Nevyzpytatelný Pravý sektor se stáhl, čeká na novou roli

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 4. 2014 17:30
Organizace, jež ukrajinské opozici pomohla svrhnout minulý režim, irituje mladou demokracii na Ukrajině.
Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014)
Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014) | Foto: Reuters

Kyjev - Noční střelba v centru Kyjeva, kterou tento týden rozpoutal opilý ozbrojenec, vyvolala dohady kolem budoucnosti kontroverzní struktury Pravý sektor.

Organizace, jež ukrajinské opozici pomohla svrhnout minulý režim, irituje mladou demokracii na Ukrajině. Politické roucho, které mělo zmírnit image drsných buřičů, jí zatím zjevně nesedí.

Incident na Majdanu, který se odehrál jako ve špatném filmu, přiměl mocenské orgány k razantním krokům. V ovzduší stále překypujícím emocemi banální hádka málem způsobila tragédii.

Bojovník ověšený igelitkami s vodkou neunesl restrikce ze strany někdejších spojenců z domobrany a poblíž restaurace s příznačným názvem Mafija postřelil tři lidi.

Zbraně v rukou lidí

Obnažil tak citlivý problém, kterým je nekontrolované držení zbraní, jež se v době dramatických událostí dostaly mezi lidi. Na ráně se ocitl Pravý sektor, ačkoli domobrana řízená vládnoucí stranou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové také není bez hříchu.

Foto: Ivo Dokoupil

Vzápětí po incidentu poslanci schválili usnesení, které ukládá bezpečnostním složkám, aby nezákonným ozbrojeným útvarům neprodleně zabavily zbraně. Pravý sektor však tvrdí, že se ho to netýká.

"Nejsme ozbrojený útvar. Jsme politická strana," reagoval mluvčí Pravého sektoru Artem Skoropadskyj v televizi 5. Kanal.

Podle něj je usnesení zaměřeno proti "banditům a zlodějům", kteří se vydávají za příslušníky této struktury. "Pokud naši členové zbraně mají, pak jsou legálně držené a registrované," uvedl.

Militantní revolta

Právě příslušníci Pravého sektoru vnesli do původně pokojných protestů militantní revoltu. Na demonstrace vyráželi s holemi, baseballovými pálkami, tzv. Molotovovými koktejly a nakonec sáhli i po zbraních. Nyní však tvrdí, že to byly lovecké pušky, které si půjčili od myslivců a které jim už vrátili.

Foto: Reuters

"Vzdali jsme se kukel, neprůstřelných vest, štítů i kovových tyčí. Pokud ale jde o zbraně, nic vracet nebudeme. Jsou to naše zbraně a budeme je skladovat v trezorech," řekl serveru tyzhden.ua jeden z velitelů organizace Ihor Mazur.

Molotovovy koktejly, které jim po střetech s policií zbyly, jsou ale prý ochotni přenechat Národní gardě, která působí v rámci ministerstva vnitra. "Zápalná směs se jí bude hodit při výcviku, třeba při likvidaci atrap obrněné techniky," vysvětlil.

Z centra Kyjeva se stáhli

Pravý sektor se po sérii incidentů z centra Kyjeva stáhl. Provokace výbušných aktivistů ověšených samopaly jsou však delší dobu vodou na mlýn protiukrajinské propagandy a vyvolávají nelibost i u prostých Ukrajinců.

Když se ovšem policie pokusila jednoho z brutálních bojovníků zadržet, způsobilo to skandál. Muž totiž zemřel a policie tvrdí, že se sám zastřelil. Podle aktivistů však šlo o "politickou vraždu".

Podle ukrajinského politického uprchlíka Bohdana Danylyšyna byl Pravý sektor vnímán jako "záruka Majdanu". "Mělo se za to, že jeho aktivisté budou hlídat politiky a zajistí lustraci," říká. Jejich způsoby se ovšem ukázaly jako příliš drsné.

Fotbaloví fanoušci a radikálové

Pravý sektor vznikl spojením nacionalistických politických struktur, fotbalových fanoušků a jiných radikálů. "Jsme si vědomi, že jsme neshromáždili anděly. Jsou to lidé, kteří do revoluce vstoupili z barikád a požadují mnohdy radikální kroky. Snažíme se jejich energii udržet," řekl předák strany Dmytro Jaroš televizi TSN.

Dmytro Jaroš
Dmytro Jaroš | Foto: Reuters

Podle něj je pro novou politickou sílu důležité zbavit se nálepky, která ji spojuje s německými nacionálními socialisty či s ukrajinským fašismem. Ukrajinský nacionalismus, jehož ideologii Pravý sektor prosazuje, s tím nemá nic společného, tvrdí.

Jaroš kandiduje v nadcházejících prezidentských volbách, ovšem nikoli za stranu, ale jako nezávislý uchazeč. Podle průzkumů ho nepodporují ani dvě procenta voličů. Experti ovšem míní, že by jeho síla mohla určitou roli opět sehrát, pokud ovšem poupraví svou image. "Ukrajinci jsou ochotni podpořit opravdové bojovníky, avšak nesnáší pokrytectví a uliční chuligány," říká politolog Oleksandr Palij.

Tajná schůzka s Janukovyčem

Komentátoři pak poukazují na vazby Jaroše s bývalými ukrajinskými vládnoucími strukturami i oligarchy. Známý kyjevský novinář Mustafa Najem odhalil, že v době nejhorších střetů v Kyjevě se Jaroš tajně setkal s exprezidentem Viktorem Janukovyčem, aniž to sdělil opozičním spojencům. Později řekl, že se jen snažil zastavit krveprolití.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters

Informované zdroje ovšem tvrdí, že je Jaroš napojený na promoskevského oligarchu Dmytra Firtaše, který byl před časem zadržen v Rakousku a později propuštěn na kauci 125 milionů eur (přes 3,4 miliardy korun). S tím je údajně spojen i bývalý opoziční předák Vitalij Kličko, který se navzdory dobrým šancím vzdal kandidatury ve prospěch Petra Porošenka.

Jaroš působil v minulosti také jako tajemník Valentyna Nalyvajčenka, který byl poslancem za Kličkovu stranu UDAR. Nalyvajčenko, který předtím pracoval jako šéf tajné služby SBU, navštěvoval Jarošovy výcvikové tábory na západě Ukrajiny. Po změně režimu se na místo šéfa SBU vrátil a Jaroš se měl údajně stát jeho zástupcem. Z toho ale nakonec sešlo.

"Projekt", nebo "klaun"?

Komentátoři spekulují, zda je 42letý lingvista "projekt ruské tajné služby", nebo jen "klaun", kterého určité síly využívají pro své cíle. "Svou úlohu sehrál. Nyní jen kazí image Kyjeva před Západem. Straší Evropu, ukrajinský parlament i obyčejné lidi," míní politolog Grigorij Malamedov.

Podle něj je Jaroš výhodný pro Rusko, které obraz neonacistů využívá pro své cíle. Zneškodnit, nebo naopak podpořit by ho však prý mohly oligarchické struktury, které si nadále dělí sféry vlivu v zemi.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy