Důvodem rodinného sporu je dohoda z roku 1999, kterou miliardář a mediální magnát Rupert Murdoch podepsal se svou druhou ženou Annou Murdoch Mannovou v rámci rozvodového řízení. Stálo v ní, že jejich tři děti budou mít stejnou rozhodovací pozici o otcově majetku jako jeho dcera z prvního manželství, případně potomci, které Murdoch zplodí s dalšími partnerkami.
"Pokud mě zítra srazí autobus, bude na nich, aby se rozhodli, který z nich se ujme vedení," řekl podle amerického deníku New York Times před lety Murdoch.
Dohoda, která se nedá vypovědět, zůstala netknutá téměř čtvrtstoletí. Na začátku loňského prosince se ale 93letý Murdoch rozhodl, že přenechá veškeré rozhodovací pravomoce synovi Lachlanovi.
Tři další Murdochovy děti se otci postavily. Nejstarší Prudence, která si ze všech potomků nejvíce chrání soukromí, majitelka filmového studia Elisabeth a James spravující investiční fondy dali spor k soudu s tím, že jejich otec porušil dohodu. Stranou neshod zůstávají dvě nejmladší Murdochovy dcery, které byly do fondu zapsány, rozhodovací pravomoce ale nezískaly.
Rozhodnutí soudu je důležité především proto, že pod Murdocha spadají jedny z nejvlivnějších mediálních domů v anglicky mluvícím světě, například americké deníky Wall Street Journal, New York Post, britský bulvár Sun nebo americká stanice Fox News.
Prostřednictvím médií Murdoch už v minulosti ovlivňoval politiku. V 90. letech například tlačil na list Sun, tradičně stojícími za konzervativci, aby vyjádřil podporu labouristickému Tonymu Blairovi. "Bránili jsme se, ale nakonec jsme udělali, co chtěl Rupert Murdoch," cituje jednoho z tehdejších editorů stanice BBC.
Boj o moc mezi sourozenci
Média jsou zároveň tím, co rodinu rozeštvalo a proč Prudence, James a Elisabeth nepřišli ani na svatbu jejich otce, který se letos v červnu popáté oženil. Neshody panovaly kvůli televiznímu kanálu Fox News, jedné z nejsledovanějších stanic ve Spojených státech, která dlouhodobě podporuje Donalda Trumpa. Přestože se názory Murdocha seniora a bývalého prezidenta stoprocentně neshodují, všiml si, že kanálu roste sledovanost, když moderátoři opakují Trumpova obvinění o ukradených volbách.
Aby sledovanost, a tím pádem vyšší příjmy dál rostly, Murdoch přenechal rozhodování na Lachlanovi, který s ním sdílí konzervativní názory.
Oproti němu jsou Prudence, Elizabeth a James liberálnější a už dříve Fox News veřejně kritizovali. Poslední jmenovaný, kterému jeho otec přezdívá "problémový příjemce peněz", dokonce prohlásil, že Fox News ubližuje americké veřejnosti a kvůli "neshodám ohledně určitého editoriálního obsahu," odešel před pár lety z vedení rodinné firmy. Vytvořil ale plán, jak z kanálu opět udělat důvěryhodný zdroj informací.
Nejmenovaný analytik z finanční čtvrti Wall Street se proto domnívá, že pokud by rozhodovací pozice zůstala všem sourozencům, bylo by "fér předpokládat, že v den, kdy Rupert umře, dostane Lachlan výpověď", cituje ho australská stanice ABC News.
Peníze versus objektivita
Soud teď stojí před rozhodnutím, jestli dá za pravdu Murdochovi, nebo zda rozhodne ve prospěch jeho tří dětí. Murdoch podle dokumentů, které unikly na veřejnost a které zveřejnil deník New York Times, chce argumentovat tím, že Lachlan je pro firmu nejlepší volbou a jen bez zásahu sourozenců může udržet stanici Fox News komerčně funkční.
Právo rozhodovat o budoucnosti firmy v hodnotě několika miliard dolarů jim proto podle dokumentů odebral z dobré vůle, aby z úspěchu stanice mohly nadále finančně těžit všichni jeho potomci.
Lachlanovi sourozenci naopak doufají, že soud vezme v potaz jejich přesvědčení, že média mají zásadní roli ve volbách a že jen díky nim může přežít demokracie. Tvrdí, že pod jejich vedením by Fox News byla nezaujatou, objektivní stanicí. Fox News například v minulosti musela za šíření dezinformací o zmanipulovaných volebních strojích zaplatit na odškodném za pomluvu 787,5 milionu dolarů (v přepočtu 17,7 miliardy korun). Šlo o nejvyšší částku za tento přečin v historii USA.
Jednou z variant je, že se sourozenci nechají vyplatit. Stanice ABC News se domnívá, že to by Lachlana stálo tři miliardy dolarů (67,7 miliardy korun). Jeho majetek činí 2,4 miliardy (54 miliard), ty ale nemá v hotovosti, nýbrž v investicích.
Soud, ke kterému nemají média přístup, se dařilo dlouho tajit, není proto ani jisté, zda se na veřejnost dostane rozsudek. Ten by měl soud vynést příští týden. Pokud se některá ze stran odvolá, rozhodnutí může být odloženo o měsíce či roky. V nejhorším případě se veřejnost výsledek dozví až po úmrtí Murdocha.