Moskva chce opakovat scénář z Krymu. Pravděpodobnost je 90 %

Jiří Just Jiří Just
7. 4. 2014 14:00
Rozhovor s šéfem ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrijem Tymčukem.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic. | Foto: Reuters

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ukrajina není před Ruskem v bezpečí. Moskva po mezinárodně neuznaném připojení Krymu zvolnila tempo, stále se ale poohlíží po jihovýchodních regionech svého souseda. V blízkosti rusko-ukrajinské hranice pořád stojí tisíce ruských vojáků, kteří jsou připraveni k invazi do "bratrské" republiky.

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk.
Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk. | Foto: Dmitrij Tymčuk

Na vysokou koncentraci ruských sil u ukrajinské hranice upozornil mimo jiné generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jak deníku Insider řekl šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny Rusové zopakují scénář, který vyzkoušeli na Krymu.

"Ukrajinci jsou psychologicky připraveni k boji. Vždyť jsme obětí ruské agrese," vysvětluje v rozhovoru ukrajinský vojenský expert.

Insider: Jak moc je teď reálná hrozba, že Rusko podnikne invazi na východ Ukrajiny?

Dmitrij Tymčuk: Podle našeho hodnocení se pravděpodobnost hrozby ruské invaze pohybuje okolo 30 procent. Přitom 21. až 25. března byla míra pravděpodobnosti invaze 80 procent.

Rusové stahují vojska z příhraničních oblastí, ale neposílají je do míst trvalé dislokace. Ruská armáda stále stojí nedaleko hranice.

V 50- až 70kilometrové zóně od pohraniční linie se nachází zhruba 10 tisíc vojáků. Zbytek, přibližně 30 až 40 tisíc vojáků, stojí v dvousetkilometrové zóně od hranice.

Tedy – hrozba invaze stále trvá. Je ale vidět, že Moskva pozvolna mění rétoriku, reaguje na politický a ekonomický tlak Západu. A z toho máme, přirozeně, radost.

Může Rusko na jihovýchodě Ukrajiny zopakovat krymský scénář se separatisty a referendem?

Existuje 90procentní pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny chce Moskva zopakovat právě "krymský scénář". To znamená snahu destabilizovat situaci pomocí separatistických hnutí a tisícovkou "Putinových turistů", kteří byli vysláni na Ukrajinu.

Ti potom, po obsazení místních státních úřadů, požádají Rusko o pomoc na "ochranu krajanů" – což bude pro Putina záminka k zahájení invaze. Poté budou v regionech uspořádána referenda o odtržení od Ukrajiny, jejichž výsledky budou zjevně zfalšované.

Před měsícem Moskva zahájila operaci na připojení Krymu k Rusku. Poloostrov byl po třech týdnech Ruskem pohlcen. Poučila se Ukrajina z anexe Krymu?

Jsme svědky toho, že se ukrajinská armáda po dlouhých letech degradace rychle pustila do obnovení své bojové připravenosti. Po celé Ukrajině se aktivně provádějí cvičení, opravují se zbraně a vojenská technika.

O tom, jestli jsme se poučili z Krymu, ale můžeme hovořit až za několik měsíců. Až ukrajinská vláda buď provede zásadní reformu armády, nebo k takové reformě nedojde kvůli nedostatku finančních prostředků ve státním rozpočtu.

Je ukrajinská armáda připravena bojovat s "bratrským" Ruskem?

Ukrajinci jsou psychologicky připraveni k boji. Vždyť jsme obětí ruské agrese. Pokud ale budeme porovnávat počet vojáků, kvalitu zbraní, úroveň bojové přípravy ukrajinské a ruské armády, tak v těchto aspektech naše armáda velmi vážně prohrává.

Jakou roli sehrál v zadržování Ruska Západ? Uspěl?

Mezinárodní mechanismy ukázaly svou absolutní neschopnost. Putin dokázal, že může zcela ignorovat jakékoliv rezoluce a výzvy mezinárodního společenství.

Na druhou stranu vidíme, že po dlouhém váhání Spojené státy a Evropská unie pomalu nalézají způsoby, jak vyvinout tlak na Moskvu. I když, jak ukazují výsledky, to je čistě symbolický tlak, Kreml přesto mění svou rétoriku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy