Moskva chce opakovat scénář z Krymu. Pravděpodobnost je 90 %

Jiří Just Jiří Just
7. 4. 2014 14:00
Rozhovor s šéfem ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrijem Tymčukem.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic. | Foto: Reuters

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ukrajina není před Ruskem v bezpečí. Moskva po mezinárodně neuznaném připojení Krymu zvolnila tempo, stále se ale poohlíží po jihovýchodních regionech svého souseda. V blízkosti rusko-ukrajinské hranice pořád stojí tisíce ruských vojáků, kteří jsou připraveni k invazi do "bratrské" republiky.

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk.
Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk. | Foto: Dmitrij Tymčuk

Na vysokou koncentraci ruských sil u ukrajinské hranice upozornil mimo jiné generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jak deníku Insider řekl šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny Rusové zopakují scénář, který vyzkoušeli na Krymu.

"Ukrajinci jsou psychologicky připraveni k boji. Vždyť jsme obětí ruské agrese," vysvětluje v rozhovoru ukrajinský vojenský expert.

Insider: Jak moc je teď reálná hrozba, že Rusko podnikne invazi na východ Ukrajiny?

Dmitrij Tymčuk: Podle našeho hodnocení se pravděpodobnost hrozby ruské invaze pohybuje okolo 30 procent. Přitom 21. až 25. března byla míra pravděpodobnosti invaze 80 procent.

Rusové stahují vojska z příhraničních oblastí, ale neposílají je do míst trvalé dislokace. Ruská armáda stále stojí nedaleko hranice.

V 50- až 70kilometrové zóně od pohraniční linie se nachází zhruba 10 tisíc vojáků. Zbytek, přibližně 30 až 40 tisíc vojáků, stojí v dvousetkilometrové zóně od hranice.

Tedy – hrozba invaze stále trvá. Je ale vidět, že Moskva pozvolna mění rétoriku, reaguje na politický a ekonomický tlak Západu. A z toho máme, přirozeně, radost.

Může Rusko na jihovýchodě Ukrajiny zopakovat krymský scénář se separatisty a referendem?

Existuje 90procentní pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny chce Moskva zopakovat právě "krymský scénář". To znamená snahu destabilizovat situaci pomocí separatistických hnutí a tisícovkou "Putinových turistů", kteří byli vysláni na Ukrajinu.

Ti potom, po obsazení místních státních úřadů, požádají Rusko o pomoc na "ochranu krajanů" – což bude pro Putina záminka k zahájení invaze. Poté budou v regionech uspořádána referenda o odtržení od Ukrajiny, jejichž výsledky budou zjevně zfalšované.

Před měsícem Moskva zahájila operaci na připojení Krymu k Rusku. Poloostrov byl po třech týdnech Ruskem pohlcen. Poučila se Ukrajina z anexe Krymu?

Jsme svědky toho, že se ukrajinská armáda po dlouhých letech degradace rychle pustila do obnovení své bojové připravenosti. Po celé Ukrajině se aktivně provádějí cvičení, opravují se zbraně a vojenská technika.

O tom, jestli jsme se poučili z Krymu, ale můžeme hovořit až za několik měsíců. Až ukrajinská vláda buď provede zásadní reformu armády, nebo k takové reformě nedojde kvůli nedostatku finančních prostředků ve státním rozpočtu.

Je ukrajinská armáda připravena bojovat s "bratrským" Ruskem?

Ukrajinci jsou psychologicky připraveni k boji. Vždyť jsme obětí ruské agrese. Pokud ale budeme porovnávat počet vojáků, kvalitu zbraní, úroveň bojové přípravy ukrajinské a ruské armády, tak v těchto aspektech naše armáda velmi vážně prohrává.

Jakou roli sehrál v zadržování Ruska Západ? Uspěl?

Mezinárodní mechanismy ukázaly svou absolutní neschopnost. Putin dokázal, že může zcela ignorovat jakékoliv rezoluce a výzvy mezinárodního společenství.

Na druhou stranu vidíme, že po dlouhém váhání Spojené státy a Evropská unie pomalu nalézají způsoby, jak vyvinout tlak na Moskvu. I když, jak ukazují výsledky, to je čistě symbolický tlak, Kreml přesto mění svou rétoriku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy