Indiáni vyhráli, dálnice přes Amazonii nebude

Václav Viták
27. 9. 2011 13:55
Bolivijský prezident Morales zastavil stavbu klíčové komunikace kvůli protestům domorodců
Dálnice přes Amazonii by podle jejích odpůrců nenávratně poškodila indiánskou rezervaci.
Dálnice přes Amazonii by podle jejích odpůrců nenávratně poškodila indiánskou rezervaci. | Foto: Reuters

La Paz - Bolivijský prezident Evo Morales zastavil stavbu kontroverzní dálnice přes indiánskou rezervaci v bolivijské Amazonii. Donutily ho k tomu měsíc trvající protesty a stále hlasitější odpor ve vlastní straně.

Morales, který chce zlepšit bolivijskou infrastrukturu, učinil z dokončení sporné komunikace jednu z priorit své vlády.

Ještě v červnu popudil část původního bolivijského obyvatelstva prohlášením, že tato dálnice - jež má vést přes Národní park Isiboro, který je současně indiánskou rezervací - bude postavena, "ať se to komukoli líbí, nebo ne".

Teď ale řekl, že stavba této 300 kilometrů dlouhé komunikace nebude obnovena, pokud s ní nebudou v referendu souhlasit obyvatelé obou provincií, které má spojovat.

V Bolívii se totiž vzedmula vlna nevole, a to kvůli tvrdému nedělnímu zásahu policie. Ta nevybíravě rozehnala pochod, jehož účastníci proti dálnici protestovali.

Prezident Morales na tiskové konferenci o dálnici přes Isiboro.
Prezident Morales na tiskové konferenci o dálnici přes Isiboro. | Foto: Reuters

Domorodce napadla v polovině 595 kilometrů dlouhé cesty z provincie Beni do La Pazu. Policie proti protestujícím použila slzný plyn, mnoho jich zadržela a snažila se je naložit do letadel a dopravit zpět do jejich domovů.

Moralese kritizují všichni

Zásah policejních jednotek ostře kritizovala opozice, bolivijský ombudsman i někteří členové kabinetu včetně ministryně obrany Maríi Cecilie Chacónové, jež na protest odstoupila.

Moralesovi se kvůli projektu dálnice přes bolivijskou Amazonii navíc štěpí jeho vlastní strana Hnutí k socialismu (Movimiento al Socialsmo, MAS).

Někteří členové MAS se postavili za demonstranty a za požadavky 12 000 obyvatel indiánské rezervace Isiboro.

Prezident je ve zvláště složité situaci - je totiž první bolivijskou hlavou státu, která má indiánský původ. Vždy se také za práva indiánů zasazoval.

Protesty proti dálnici teď ale najednou vedou indiánské komunity, jež jeho reformy, zaměřené na zlepšení životních podmínek původního obyvatelstva, normálně podporují.

Zatím není jasné, kdo dal policii k tak tvrdému zásahu rozkaz. Morales ostře popřel, že by to byl on. Odsoudil postup policie jako "násilí, výstřelek a zneužití moci" a řekl, že celou záležitost nechá vyšetřit.

"Slíbili jsme, že to budeme dělat jinak"

Ostré protesty proti stavbě dálnice mezi centrální bolivijskou provincii Cochabamba a severovýchodní provincií Beni trvají již od poloviny srpna.

Jedna ze zatčených demonstrantek s dítětem v policejním voze.
Jedna ze zatčených demonstrantek s dítětem v policejním voze. | Foto: Reuters

Národní park Isiboro, v němž žijí indiánská etnika Yuki a Yuracaré, leží mezi oběma správními celky. Zhruba deset procent parku už bylo odlesněno kvůli zemědělskému využití.

Ministryně obrany Chacónová v souvislosti se zásahem proti demonstrujícím indiánům ve svém rezignačním dopise Moralesovi napsala: "Toto není řešení. Měli jsme dohodu, že budeme věci dělat jinak."

Demonstranti už byli propuštěni, pro Moralese je ale tento incident velmi nepříjemný. Bolivijci mají jít 16. října k volbám, v nichž budou poprvé přímo volit členy Nejvyššího soudu i dalších soudních článků. A Morales potřebuje, aby volili tak, jak si přeje.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Jižní Korea bude investovat do systému na ochranu před drony

Jižní Korea hodlá investovat 88 miliard wonů (1,7 miliardy korun) do vývoje systému, který bude od roku 2023 schopen zachytit a zneškodnit bezpilotní letouny. Důvodem je zejména opakované narušování jihokorejského vzdušného prostoru severokorejskými špionážními drony. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Systém, který má pracovní název Block-1, bude mít za úkol sledovat a ničit malé drony a další malé letouny, uvedla jihokorejská agentura pro nákup zbraní DAPA. "Naším cílem je systém vylepšit, aby byl nakonec schopen zachytit stíhačku a satelit," napsal v prohlášení vysoce postavený představitel DAPA.

před 48 minutami

Turnov podal dovolání v restituční kauze Walderode, přidal se k Lesům ČR

Turnov podal dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Město chce podle starosty Tomáše Hockeho dovoláním zvrátit rozhodnutí soudů, které nárok šlechtického rodu na vydání panství na Turnovsku uznaly za oprávněný. Stejný krok jako Turnov učinil už státní podnik Lesy ČR a podle informací ČTK se chystají dovolání podat i památkáři. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec, lesy a pozemky. 

před 53 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, provoz už je obnoven

V železničním depu v Praze Vršovicích dnes ráno vykolejila posunovací lokomotiva. Nehoda zastavila na zhruba dvě a půl hodiny provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem, dotkla se i dálkových spojů vyjíždějících z depa, kvůli nehodě nabraly zpoždění.

Lokomotiva se podle mluvčí při nehodě dostala oběma nápravami mimo koleje a vlaky kvůli tomu musely odjíždět z depa jinou než výjezdovou stranou. "Musely se přeorganizovat a odjíždět druhou stranou, proto tam byla zpoždění," uvedla mluvčí. Doplnila, že největší dosažené zpoždění jednoho z vlaků bylo kolem 50 minut.

Kolem 07:30 se provoz v depu podle mluvčí vrátil do standardního režimu a omezení mezi hlavním nádražím a Braníkem skončilo.

před 1 hodinou

Ceny ropy zahájily obchodování v Asii poklesem o jedno procento

Ceny ropy zahájily úterní obchodování v Asii poklesem o více než jedno procento, drží se však relativně vysoko. Obchodníci zůstávají kvůli sobotnímu útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, které snížily těžbu země o polovinu, nervózní. V pondělí ceny v reakci na útoky stouply nejvíce za několik desetiletí. 

Kolem 7:30 (středoevropského času) cena severomořské ropy Brent klesla o 0,9 procenta na 68,41 dolaru (v přepočtu zhruba 1606 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,3 procenta na 62,07 dolaru za barel.

V pondělí cena ropy Brent po začátku obchodování stoupla o téměř 20 procent, což byl nejvyšší pokles za téměř 30 let. Později část zisků smazala a uzavřela s růstem o 15 procent.

před 1 hodinou

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí se svým vládním týmem dialog s obyvateli této bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Podle Lamové se první setkání místní vlády a obyvatel Hongkongu bude konat příští týden, dialog má být tak otevřený, jak to jen bude možné. Přihlásit se mohou zájemci z řad veřejnosti.

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování slíbila Lamová na počátku měsíce stáhnout.

Další zprávy