Mladič má i po chemoterapii rakovinu, je hospitalizován

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
2. 6. 2011 20:16
Soud s bývalým velitelem armády bosenských Srbů má začít v pátek
Demonstrace na podporu Mladiče v Banja Luce, části Bosny, obydlené převážně Srby.
Demonstrace na podporu Mladiče v Banja Luce, části Bosny, obydlené převážně Srby. | Foto: Reuters

* Aktualizováno o informaci, že byl Mladič převezen do nizozemské nemocnice * Není jasné, zda proces s generálem v pátek vůbec začne

Bělehrad - Ratko Mladič strávil první dvě noci ve vazbě v nizozemském Scheveningenu a v pátek má začít jeho proces před soudem v Haagu.

Obhajoba se snaží dokázat, že devětašedesátiletý generál, obviněný z válečných zločinů na území Bosny v letech 1992 až 1995, je ve velmi špatném zdravotním stavu a není schopen stanout před tribunálem.

Jakoby na potvrzení tohoto stanoviska vyšla ve čtvrtek večer zpráva, že byl Mladič převezen do nizozemské vězeňské nemocnice.

Mentálně zdráv, fyzicky ne

Exgenerálův zdravotní stav je podle jeho advokáta neuspokojivý, protože byl dlouhodobě přehlížen.

"Ratko Mladić je ve vězeňské nemocnici. Léta se mu nedostávalo dostatečné zdravotní péče a jeho stav není dobrý," sdělil agentuře Reuters bělehradský advokát Aleksandar Aleksić, který bude devětašedesátiletého generála před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zastupovat.

Právní zástupce také potvrdil, že Mladić má bezvládnou jednu ruku po srdečním infarktu před několika lety. Mentálně je prý ale v pořádku.

Není nyní jasné, zda Mladičův převoz do nemocnice ovlivní jeho první stání u soudu, které se má konat už v pátek.

Uprchlíka léčili v Bělehradě

Ještě před Mladičovým převozem do haagské nemocnice vyšlo najevo, že bývalý velitel armády bosenských Srbů se - v době, kdy byl oficiálně hledán jako válečný zločinec - léčil na klinice v Bělehradě. Podle jeho právníka Miloše Šaljiče tam byl od dubna do července 2009.

Podle advokáta se podrobil operaci žaludku a podstoupil také chemoterapii, po které mu vypadaly vlasy. Trpí rakovinou lymfatických uzlin, uvedl Šaljič.

"Jde o významnou nemocnici v Bělehradě. Nemohu ale říci, o jakou šlo, protože lidé, kteří se podíleli na léčbě, by z toho mohli mít problém. Příslušnou dokumentaci ale soudu předložím. Bez informací o klinice," citovala Šaljiče rozhlasová stanice B92.

V té době už byl Mladič hledanou osobou pro podezření ze spáchání válečných zločinů.

Srbská vláda oficiálně tvrdí, že o místě Mladičova pobytu dlouho nevěděla, což ale někteří komentátoři a analytici zpochybňují.

Generála zatkla policie v pondělí v domě jeho bratrance ve vesnici Lazarovo, asi sto kilometrů severně od Bělehradu. Brusel dal Srbsku zatčení Mladiče a jeho vydání do Haagu jako podmínku pro vstup země do Evropské unie.

Mladič se skrýval od roku 2000, kdy byl v Bělehradě svržen prezident Slobodan Miloševič, považovaný za jeho ochránce.

Nyní generál v cele studuje text svojí žaloby. Podle agentury Tanjug ho paradoxně po příletu do Nizozemska navštívila a nabídla mu pomoc velvyslankyně Bosny a Hercegoviny.

Je formálně pokládán za občana této země, ačkoliv od poloviny devadesátých let žil v Srbsku.

 

Právě se děje

Další zprávy