Moskva chce opakovat scénář z Krymu. Pravděpodobnost je 90 %

Jiří Just Jiří Just
7. 4. 2014 14:00
Rozhovor s šéfem ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrijem Tymčukem.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic. | Foto: Reuters

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ukrajina není před Ruskem v bezpečí. Moskva po mezinárodně neuznaném připojení Krymu zvolnila tempo, stále se ale poohlíží po jihovýchodních regionech svého souseda. V blízkosti rusko-ukrajinské hranice pořád stojí tisíce ruských vojáků, kteří jsou připraveni k invazi do "bratrské" republiky.

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk.
Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk. | Foto: Dmitrij Tymčuk

Na vysokou koncentraci ruských sil u ukrajinské hranice upozornil mimo jiné generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jak deníku Insider řekl šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny Rusové zopakují scénář, který vyzkoušeli na Krymu.

"Ukrajinci jsou psychologicky připraveni k boji. Vždyť jsme obětí ruské agrese," vysvětluje v rozhovoru ukrajinský vojenský expert.

Insider: Jak moc je teď reálná hrozba, že Rusko podnikne invazi na východ Ukrajiny?

Dmitrij Tymčuk: Podle našeho hodnocení se pravděpodobnost hrozby ruské invaze pohybuje okolo 30 procent. Přitom 21. až 25. března byla míra pravděpodobnosti invaze 80 procent.

Rusové stahují vojska z příhraničních oblastí, ale neposílají je do míst trvalé dislokace. Ruská armáda stále stojí nedaleko hranice.

V 50- až 70kilometrové zóně od pohraniční linie se nachází zhruba 10 tisíc vojáků. Zbytek, přibližně 30 až 40 tisíc vojáků, stojí v dvousetkilometrové zóně od hranice.

Tedy – hrozba invaze stále trvá. Je ale vidět, že Moskva pozvolna mění rétoriku, reaguje na politický a ekonomický tlak Západu. A z toho máme, přirozeně, radost.

Může Rusko na jihovýchodě Ukrajiny zopakovat krymský scénář se separatisty a referendem?

Existuje 90procentní pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny chce Moskva zopakovat právě "krymský scénář". To znamená snahu destabilizovat situaci pomocí separatistických hnutí a tisícovkou "Putinových turistů", kteří byli vysláni na Ukrajinu.

Ti potom, po obsazení místních státních úřadů, požádají Rusko o pomoc na "ochranu krajanů" – což bude pro Putina záminka k zahájení invaze. Poté budou v regionech uspořádána referenda o odtržení od Ukrajiny, jejichž výsledky budou zjevně zfalšované.

Před měsícem Moskva zahájila operaci na připojení Krymu k Rusku. Poloostrov byl po třech týdnech Ruskem pohlcen. Poučila se Ukrajina z anexe Krymu?

Jsme svědky toho, že se ukrajinská armáda po dlouhých letech degradace rychle pustila do obnovení své bojové připravenosti. Po celé Ukrajině se aktivně provádějí cvičení, opravují se zbraně a vojenská technika.

O tom, jestli jsme se poučili z Krymu, ale můžeme hovořit až za několik měsíců. Až ukrajinská vláda buď provede zásadní reformu armády, nebo k takové reformě nedojde kvůli nedostatku finančních prostředků ve státním rozpočtu.

Je ukrajinská armáda připravena bojovat s "bratrským" Ruskem?

Ukrajinci jsou psychologicky připraveni k boji. Vždyť jsme obětí ruské agrese. Pokud ale budeme porovnávat počet vojáků, kvalitu zbraní, úroveň bojové přípravy ukrajinské a ruské armády, tak v těchto aspektech naše armáda velmi vážně prohrává.

Jakou roli sehrál v zadržování Ruska Západ? Uspěl?

Mezinárodní mechanismy ukázaly svou absolutní neschopnost. Putin dokázal, že může zcela ignorovat jakékoliv rezoluce a výzvy mezinárodního společenství.

Na druhou stranu vidíme, že po dlouhém váhání Spojené státy a Evropská unie pomalu nalézají způsoby, jak vyvinout tlak na Moskvu. I když, jak ukazují výsledky, to je čistě symbolický tlak, Kreml přesto mění svou rétoriku.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 45 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy