Násilí na Ukrajině. Východ země ovládly proruské demonstrace

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 4. 2014 21:44
V Doněcku policisté nasadili vodní děla, v centru podle serveru Novosti Donbassa vybuchovaly granáty a lahve se zápalnou směsí.
Dav demonstrantů pronikl do sídla gubernátora v Doněcku. (Ilustrační foto)
Dav demonstrantů pronikl do sídla gubernátora v Doněcku. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Kyjev - Dav proruských demonstrantů v neděli ve východoukrajinském Doněcku přemohl policejní kordon a násilím pronikl do budovy gubernátora.

Stovky demonstrantů se střetly s těžkooděnci také v Luhansku, Dněpropetrovsku a Charkově. Média hlásí zraněné a značné hmotné škody.

Vodní děla v Doněcku

V Doněcku policisté nasadili vodní děla, v centru města podle serveru Novosti Donbassa vybuchovaly granáty a lahve se zápalnou směsí.

Incidentu předcházela dvoutisícová demonstrace proruských organizací požadujících referendum o připojení oblasti k sousednímu Rusku.

Podle agentury Unian odpoledne nad doněckou oblastní správou zavlály ruské vlajky a prapor takzvané Doněcké republiky, kterou chtějí vyhlásit radikální promoskevské organizace.

Napětí v Luhansku

Napětí v neděli zavládlo také v asi 150 kilometrů vzdáleném Luhansku, kde proruská opozice zorganizovala několikatisícový mítink. Kolona osobních aut s ruskými vlajkami projížděla městem, lidé na hlavním náměstí skandovali protiukrajinská hesla.

Akci zorganizovala hnutí Luhanská garda a Ruská jednota, která společně vytvořila Lidovou koordinační radu jako alternativní orgán místní správy.

Foto: Aktuálně.cz

Bojovně naladění demonstranti žádali osvobození předáka Luhanské gardy Alexandra Charitonova, jehož v polovině března ukrajinská policie zadržela a obvinila z ohrožování ústavního pořádku. Dav radikálních aktivistů pronikl do místních kanceláří tajné služby SBU a pokusil se objekt zapálit.

Podle agentury Unian v Luhansku útočníci nakonec dosáhli příslibu, že se Charitonov a pět dalších zadržených aktivistů dostanou na svobodu. Útoky na centrální správní budovy prý po jejich osvobození ustanou.

Demonstrace v Dněpropetrovsku a Charkově

Proruská demonstrace za účasti několika set lidí se v neděli uskutečnila i v Dněpropetrovsku, kde demonstranti pálili vlajky Evropské unie a žádali referendum o federalizaci. Nedaleko se sešli stoupenci proevropské orientace, policistům se ale oba mítinky podařilo oddělit.

Proruští demontranti v Oděse
Proruští demontranti v Oděse | Foto: Reuters

Petardy a lahve se zápalnou směsí dnes létaly vzduchem i v Charkově. Proruskou demonstraci tam zorganizovali aktivisté z hnutí Boj a z Ukrajinského východního bloku. Obě seskupení volají po federalizaci země a po vypsání referenda o připojení k sousednímu Rusku.

Demonstrantům se postavily bojůvky radikálů z Pravého sektoru, policisté situaci zvládali jen s krajním vypětím. V Charkově, stejně jako v Luhansku a Doněcku, utrpělo několik lidí zranění, ztráty na životech hlášeny nejsou.

Řízeno z Moskvy?

Podle ukrajinských novinářů jde o koordinovanou akci řízenou z Moskvy. Tlak na nové ukrajinské vedení o víkendu přiživil i ruský premiér Dmitrij Medveděv, který Kyjevu za sbližování s Evropou a chystaný odchod z postsovětského Společenství nezávislých států pohrozil odvetou.

Moskva podle Medveděva přezkoumá veškeré smlouvy o agrární spolupráci a zajistí ochranu ruského zemědělského trhu.

Rusko na změnu politické orientace Kyjeva počátkem dubna reagovalo prudkým zvýšením cen plynu. Moskva zvedla cenu ve dvou krocích o více než 200 dolarů na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů. Ukrajinská vláda v sobotu oznámila, že novou ruskou cenu zemního plynu odmítá: místo 485 dolarů požadovaných Moskvou je ochotna platit 268 dolarů.

Kyjev by chtěl kromě toho zvýšit dodávky plynu z Evropy. Stávající plynové potrubí určené původně k přepravě plynu z východu na západ by podle Ukrajiny mohlo přepravovat plyn i opačným směrem. Podle šéfa ruské plynárenské firmy Gazprom je ale takové řešení technicky nemožné. "Technické možnosti pro zpětné dodávky nejsou," řekl v sobotu Alexej Miller ruské televizi Rossija 24.

 

Právě se děje

Další zprávy