Živě: Doněck vyhlásil nezávislost, žádá Rusko o vojáky

Přenos skončil
Pondělní dění kolem Ruska a Ukrajiny jsme sledovali v online reportáži.
Takto proruští separatisté udeřili v neděli. Nyní ohlásili, že jimi vyhlášená Nezávislá doněcká lidová republika se připojí k Rusku.
Takto proruští separatisté udeřili v neděli. Nyní ohlásili, že jimi vyhlášená Nezávislá doněcká lidová republika se připojí k Rusku. | Foto: Reuters

Kyjev - Situace na východě Ukrajiny se dramatizuje. Opakuje se totiž scénář z poloostrova Krym.

Proruští separatisté po nedělním obsazení regionálních úřadů vyhlásili v Doněcku nezávislou republiku.

Odsouhlasili její připojení k Rusku a žádají Moskvu o vyslání "mírového kontingentu".

Ztečí vzali i úřady v Charkově a v Luhansku, kde se zmocnili zbraní, jež našli v obsazené kanceláři tajné služby SBU.

Podle prozatímního premiéra Arsenije Jaceňuka jsou za akcemi radikálové, které "koordinují zahraniční vlády". Rusko se tak údajně připravuje na invazi.

Do oblasti míří vicepremiér Vitalij Jarema i expremiérka Julija Tymošenková.

Události na Ukrajině a v Rusku jsme celé pondělí sledovali online.

Online: Aktuální dění kolem Ruska živě

Přenos skončil

O řešení ukrajinské krize hovořil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým německým parterem Frankem-Walterem Steinmeierem. Americký ministr zahraničí John Kerry ruského kolegu vyzval, aby se Moskva od radikálů distancovala. V příštích deseti dnech mají o situaci na Ukrajině jednat zástupci USA, Evropské unie a Ruska.

John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem.
John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem. | Foto: Reuters

Ruské akcie dnes prudce oslabily kvůli nepokojům na východě Ukrajiny. Investoři se obávají vojenské intervence Moskvy, která by mohla přimět západní země ke zpřísnění sankcí vůči Rusku. Dolů zamířil rovněž ruský rubl. Index moskevské akciové burzy MICEX klesl o 2,6 procenta na 1346 bodů. Rubl vůči dolaru oslabil o 0,9 procenta na 35,61 RUB a vůči euru o 1,2 procenta na 48,93 RUB, napsala agentura Reuters.

Foto: Reuters

Kyjev ztrátou poloostrova Krym přišel o přírodní zdroje a další přírodní bohatství v hodnotě 127 miliard hřiven (218,5 miliardy Kč). Vyplývá to z odhadu, které dnes zveřejnilo ukrajinské ministerstvo pro ekologii a přírodní zdroje. Ukrajina nyní hodlá u mezinárodních soudů vymáhat odškodné za zabrání Krymu Ruskem, uvedl mluvčí ministerstva.

Rusko dnes varovalo Kyjev před potížemi a krizemi, bude-li se k osudu země chovat neodpovědně. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že situace na Ukrajině se musí řešit skutečným národním dialogem, do něhož je Moskva ochotna se zapojit. Základní požadavkem Ruska je federalizace Ukrajiny, závazek neutrality a povýšení statusu ruského jazyka.

Podle posledních zpráv se stoupenci připojení k Rusku zmocnili v Luhansku ve zbrojním skladu 300 pistoli a zhruba stovky automatických pušek.

Foto: Reuters

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že Rusko znovu posiluje své jednotky u hranic s Ukrajinou. Jaceňuk tvrdí, že nepokoje v Luhansku a Doněcku jsou vyvolány Moskvou s cílem ospravedlnit ruskou invazi na východ Ukrajiny.

"Charkov je součástí Ukrajiny a žádná separatistická referenda se pořádat nebudou," prohlásil starosta Charkova Gennadij Kernes.

V Charkově se dnes setkali zástupci proruských vzbouřenců se starostou Gennadijem Kernesem. Šéf zastupitelů druhého největšího ukrajinského města jejich požadavky na vyhlášení referenda podle agentury Unian odmítl.

"Referendum o federalizaci Ukrajiny nemá oporu v zákonech," řekl Kernes.

Foto: Reuters

Turčynov oznámil, že vláda vytvořila speciální protikrizový štáb, který má protiteroristické operace ukrajinských bezpečnostních složek řídit.

Na východ země se s tímto cílem vydali členové vlády - do Charkova ministr vnitra Arsen Avakov, do Doněcka vicepremiér Vitalij Jarema a do Luhanska tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij spolu s šéfem tajné služby SBU Valentynem Nalyvajčenkem.

V Doněcku se rovněž snaží situaci řešit expremiérka Julija Tymošenková, která z východní Ukrajiny pochází.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v televizním vystoupení označil dění na východě země za "druhou fázi ruské speciální operace proti Ukrajině".

Podle agentury Interfax pohrozil separatistům, kteří se chopí zbraně, protiteroristickým zásahem. Ukrajinský parlament má také v úterý zpřísnit tresty za separatismus a další zločiny proti státu.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters

Ruským novinářům nebyl umožněn vstup na Ukrajinu, hlásí agentura Interfax.

Moskva a Kyjev už v uplynulých týdnech rozjely informační válku, když nejprve Rusové odstřihli na Krymu vysílání ukrajinských televizí, nedlouho po nich zakázal ukrajinský soud vysílání několika ruských televizních kanálů.

"Situace na východě Ukrajiny ukazuje, že stability nebude dosaženo, aniž by (Kyjev) naslouchal přáním lidí - převážně rusky hovořících lidí -, kteří žijí na východě a jihu Ukrajiny," řekl parlamentnímu shromáždění Rady Evropy šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov.

Americký velvyslanec při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Daniel Baer tvrdí, že Rusko má u hranic s Ukrajinou desítky tisíc vojáků.

"Nejsou na svých pozicích z mírových dob," řekl novinářům ve Vídni. "Rusko by mělo učinit kroky ke zklidnění krize."

"Existuje 90procentní pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny chce Moskva zopakovat právě ´krymský scénář´. To znamená snahu destabilizovat situaci pomocí separatistických hnutí a tisícovkou ´Putinových turistů´, kteří byli vysláni na Ukrajinu," říká v rozhovoru pro deník Insider šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk.

Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk
Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk | Foto: Dmitrij Tymčuk

Doněcká oblast, kde separatisté vyhlásili nezávislou republiku, je podobně velká jako Krym a žije v ní 4,5 milionu lidí. Asi 75 % z nich hovoří rusky, za etnické Rusy se označuje 38,2 % obyvatel.

Ukrajina posílí ochranu své východní hranice. Oznámil to úřadující prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Oleksandr Turčynov. Podle něj Rusko připravuje opakování "krymského scénáře".

Ukrajinská tajná služba SBU zatkla v sobotu na hranicích údajného ruského špiona, který podle ní měl namířeno do Luhansku. "Bunny, ročník 1985, měl koordinovat činnost diverzní skupiny na Ukrajině," oznámila tajná služba v prohlášení.

"Lidé jsou šťastní, někteří pláčou, hraje sovětská hymna. Na tohle čekali hodně dlouho," informuje ruská státní televize Rossija 24 o dění v Doněcku.

Foto: Reuters

NATO prozatím nezaznamenalo "významné" změny pozic ruských jednotek u hranic s Ukrajinou.

Logo Aktuálně.cz

Proč vypukly nepokoje zrovna v Doněcku? Aktuálně.cz zveřejnilo obsáhlou reportáž zpravodaje agentury Reuters Alastaira Macdonalda, nazvanou Reportáž z ráje oligarchů. Tady se rozhodne o osudu Ukrajiny.

Mimo jiné se v ní píše: "Doněck se zmítá mezi sovětskou minulostí, zkorumpovanou přítomností a nejistou budoucností. Na něm záleží, zda Ukrajina zůstane jednotná a nezávislá."

Janukovyčova příznivkyně v Doněcku.
Janukovyčova příznivkyně v Doněcku. | Foto: Reuters

Německo je posledním vývojem na východě Ukrajiny "velmi znepokojeno". "Musíme opět apelovat na všechny zúčastněné, aby pomohli stabilizaci regionu a předešli eskalaci napětí," prohlásil Steffen Seibert, mluvčí kabinetu kancléřky Angely Merkelové.

Angela Merkelová na summitu v Bruselu.
Angela Merkelová na summitu v Bruselu. | Foto: Reuters

Ukrajinská vláda chystá kvůli Doněcku protiopatření, napsal server korrespondent.net. Ruský prezident Vladimir Putin je podle ruských médií momentálně na návštěvě sídla tajné služby FSB.

Referendum o připojení Doněcku k Rusku by se mělo uskutečnit 11. května, oznámili separatisté.

Foto: Reuters

O vyhlášení Nezávislé doněcké lidové republiky už informovala i ruská státní televize.

Nezávislou republiku nevyhlásili v Doněcku poslanci, jak informovala některá ruská média, ale samozvaná Národní rada, tedy lidé, kteří v neděli obsadili sídlo oblastní správy.

Kyjev se bojí provokací během oslav konce 2. světové války. Podle předsedy městské státní správy Volodymyra Bondarenka není vyloučeno, že z Ruska 9. května přijedou "kriminálníci".

V Doněcku by se mělo uskutečnit referendum o připojení k Ruské federaci. Separatisté rovněž vyzvali Moskvu, aby do oblasti vyslala mírové jednotky.

Dosavadní vývoj tak nápadně připomíná to, co se odehrálo na Krymu.

Proruští demonstranti zablokovali úřady v několika městech na východě Ukrajiny. Takto to vypadá v Doněcku. (7. dubna 2014)
Proruští demonstranti zablokovali úřady v několika městech na východě Ukrajiny. Takto to vypadá v Doněcku. (7. dubna 2014) | Foto: Reuters

Jak píše zpravodajský server OstroV, separatisté odhlasovali připojení "Nezávislé doněcké lidové republiky" k Rusku.

Separatisté vyvěsili v Doněcku vlajku. Fotografie se objevila na Twitteru.

Proruští separatisté, kteří v neděli obsadili v Doněcku vládní budovy, vyhlásili Nezávislou doněckou lidovou republiku. Vyplývá to z videozáznamu, který se objevil na YouTube.

Doněcká lidová republika je vyhlášena. Ustanovili ji proruští separatisté poté, co obsadili sídlo oblastní vlády. (7. dubna 2014)
Doněcká lidová republika je vyhlášena. Ustanovili ji proruští separatisté poté, co obsadili sídlo oblastní vlády. (7. dubna 2014) | Foto: Reuters

Německá média si všímají toho, co v neděli v Hovorech z Lán Českému rozhlasu řekl prezident Miloš Zeman. Webové servery zprávu dokonce zařadily mezi nejdůležitější události dne.

"Český prezident hrozí Rusku zásahem NATO," hlásá v titulku nejčtenější seriózní zpravodajský server Spiegel Online.

"Český prezident vtahuje do hry zásah NATO," píše Die Welt.

Prezident Zeman v neděli prohlásil, že "v okamžiku, kdy by se Rusko rozhodlo rozšířit svoji teritoriální expanzi na východ Ukrajiny, přestává legrace, protože tím se spouští řetězová reakce".

Následně dodal: "A tady bych se přimlouval nejenom pro co nejostřejší sankce Evropské unie, ale dokonce i pro, řekněme, vojenskou připravenost Severoatlantické aliance. Například tím, že by vojska NATO vstoupila na ukrajinské území."

Foto: Vojtěch Marek

Ruští vojáci zabili na východě Krymu ukrajinského námořního důstojníka. Podle Kyjeva se z poloostrova chystal odcestovat na sever.

Na východ Ukrajiny míří vicepremiér Vitalij Jarema a prezidentská kandidátka Julija Tymošenková. Politici ovšem nejedou spolu, nýbrž každý sám.

Premiér Arsenij Jaceňuk obvinil z vyhrocení nepokojů na východě země ruského prezidenta Vladimira Putina.

Radikálové podle něj jednají na základě podnětů agentů cizích mocností. A Rusku tak pomáhají v přípravě invaze.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters

Podle ministra vnitra Arsena Avakova se policii podařilo sídlo oblastní správy v Charkově "zcela osvobodit od separatistů".

"Neznámí lidé nacházející se uvnitř budovy se podle posledních informací zmocnili zbrojnice a zbraní," citovala agentura Interfax z úředního prohlášení o situaci v Luhansku. Proruští demonstranti se tam zmocnili kanceláří tajné služby SBU.

Ruský úřad na ochranu spotřebitelů zakázal dovoz výrobků šesti ukrajinských mlékárenských společností. Rospotrebnadzor v prohlášení oznámil, že neuspěly v laboratorních testech. Podle agentury Reuters ale jde o další ze známek zhoršení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Proruští demonstranti od neděle drží kontrolu nad vládními budovami v Charkově, Doněcku a Luhansku.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 4. 2014 20:35
 

Právě se děje

Další zprávy