Polský voják se poprvé setkal s americkým zachráncem. V Praze si padli do náruče

ČTK ČTK
11. 3. 2019 22:25
Po deseti letech se v Praze setkali polský voják Marcin Kulas a americký voják Corey Speck, který mu na misi v Afghánistánu 10. září 2009 zachránil život. Setkání se uskutečnilo v předvečer oslav 20. výročí vstupu ČR, Polska a Maďarska do NATO v Domě armády v Praze za účasti českého ministra obrany Lubomíra Metnara a jeho polského protějšku Mariusze Blaszczaka. O příběhu obou vojáků byl natočen dokument, který je součástí polského seriálu "Veteráni. Unikli smrti".
Marcina Kulase postřelil v roce 2009 nepřítel na misi v Afghánistánu. Život mu zachránil americký seržant Corey Speck.
Marcina Kulase postřelil v roce 2009 nepřítel na misi v Afghánistánu. Život mu zachránil americký seržant Corey Speck. | Foto: ČTK

V úterý se budou na Hradě konat oslavy 20. výročí vstupu ČR, Maďarska a Polska do NATO, kterých se kromě českých ústavních činitelů zúčastní prezidenti Maďarska János Áder, Polska Andrzej Duda, Slovenska Andrej Kiska, ministři obrany a zahraničí zemí visegrádské čtyřky a současní i bývalí vysocí představitelé NATO a USA, diplomatického sboru a další hosté.

Pondělní setkání nazvané Spojenci/Veteráni diskutují: mise v Afghánistánu bylo věnováno vojákům a veteránům zahraničních misí NATO.

Metnar v úvodu upozornil na to, že výročí vstupu do NATO je významným okamžikem pro Česko i Polsko a setkání s vojáky je zároveň možností, jak se může veřejnost seznámit s polským televizním seriálem o polských vojácích, kteří byli těžce zraněni v Afghánistánu.

Polský ministr obrany Blaszczak uvedl, že spolupráce v NATO má světový rozměr, jejímž příkladem je služba vojáků v misích v Afghánistánu, kde jsou vojáci USA, Polska, ČR a dalších zemí. Vojáky ministr označil za neobyčejné lidi a hrdiny.

Během akce se uskutečnila projekce dokumentu o polském vojákovi Kulasovi, kterému v roce 2009 v provincii Ghazní v Afghánistánu v boji proti Tálibánu zachránil život americký voják seržant Speck mimo jiné tím, že směrem k nepříteli odpálil granát. Kaprál Kulas byl nepřítelem postřelen do hrudi a ruky a musel být odnesen z válečné zóny a přepraven do nemocnice. Z těžkých zranění se nakonec zotavil a dnes je stále v polské armádě a má manželku a tři děti.

Odjišťovací kroužek od granátu Speck dosud nosil na krku. Dnes jej sundal a muži, kterému zachránil život, jej předal. Speck z americké armády odešel v roce 2015.

Vojáci o zkušenostech z Afghánistánu, o tom co pro ně znamená NATO a jak důležitá je podpora rodiny a přátel hovořili před publikem společně s českým výsadkářem Ivem Zelinkou.

Všichni shodně uvedli, že přátelství vytvořená v bojových misích jsou bratrská a NATO pro ně znamená bezpečí a silnou armádu. Všichni zároveň zavzpomínali na přátele vojáky, o které přišli a zdůraznili, jak důležité je na ně nezapomínat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Elitní parkurová série Global Champions, která měla vyvrcholit na podzim v Praze, se už letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru nerozběhne. Zástupci seriálu, v němž závodí i česká jezdkyně Anna Kellnerová, sezonu obnoví příští rok. Oznámili to na webu soutěže.

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

před 29 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy