Místo fotbalu diskuse o Kataru. Německé hospody bojkotují "zkorumpovaný" šampionát

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 11. 2022 6:05
Klubová hospoda Lotta v Kolíně nad Rýnem za posledních 27 let zažila všechny důležité okamžiky německého i světového fotbalu. Tentokrát je ale všechno jinak. Místo zápasů budou štamgasti sledovat debaty nebo soutěžit v kvízech. Podnik stejně jako stovky dalších v Německu katarské mistrovství světa bojkotuje.
Fanoušci na zápase Bundesligy, Hertha BSC - 1. FC Köln, 12. listopadu.
Fanoušci na zápase Bundesligy, Hertha BSC - 1. FC Köln, 12. listopadu. | Foto: ČTK

Peter Zimmermann je nadšený fanoušek fotbalu a také spolumajitel hospody Lotta. Přes dvacet let si kupuje permanentku na zápasy domovského "Effzeh", jak místní přezdívají klubu FC Köln. Přesto se rozhodl následující čtyři týdny nechat dvě obrovské televizní obrazovky u baru vypnuté. Fotbalový šampionát v Kataru, kde německá reprezentace patří mezi favority, nezapne.

"Chceme jít příkladem proti úplně zkorumpovanému systému FIFA, kde záleží jen na penězích a lidská práva nebo fotbalová kultura nikoho nezajímají," vysvětlil stanici Deutsche Welle. "Útlak žen, diskriminace homosexuálů a odpudivé podmínky dělníků," vyjmenovává rodák z Kolína nad Rýnem, proč by Katar hostit mistrovství světa neměl.

I v Hamburku zůstává spoustu televizí ve fotbalových hospodách vypnutých.
I v Hamburku zůstává spoustu televizí ve fotbalových hospodách vypnutých. | Foto: ČTK

Šampionát v arabské zemi začal v neděli. Zahajovací ceremonii sledovalo asi šest milionů Němců, mnozí turnaj - podobně jako Zimmermann - bojkotují. Na sociálních sítích kolují hesla jako #IchSchaueNicht, tedy "já se nedívám", a bojkot má i vlastní účet, kde mohou lidé najít například seznam všech sportovních hospod, které se k němu připojují. Je jich už přes 200.

Deutsche Welle popisuje, že nadšení z šampionátu, který se koná jednou za čtyři roky, letos v Německu nezavládlo. Na autech nejsou vidět národní vlajky, menší obchody se do fotbalových reklamních kampaní nehlásí a ani drobné sázky v kancelářích mezi kolegy nejsou příliš časté. Protože se letos turnaj koná v zimě, neprobíhají ani žádná veřejná promítání zápasů na náměstích nebo v parcích.

Podle nedávného průzkumu agentury Infratest se více než polovina Němců nepodívá ani na jediný zápas. A asi padesátiprocentní propad zisků z prodeje fotbalových dresů hlásí i společnosti Intersport a Sport2000, které suvenýry z mistrovství pravidelně prodávají.

Ušlé zisky

Majitel kolínské hospody Peter Zimmermann dodává, že čím víc se blížilo mistrovství světa v Kataru, tím víc si uvědomoval, že ho nechce podporovat. "V dubnu jsme náš bojkot veřejně oznámili a první reakce byly vcelku pozitivní, i když jsme tehdy ještě byli v menšině," podotýká.

Zimmermannův podnik tak v pondělí hostům nabídl diskusi o situaci v Kataru, Na další dny jsou pak naplánovány filmy, turnaj v šipkách a stolním fotbálku nebo hraní fotbalu na Playstationu. Majitel také očekává nižší zisky, protože promítání fotbalových zápasů vždy přilákalo kromě štamgastů i nové zákazníky. Občas ale podle svých slov dostává e-maily, že je pokrytec, když hospodu vytápí plynem z Kataru. Přesto svého rozhodnutí nelituje.

"Byl jsem překvapený, jak se protesty v posledních týdnech rozšířily, zvlášť mezi fanoušky Bundesligy na posledních třech zápasech," říká Dietrich Schulze Marmeling, fotbalový expert a iniciátor katarského bojkotu. Během listopadu fanoušci na stadionech v Německu hlasitě proti mistrovství protestovali a vyzývali k bojkotu.

Boj o duhové pásky

Podle Schulze Marmelinga se odpor vůči fotbalové asociaci FIFA v Německu budoval několik posledních let. "Katar byl pro mnoho lidí ještě horší než Rusko v roce 2018. Lidé říkali, že to je alespoň velká země, kde má fotbal určitou tradici. Ale Katar s pár set tisíci obyvateli je prostě absurdní."

S pořádáním mistrovství v arabské zemi nesouhlasí také šest z deseti Britů a 39 procent oslovených si myslí, že by se reprezentace neměly turnaje účastnit. K podobně rozsáhlému bojkotu se ale ostrovní fanoušci zatím neodhodlali. Naopak vlády ve Francii a Španělsku slíbily, že zápasy nebudou nikde veřejně promítat a v Norsku probíhá kampaň vyzývající k úplnému bojkotu.

Německo nakonec do šampionátu nevstoupilo dobře, když ve středu překvapivě prohrálo 1:2 s outsidery z Japonska. Reprezentanti při nástupu k utkání nezpívali hymnu a při focení si zakryli ústa rukou. Protestovali tak proti rozhodnutí FIFA, že si kapitáni nesmí vzít pásku s duhovou vlajkou a heslem One Love (jedna láska) na podporu LGBTQ+ lidem. Německá fotbalová federace se také plánuje proti kroku FIFA bránit právní cestou.

Mnozí Němci ale sporný šampionát sledovat přesto budou, zvlášť zápasy, v nichž nastoupí jejich reprezentace. "Nebudu už se dívat na všechna utkání jako dřív, na to je mi profesionální fotbal už příliš vzdálený," vysvětluje pro stanici Bayerischer Rundfunk novinář Michael Bartle. Úplně na mistrovství ale zanevřít nedokáže, protože fotbal je jeho životní láskou.

Video: Neplést politiku do sportu už dnes nejde, říká komentátor Jaromír Bosák (23. 11. 2022)

„Neplést politiku do sportu už dnes nejde. Nános, který na sobě šampionát má, poškozuje jméno celého fotbalu,” říká sportovní komentátor Jaromír Bosák | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy