Nevyzpytatelný Pravý sektor se stáhl, čeká na novou roli

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 4. 2014 17:30
Organizace, jež ukrajinské opozici pomohla svrhnout minulý režim, irituje mladou demokracii na Ukrajině.
Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014)
Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014) | Foto: Reuters

Kyjev - Noční střelba v centru Kyjeva, kterou tento týden rozpoutal opilý ozbrojenec, vyvolala dohady kolem budoucnosti kontroverzní struktury Pravý sektor.

Organizace, jež ukrajinské opozici pomohla svrhnout minulý režim, irituje mladou demokracii na Ukrajině. Politické roucho, které mělo zmírnit image drsných buřičů, jí zatím zjevně nesedí.

Incident na Majdanu, který se odehrál jako ve špatném filmu, přiměl mocenské orgány k razantním krokům. V ovzduší stále překypujícím emocemi banální hádka málem způsobila tragédii.

Bojovník ověšený igelitkami s vodkou neunesl restrikce ze strany někdejších spojenců z domobrany a poblíž restaurace s příznačným názvem Mafija postřelil tři lidi.

Zbraně v rukou lidí

Obnažil tak citlivý problém, kterým je nekontrolované držení zbraní, jež se v době dramatických událostí dostaly mezi lidi. Na ráně se ocitl Pravý sektor, ačkoli domobrana řízená vládnoucí stranou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové také není bez hříchu.

Foto: Ivo Dokoupil

Vzápětí po incidentu poslanci schválili usnesení, které ukládá bezpečnostním složkám, aby nezákonným ozbrojeným útvarům neprodleně zabavily zbraně. Pravý sektor však tvrdí, že se ho to netýká.

"Nejsme ozbrojený útvar. Jsme politická strana," reagoval mluvčí Pravého sektoru Artem Skoropadskyj v televizi 5. Kanal.

Podle něj je usnesení zaměřeno proti "banditům a zlodějům", kteří se vydávají za příslušníky této struktury. "Pokud naši členové zbraně mají, pak jsou legálně držené a registrované," uvedl.

Militantní revolta

Právě příslušníci Pravého sektoru vnesli do původně pokojných protestů militantní revoltu. Na demonstrace vyráželi s holemi, baseballovými pálkami, tzv. Molotovovými koktejly a nakonec sáhli i po zbraních. Nyní však tvrdí, že to byly lovecké pušky, které si půjčili od myslivců a které jim už vrátili.

Foto: Reuters

"Vzdali jsme se kukel, neprůstřelných vest, štítů i kovových tyčí. Pokud ale jde o zbraně, nic vracet nebudeme. Jsou to naše zbraně a budeme je skladovat v trezorech," řekl serveru tyzhden.ua jeden z velitelů organizace Ihor Mazur.

Molotovovy koktejly, které jim po střetech s policií zbyly, jsou ale prý ochotni přenechat Národní gardě, která působí v rámci ministerstva vnitra. "Zápalná směs se jí bude hodit při výcviku, třeba při likvidaci atrap obrněné techniky," vysvětlil.

Z centra Kyjeva se stáhli

Pravý sektor se po sérii incidentů z centra Kyjeva stáhl. Provokace výbušných aktivistů ověšených samopaly jsou však delší dobu vodou na mlýn protiukrajinské propagandy a vyvolávají nelibost i u prostých Ukrajinců.

Když se ovšem policie pokusila jednoho z brutálních bojovníků zadržet, způsobilo to skandál. Muž totiž zemřel a policie tvrdí, že se sám zastřelil. Podle aktivistů však šlo o "politickou vraždu".

Podle ukrajinského politického uprchlíka Bohdana Danylyšyna byl Pravý sektor vnímán jako "záruka Majdanu". "Mělo se za to, že jeho aktivisté budou hlídat politiky a zajistí lustraci," říká. Jejich způsoby se ovšem ukázaly jako příliš drsné.

Fotbaloví fanoušci a radikálové

Pravý sektor vznikl spojením nacionalistických politických struktur, fotbalových fanoušků a jiných radikálů. "Jsme si vědomi, že jsme neshromáždili anděly. Jsou to lidé, kteří do revoluce vstoupili z barikád a požadují mnohdy radikální kroky. Snažíme se jejich energii udržet," řekl předák strany Dmytro Jaroš televizi TSN.

Dmytro Jaroš
Dmytro Jaroš | Foto: Reuters

Podle něj je pro novou politickou sílu důležité zbavit se nálepky, která ji spojuje s německými nacionálními socialisty či s ukrajinským fašismem. Ukrajinský nacionalismus, jehož ideologii Pravý sektor prosazuje, s tím nemá nic společného, tvrdí.

Jaroš kandiduje v nadcházejících prezidentských volbách, ovšem nikoli za stranu, ale jako nezávislý uchazeč. Podle průzkumů ho nepodporují ani dvě procenta voličů. Experti ovšem míní, že by jeho síla mohla určitou roli opět sehrát, pokud ovšem poupraví svou image. "Ukrajinci jsou ochotni podpořit opravdové bojovníky, avšak nesnáší pokrytectví a uliční chuligány," říká politolog Oleksandr Palij.

Tajná schůzka s Janukovyčem

Komentátoři pak poukazují na vazby Jaroše s bývalými ukrajinskými vládnoucími strukturami i oligarchy. Známý kyjevský novinář Mustafa Najem odhalil, že v době nejhorších střetů v Kyjevě se Jaroš tajně setkal s exprezidentem Viktorem Janukovyčem, aniž to sdělil opozičním spojencům. Později řekl, že se jen snažil zastavit krveprolití.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters

Informované zdroje ovšem tvrdí, že je Jaroš napojený na promoskevského oligarchu Dmytra Firtaše, který byl před časem zadržen v Rakousku a později propuštěn na kauci 125 milionů eur (přes 3,4 miliardy korun). S tím je údajně spojen i bývalý opoziční předák Vitalij Kličko, který se navzdory dobrým šancím vzdal kandidatury ve prospěch Petra Porošenka.

Jaroš působil v minulosti také jako tajemník Valentyna Nalyvajčenka, který byl poslancem za Kličkovu stranu UDAR. Nalyvajčenko, který předtím pracoval jako šéf tajné služby SBU, navštěvoval Jarošovy výcvikové tábory na západě Ukrajiny. Po změně režimu se na místo šéfa SBU vrátil a Jaroš se měl údajně stát jeho zástupcem. Z toho ale nakonec sešlo.

"Projekt", nebo "klaun"?

Komentátoři spekulují, zda je 42letý lingvista "projekt ruské tajné služby", nebo jen "klaun", kterého určité síly využívají pro své cíle. "Svou úlohu sehrál. Nyní jen kazí image Kyjeva před Západem. Straší Evropu, ukrajinský parlament i obyčejné lidi," míní politolog Grigorij Malamedov.

Podle něj je Jaroš výhodný pro Rusko, které obraz neonacistů využívá pro své cíle. Zneškodnit, nebo naopak podpořit by ho však prý mohly oligarchické struktury, které si nadále dělí sféry vlivu v zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Mlékárna Madeta zdraží od ledna výrobky o víc než deset procent

Největší česká mlékárna Madeta zdraží ceny výrobků od ledna 2022 o víc než deset procent. Ještě v polovině října předpokládala, že stoupnou o dvě až tři procenta. Příčinou jsou stále rostoucí ceny pohonných hmot i energií. Uvedl to generální ředitel Madety Milan Teplý.

"Sice jsem před několika týdny předpokládal, že zdražíme o dvě až tři procenta, bude to ale o víc, a vůbec mě to netěší. Všechny vstupy neustále zdražují, energie, nafta, obal. Prostě všechno. A my nemůžeme prodávat pod cenou," řekl Teplý. O víc než desetiprocentním zdražení dnes informoval Český rozhlas.

Madeta zdraží, protože má vyšší náklady, rostou ceny nafty, elektřiny i obalů. Vedení mlékárny zároveň očekává, že kvůli všeobecnému zdražování klesne kupní síla v zemi. Předpokládá i konkurenční boj mezi českými mlékárnami a dovozem.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Exposlanci Škárkovi soud za nenávistné výroky o nedonošených dětech snížil podmíněný trest

Na deset měsíců se zkušební lhůtou jeden a půl roku snížil v úterý odvolací Krajský soud v Plzni trest bývalému předsedovi strany Věci veřejné a někdejšímu poslanci Jaroslavu Škárkovi za jeho loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených lidech či o neziskových organizacích. Na svůj veřejně přístupný profil na Facebooku Škárka tehdy kromě jiného napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to "nevyvinuté zrůdy".

Soud tak zmírnil srpnový verdikt Okresního soudu Plzeň - sever, který Škárkovi vyměřil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou. Za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod hrozilo bývalému politikovi až tříleté vězení.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu pouze podat dovolání k Vrchnímu soudu. Škárka, který se odvolal proti verdiktu o vině i proti výši trestu vyměřeného okresním soudem, bude v případu pokračovat dál, řekl po vynesení rozsudku. "Nepovažuji za správné, aby tato společnost udělovala tresty za odlišný názor," řekl. I v obhajobě u okresního soudu argumentoval svobodou slova.

Dnes u soudu padesátiletý Škárka nevypovídal. U okresního soudu se ale k napsání příspěvku přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil. Chtěl prý otevřít diskusi o daných tématech. "Je mi líto formy, kterou jsem zvolil, asi jsem nedomyslel, že by se to opravdu někoho mohlo dotknout," uvedl v srpnu Škárka u okresního soudu.

Další zprávy