reklama
 
 

Morales opět vyhrál, "domorodý socialismus" může pokračovat

13. 10. 2014 8:42
Současný vůdce Bolívie vyhrál prezidentské volby potřetí v řadě. Jeho strana navíc může získat v parlamentu ústavní většinu.

La Paz - Současný vůdce Bolívie Evo Morales vyhrál potřetí prezidentské volby a v nedělním hlasování zřejmě zvítězil již v prvním kole.

Plyne to z průzkumu místní televizní stanice Unitel u voličů opouštějících volební místnosti. Morales vládne chudé andské zemi od roku 2006.

Podle průzkumu získal Morales 61 procent hlasů. Jeho nejbližší soupeř Samuel Doria Medina dostal hlas od 24 procent voličů.

Vzhledem k předvolebním průzkumům jedinou otázkou bylo, zda současný prezident uspěje již v prvním kole.

Neomezený vládce?

Pětapadesátiletý Morales je prvním lídrem země z řad domorodců a hodlá v zemi pevně zakotvit svůj "domorodý socialismus".

Pyšní se tím, že dokázal pozvednout z chudoby půl milionu obyvatel desetimilionového státu, což mu zajistilo doma velkou popularitu. Jeho ochranářská politika a opakované hrozby vyvlastňování zahraničního majetku však odstrašují investory.

Důležitější než předem jasný výsledek prezidentských voleb bude patrně skóre souběžně konaných voleb parlamentních.

Pokud Moralesovi socialisté získají dvě třetiny obou komor, může jejich vůdci v příštím volebním období projít reforma ústavy, která by mu zajistila neomezený počet volebních období v prezidentské funkci.

autor: ČTK | 13. 10. 2014 8:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama