Indiáni vyhráli, dálnice přes Amazonii nebude

Václav Viták
27. 9. 2011 13:55
Bolivijský prezident Morales zastavil stavbu klíčové komunikace kvůli protestům domorodců
Dálnice přes Amazonii by podle jejích odpůrců nenávratně poškodila indiánskou rezervaci.
Dálnice přes Amazonii by podle jejích odpůrců nenávratně poškodila indiánskou rezervaci. | Foto: Reuters

La Paz - Bolivijský prezident Evo Morales zastavil stavbu kontroverzní dálnice přes indiánskou rezervaci v bolivijské Amazonii. Donutily ho k tomu měsíc trvající protesty a stále hlasitější odpor ve vlastní straně.

Morales, který chce zlepšit bolivijskou infrastrukturu, učinil z dokončení sporné komunikace jednu z priorit své vlády.

Ještě v červnu popudil část původního bolivijského obyvatelstva prohlášením, že tato dálnice - jež má vést přes Národní park Isiboro, který je současně indiánskou rezervací - bude postavena, "ať se to komukoli líbí, nebo ne".

Teď ale řekl, že stavba této 300 kilometrů dlouhé komunikace nebude obnovena, pokud s ní nebudou v referendu souhlasit obyvatelé obou provincií, které má spojovat.

V Bolívii se totiž vzedmula vlna nevole, a to kvůli tvrdému nedělnímu zásahu policie. Ta nevybíravě rozehnala pochod, jehož účastníci proti dálnici protestovali.

Prezident Morales na tiskové konferenci o dálnici přes Isiboro.
Prezident Morales na tiskové konferenci o dálnici přes Isiboro. | Foto: Reuters

Domorodce napadla v polovině 595 kilometrů dlouhé cesty z provincie Beni do La Pazu. Policie proti protestujícím použila slzný plyn, mnoho jich zadržela a snažila se je naložit do letadel a dopravit zpět do jejich domovů.

Moralese kritizují všichni

Zásah policejních jednotek ostře kritizovala opozice, bolivijský ombudsman i někteří členové kabinetu včetně ministryně obrany Maríi Cecilie Chacónové, jež na protest odstoupila.

Moralesovi se kvůli projektu dálnice přes bolivijskou Amazonii navíc štěpí jeho vlastní strana Hnutí k socialismu (Movimiento al Socialsmo, MAS).

Někteří členové MAS se postavili za demonstranty a za požadavky 12 000 obyvatel indiánské rezervace Isiboro.

Prezident je ve zvláště složité situaci - je totiž první bolivijskou hlavou státu, která má indiánský původ. Vždy se také za práva indiánů zasazoval.

Protesty proti dálnici teď ale najednou vedou indiánské komunity, jež jeho reformy, zaměřené na zlepšení životních podmínek původního obyvatelstva, normálně podporují.

Zatím není jasné, kdo dal policii k tak tvrdému zásahu rozkaz. Morales ostře popřel, že by to byl on. Odsoudil postup policie jako "násilí, výstřelek a zneužití moci" a řekl, že celou záležitost nechá vyšetřit.

"Slíbili jsme, že to budeme dělat jinak"

Ostré protesty proti stavbě dálnice mezi centrální bolivijskou provincii Cochabamba a severovýchodní provincií Beni trvají již od poloviny srpna.

Jedna ze zatčených demonstrantek s dítětem v policejním voze.
Jedna ze zatčených demonstrantek s dítětem v policejním voze. | Foto: Reuters

Národní park Isiboro, v němž žijí indiánská etnika Yuki a Yuracaré, leží mezi oběma správními celky. Zhruba deset procent parku už bylo odlesněno kvůli zemědělskému využití.

Ministryně obrany Chacónová v souvislosti se zásahem proti demonstrujícím indiánům ve svém rezignačním dopise Moralesovi napsala: "Toto není řešení. Měli jsme dohodu, že budeme věci dělat jinak."

Demonstranti už byli propuštěni, pro Moralese je ale tento incident velmi nepříjemný. Bolivijci mají jít 16. října k volbám, v nichž budou poprvé přímo volit členy Nejvyššího soudu i dalších soudních článků. A Morales potřebuje, aby volili tak, jak si přeje.

 

Právě se děje

Další zprávy