Majetek Španělů znárodňuje i Bolívie. Pro blaho lidu

Michal Žák Reuters Michal Žák, Reuters
2. 5. 2012 11:39
Španělská Red Electrica přišla o majoritu v energetické společnosti TDE
Evo Morales zdůvodňuje rozhodnutí malými investicemi.
Evo Morales zdůvodňuje rozhodnutí malými investicemi. | Foto: Reuters

La Paz - Španělům v poslední době v Latinské Americe pšenka zrovna nekvete.

Bolivijský levicový prezident Evo Morales oznámil, že "na počest bolivijského lidu" znárodní Transportadora de Electricidad (TDE).

Společnost zajišťuje dodávky elektřiny pro drtivou většinu Bolivijců a patří španělské firmě Red Electrica (REE).

Pro podnikatelské záměry Španělů tak jde během pár dnů o další ránu. Do znárodňování se totiž pustila i sousední Argentina, jež připravila (rovněž španělský) energetický gigant Repsol o většinu ve společnosti YPF.

Morales se přitom svou argentinskou kolegyní Cristine Fernándezovou bezpochyby inspiroval. Jako důvod znárodnění totiž - stejně jako ona - uvedl nedostatečné investice.

Španělé prozatím krok nekomentovali.

Bolívie? Nejisté místo k podnikání

Vojáci už obsadili kanceláře španělské Red Electrica.
Vojáci už obsadili kanceláře španělské Red Electrica. | Foto: Reuters

"Činíme tak jménem bolivijského lidu a v jeho prospěch," prohlásil Morales během oslav Prvního máje. Armádě už prý nařídil, aby "převzala kontrolu nad zařízeními REE".

Jak připomíná ČTK, Bolívie už před dvěma lety ovládla výrobu elektřiny a její prodej koncovým spotřebitelům. Zestátněním přenosové soustavy hodlá dokončit proces, který jí zajistí plnou kontrolu nad elektrárenstvím.

Red Electrica dosud v TDE vlastnila 99,94 %, zbylých šest setin patřilo zaměstnancům firmy. Španělé majoritní podíl koupili v roce 2002, od té doby spravovali 73 % bolivijské přenosové soustavy a podle webových stránek zajišťovali dodávky elektřiny 85 % Bolivijců.

Morales zatím neřekl, jak hodlá Španěly odškodnit. Nedá se ale očekávat, že to bude k přílišné spokojenosti REE.

Dokládá to ostatně příklad z minulosti. Jedna z obětí znárodňování v roce 2010 - britská společnost Rurelec - se dodnes domáhá náhrady u Stálého rozhodčího soudu v Haagu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy