Ruský parlament může uznat okupaci ČSSR jako oprávněnou pomoc. Petříček je znepokojen

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 6. 2019 14:08
Sovětští vojáci, kteří se v srpnu 1968 účastnili invaze do Československa, by mohli být uznáni jako váleční veteráni. Počítá s tím návrh zákona, jenž ruskému parlamentu k projednání předložila tamní komunistická strana.
Srpen 1968, Praha
Srpen 1968, Praha | Foto: ČTK

Ruským komunistickým poslancům jde o to, aby vojáci okupující tehdejší Československo měli stejná privilegia jako vojáci z ostatních zahraničních misí nebo například druhé světové války. V praxi to znamená sociální výhody a hlavně více peněz od státu k důchodu.

Problém je v tom, jak je návrh zákona formulován. Rusko by jeho přijetím de facto legitimizovalo vpád vojsk Varšavské smlouvy do tehdejší ČSSR, protože text návrhu označuje okupaci za zákonnou akci. Sovětská armáda podle něj vstoupila na československé území v souladu s právem a okupace byla ve skutečnosti vojenská pomoc proti kontrarevoluci.

Za návrhem zákona stojí komunistický poslanec Jurij Petrovič Sinělščikov a samotný účastník Operace Dunaj, jak zněl krycí název pro vpád vojsk. Minulý čtvrtek vedl jednání, kterého se zúčastnili zástupci i ostatních parlamentních frakcí a také asi 40 veteránů. Na něm se přítomní poslanci shodli návrh zákona předat do parlamentu.

Podle Sinělščikova tehdejší sovětští vojáci "jednali zákonně a byli to svědomití bojovníci, kteří upřímně sloužili své vlasti a zájmům zemí Varšavské smlouvy," cituje z návrhu zákona server Forum24.

Není to poprvé, podobný zákon se snažila Komunistická strana Ruské federace prosadit už před třemi lety. Tehdy použili poslanci stejný argument. Ruská duma ale návrh nepodpořila. Ministerstvo obrany to odůvodnilo tím, že v Československu neprobíhaly žádné boje, a vojáci si tudíž status veteránů nezaslouží.

Česko je znepokojené

České ministerstvo zahraničí návrh zákona znepokojilo. Úřad napsal, že problematické jsou důvody, kterými návrh zákona argumentuje. Ruské poslance tak nepřímo vyzývá k tomu, aby takové znění zákona nepodpořili.

"Ministerstvo zahraničních věcí na jedné straně respektuje, že otázky sociální politiky jsou vnitřní záležitostí každé země, na straně druhé je však vážně znepokojeno odůvodněním návrhu novely zákona," uvádí v oficiálním prohlášení s tím, že by tento zákon mohl zpochybnit smlouvu o vzájemných přátelských vztazích, kterou Rusko a Česko podepsaly v roce 1993.

Stanovisko na Twitteru potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který zdůraznil, že ČSSR bylo okupováno v rozporu s mezinárodním právem.

Prezident Miloš Zeman se k návrhu zákona vyjádřil prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. "Pokud by Státní duma skutečně zákonem uznala okupaci ČSSR za oprávněnou, bylo by to více než znepokojivé," odpověděl deníku Aktuálně.cz.

Slováci se budou ptát v Moskvě

Stejně jako tomu bylo před třemi lety, ani tentokrát není pravděpodobné, že by zákon, který by mohl vyvolat velkou nevoli v Česku i na Slovensku, prošel. Je o tom přesvědčené i slovenské ministerstvo zahraničí. "Podle našich informací jde o opakovanou iniciativu z dílny opoziční Komunistické strany Ruské federace, která doposud nikdy neměla adekvátní podporu pro svůj návrh. Všechno nasvědčuje tomu, že stejně to dopadne i v tomto případě," řekl pro slovenský deník SME mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel.

K návrhu zákona se vyjádřil i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který se koncem týdne chystá na služební cestu do Moskvy. Podle listu SME je připravený otázku o znění návrhu zákona otevřít.

Stejně tak i premiér Peter Pellegrini, který se v Moskvě sejde i s prezidentem Vladimirem Putinem. "Vojenská invaze a následná dvacetiletá okupace bývalého Československa byla hrubým porušením mezinárodního práva. Od tohoto nezákonného aktu se v minulosti postupně distancovali sovětští i ruští představitelé," uvedla v oficiálním prohlášení slovenská vláda.

Rusko oficiálně zastává názor, že srpnová invaze byla chybou a porušením mezinárodních dohod a prezident Vladimir Putin se za obsazení Československa už několikrát omluvil.

Na současném návrhu ruských komunistů jsou problematické argumenty, které invazi do ČSSR ospravedlňují. Například na Ukrajině mají status veteránů všichni bývalí účastníci zahraničních bojů tehdejšího SSSR, včetně těch, kteří se zapojili do okupace Československa v roce 1968. Pobírají sociální benefity podobně jako například účastníci války v Afghánistánu z let 1978 a 1989. Rozdíl je v tom, že ukrajinský zákon nijak nehodnotí, zda tyto zásahy byly oprávněné, nebo ne.

Projděte si velký speciál Aktuálně.cz o okupaci z roku 1968

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 7 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 8 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy