Mír v Afghánistánu visí na vlásku. Barbarským útokem na porodnici vrcholí vlna násilí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 5. 2020 20:01
Když poslední únorový den podepsaly Spojené státy a hnutí Tálibán dohodu, naděje na mír v Afghánistánu vzrostla. Islamisté se zavázali začít jednat s centrální afghánskou vládou, ale ještě ani neusedli ke společnému stolu a zemí opět otřásla vlna násilí.
Útok Tálibánu na pohřeb v Afghánistánu.
Útok Tálibánu na pohřeb v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Zlom nastal minulé úterý po barbarském útoku na kábulskou porodnici. Ozbrojenci vtrhli do nemocnice a chladnokrevně stříleli na rodící ženy, čerstvé matky, sestřičky, zabili i dva novorozence. Celkem zemřelo asi 20 lidí. Přivolaní afghánští vojáci během přestřelky s útočníky zachraňovali kojence a v dekách je vynášeli ven z nemocnice do sanitek, které pro ně přijely.  

"Vrátil jsem se do porodnice den po útoku. Co jsem tam viděl, ukazuje, že to byla systematická střelba do matek. Procházeli pokoji porodnice a stříleli ženy v postelích. Na zemi v pokojích je krev, auta jsou spálená, okna prostřílená," popsal pár dní po útoku Frederic Bonnot, vedoucí programů Lékařů bez hranic v Afghánistánu.

K útoku se nikdo nepřihlásil, následovaly ale další. Stejný den zaútočili povstalci na pohřbu a zabili přes dvacet lidí. O dva dny později Tálibán znovu zaútočil na východě Afghánistánu nedaleko vojenské základny a zabil pět civilistů. K poslednímu útoku sebevražedného atentátníka došlo teď v pondělí.

Mírová jednání tak visí na vlásku, a to ještě ani pořádně nezačala. Afghánský prezident Ašraf Ghaní v reakci na to nařídil armádě přejít do protiúderu proti povstalcům.

V neděli dokonce spojil síly se svým dlouholetým rivalem Abdulláhem Abdulláhem, jenž odmítá uznat výsledky loňských prezidentských voleb, ve kterých těsně prohrál. Právě Abdulláh má teď hrát hlavní roli v mírových jednáních mezi vládou v Kábulu a povstaleckým hnutím Tálibán.

Tálibánci souhlasili s jednáním poté, co uzavřeli na konci února smlouvu se Spojenými státy. Američané v ní slíbili, že do 14 měsíců stáhnou své vojáky z Afghánistánu. Washington se teď snaží udržet obě strany u jednání, která mají zemi konečně přinést mír.

Tálibán má navrch

Jenže jak upozornil americký deník Wall Street Journal, Tálibánci vědí, že prezident Donald Trump by chtěl misi v Afghánistánu ukončit ještě před podzimními prezidentskými volbami. A to jim přináší výhodu. Podle listu doufají, že se prezident zachová impulzivně.

"Máme ve válce navrch, nejsme z války unavení a jsme připravení," vysvětlil útoky v posledních měsících mluvčí Tálibánu Zabihullah Mudžahíd. "Když řekneme, že problém by měl být vyřešen vyjednáváním, neukazuje to na naši slabost," upozornil.

Stahování amerického vojska z Afghánistánu už probíhá, Washington chce přes osm tisíc vojáků přesunout do poloviny července. Odborníci ale varují, že samotný odchod Američanů ze země mír nepřinese. A neměl by to být jediný výsledek jednání mezi USA a Tálibánem.

Podle Kate Clarkové z výzkumné neziskové organizace Afghanistan Analyst Network teď Tálibán v zemi demonstruje svoji moc. "Otázka, která od začátku visí nad tímto mírovým procesem, je, zda Tálibán měl skutečně v úmyslu jednat," řekla britskému deníku Guardian. "Obávám se, že ve Washingtonu ve skutečnosti neexistuje žádný plán B pro případ, že by jednat nechtěli," dodala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy