reklama
 
 

Živě: Doněck vyhlásil nezávislost, žádá Rusko o vojáky

Aktualizováno 7. 4. 2014 20:35
reklama
Pondělní dění kolem Ruska a Ukrajiny jsme sledovali v online reportáži.

Online: Aktuální dění kolem Ruska živě

reklama

O řešení ukrajinské krize hovořil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým německým parterem Frankem-Walterem Steinmeierem. Americký ministr zahraničí John Kerry ruského kolegu vyzval, aby se Moskva od radikálů distancovala. V příštích deseti dnech mají o situaci na Ukrajině jednat zástupci USA, Evropské unie a Ruska.

John Kerry, nástupce Hillary Clintonové v čele americké diplomacie John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem. | Foto: Reuters

Ruské akcie dnes prudce oslabily kvůli nepokojům na východě Ukrajiny. Investoři se obávají vojenské intervence Moskvy, která by mohla přimět západní země ke zpřísnění sankcí vůči Rusku. Dolů zamířil rovněž ruský rubl. Index moskevské akciové burzy MICEX klesl o 2,6 procenta na 1346 bodů. Rubl vůči dolaru oslabil o 0,9 procenta na 35,61 RUB a vůči euru o 1,2 procenta na 48,93 RUB, napsala agentura Reuters.

Akcie burza investice Foto: Reuters

Kyjev ztrátou poloostrova Krym přišel o přírodní zdroje a další přírodní bohatství v hodnotě 127 miliard hřiven (218,5 miliardy Kč). Vyplývá to z odhadu, které dnes zveřejnilo ukrajinské ministerstvo pro ekologii a přírodní zdroje. Ukrajina nyní hodlá u mezinárodních soudů vymáhat odškodné za zabrání Krymu Ruskem, uvedl mluvčí ministerstva.

Rusko dnes varovalo Kyjev před potížemi a krizemi, bude-li se k osudu země chovat neodpovědně. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že situace na Ukrajině se musí řešit skutečným národním dialogem, do něhož je Moskva ochotna se zapojit. Základní požadavkem Ruska je federalizace Ukrajiny, závazek neutrality a povýšení statusu ruského jazyka.

Podle posledních zpráv se stoupenci připojení k Rusku zmocnili v Luhansku ve zbrojním skladu 300 pistoli a zhruba stovky automatických pušek.

Pro-Russia protesters storm the offices of the state security services in Lugansk Foto: Reuters

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že Rusko znovu posiluje své jednotky u hranic s Ukrajinou. Jaceňuk tvrdí, že nepokoje v Luhansku a Doněcku jsou vyvolány Moskvou s cílem ospravedlnit ruskou invazi na východ Ukrajiny.

"Charkov je součástí Ukrajiny a žádná separatistická referenda se pořádat nebudou," prohlásil starosta Charkova Gennadij Kernes.

V Charkově se dnes setkali zástupci proruských vzbouřenců se starostou Gennadijem Kernesem. Šéf zastupitelů druhého největšího ukrajinského města jejich požadavky na vyhlášení referenda podle agentury Unian odmítl.

"Referendum o federalizaci Ukrajiny nemá oporu v zákonech," řekl Kernes.

Charkov, 7. dubna 2014 Foto: Reuters

Turčynov oznámil, že vláda vytvořila speciální protikrizový štáb, který má protiteroristické operace ukrajinských bezpečnostních složek řídit.

Na východ země se s tímto cílem vydali členové vlády - do Charkova ministr vnitra Arsen Avakov, do Doněcka vicepremiér Vitalij Jarema a do Luhanska tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij spolu s šéfem tajné služby SBU Valentynem Nalyvajčenkem.

V Doněcku se rovněž snaží situaci řešit expremiérka Julija Tymošenková, která z východní Ukrajiny pochází.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v televizním vystoupení označil dění na východě země za "druhou fázi ruské speciální operace proti Ukrajině".

Podle agentury Interfax pohrozil separatistům, kteří se chopí zbraně, protiteroristickým zásahem. Ukrajinský parlament má také v úterý zpřísnit tresty za separatismus a další zločiny proti státu.

Oleksandr Turčynov Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters

Ruským novinářům nebyl umožněn vstup na Ukrajinu, hlásí agentura Interfax.

Moskva a Kyjev už v uplynulých týdnech rozjely informační válku, když nejprve Rusové odstřihli na Krymu vysílání ukrajinských televizí, nedlouho po nich zakázal ukrajinský soud vysílání několika ruských televizních kanálů.

"Situace na východě Ukrajiny ukazuje, že stability nebude dosaženo, aniž by (Kyjev) naslouchal přáním lidí - převážně rusky hovořících lidí -, kteří žijí na východě a jihu Ukrajiny," řekl parlamentnímu shromáždění Rady Evropy šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov.

Americký velvyslanec při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Daniel Baer tvrdí, že Rusko má u hranic s Ukrajinou desítky tisíc vojáků.

"Nejsou na svých pozicích z mírových dob," řekl novinářům ve Vídni. "Rusko by mělo učinit kroky ke zklidnění krize."

"Existuje 90procentní pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny chce Moskva zopakovat právě ´krymský scénář´. To znamená snahu destabilizovat situaci pomocí separatistických hnutí a tisícovkou ´Putinových turistů´, kteří byli vysláni na Ukrajinu," říká v rozhovoru pro deník Insider šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk.

Dmirtij Tymčuk Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk | Foto: Dmitrij Tymčuk

Doněcká oblast, kde separatisté vyhlásili nezávislou republiku, je podobně velká jako Krym a žije v ní 4,5 milionu lidí. Asi 75 % z nich hovoří rusky, za etnické Rusy se označuje 38,2 % obyvatel.

Ukrajina posílí ochranu své východní hranice. Oznámil to úřadující prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Oleksandr Turčynov. Podle něj Rusko připravuje opakování "krymského scénáře".

Ukrajinská tajná služba SBU zatkla v sobotu na hranicích údajného ruského špiona, který podle ní měl namířeno do Luhansku. "Bunny, ročník 1985, měl koordinovat činnost diverzní skupiny na Ukrajině," oznámila tajná služba v prohlášení.

"Lidé jsou šťastní, někteří pláčou, hraje sovětská hymna. Na tohle čekali hodně dlouho," informuje ruská státní televize Rossija 24 o dění v Doněcku.

Ukrajina - Doněck - proruský aktivista - separatista - policie Foto: Reuters

NATO prozatím nezaznamenalo "významné" změny pozic ruských jednotek u hranic s Ukrajinou.

Aktuálně.cz

Proč vypukly nepokoje zrovna v Doněcku? Aktuálně.cz zveřejnilo obsáhlou reportáž zpravodaje agentury Reuters Alastaira Macdonalda, nazvanou Reportáž z ráje oligarchů. Tady se rozhodne o osudu Ukrajiny.

Mimo jiné se v ní píše: "Doněck se zmítá mezi sovětskou minulostí, zkorumpovanou přítomností a nejistou budoucností. Na něm záleží, zda Ukrajina zůstane jednotná a nezávislá."

Janukovyčova příznivkyně v Doněcku. Janukovyčova příznivkyně v Doněcku. | Foto: Reuters

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 7. 4. 2014 8:51

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama