký voják seržant Speck mimo jiné tím, že směrem k nepříteli odpálil granát. Kaprál Kulas byl nepřítelem postřelen do hrudi a ruky a musel být odnesen z válečné zóny a přepraven do nemocnice. Z těžkých zranění se nakonec zotavil a dnes je stále v polské armádě a má manželku a tři děti.

Odjišťovací kroužek od granátu Speck dosud nosil na krku. Dnes jej sundal a muži, kterému zachránil život, jej předal. Speck z americké armády odešel v roce 2015.

Vojáci o zkušenostech z Afghánistánu, o tom co pro ně znamená NATO a jak důležitá je podpora rodiny a přátel hovořili před publikem společně s českým výsadkářem Ivem Zelinkou.

Všichni shodně uvedli, že přátelství vytvořená v bojových misích jsou bratrská a NATO pro ně znamená bezpečí a silnou armádu. Všichni zároveň zavzpomínali na přátele vojáky, o které přišli a zdůraznili, jak důležité je na ně nezapomínat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy