Mír v Afghánistánu visí na vlásku. Barbarským útokem na porodnici vrcholí vlna násilí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 5. 2020 20:01
Když poslední únorový den podepsaly Spojené státy a hnutí Tálibán dohodu, naděje na mír v Afghánistánu vzrostla. Islamisté se zavázali začít jednat s centrální afghánskou vládou, ale ještě ani neusedli ke společnému stolu a zemí opět otřásla vlna násilí.
Útok Tálibánu na pohřeb v Afghánistánu.
Útok Tálibánu na pohřeb v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Zlom nastal minulé úterý po barbarském útoku na kábulskou porodnici. Ozbrojenci vtrhli do nemocnice a chladnokrevně stříleli na rodící ženy, čerstvé matky, sestřičky, zabili i dva novorozence. Celkem zemřelo asi 20 lidí. Přivolaní afghánští vojáci během přestřelky s útočníky zachraňovali kojence a v dekách je vynášeli ven z nemocnice do sanitek, které pro ně přijely.  

"Vrátil jsem se do porodnice den po útoku. Co jsem tam viděl, ukazuje, že to byla systematická střelba do matek. Procházeli pokoji porodnice a stříleli ženy v postelích. Na zemi v pokojích je krev, auta jsou spálená, okna prostřílená," popsal pár dní po útoku Frederic Bonnot, vedoucí programů Lékařů bez hranic v Afghánistánu.

K útoku se nikdo nepřihlásil, následovaly ale další. Stejný den zaútočili povstalci na pohřbu a zabili přes dvacet lidí. O dva dny později Tálibán znovu zaútočil na východě Afghánistánu nedaleko vojenské základny a zabil pět civilistů. K poslednímu útoku sebevražedného atentátníka došlo teď v pondělí.

Mírová jednání tak visí na vlásku, a to ještě ani pořádně nezačala. Afghánský prezident Ašraf Ghaní v reakci na to nařídil armádě přejít do protiúderu proti povstalcům.

V neděli dokonce spojil síly se svým dlouholetým rivalem Abdulláhem Abdulláhem, jenž odmítá uznat výsledky loňských prezidentských voleb, ve kterých těsně prohrál. Právě Abdulláh má teď hrát hlavní roli v mírových jednáních mezi vládou v Kábulu a povstaleckým hnutím Tálibán.

Tálibánci souhlasili s jednáním poté, co uzavřeli na konci února smlouvu se Spojenými státy. Američané v ní slíbili, že do 14 měsíců stáhnou své vojáky z Afghánistánu. Washington se teď snaží udržet obě strany u jednání, která mají zemi konečně přinést mír.

Tálibán má navrch

Jenže jak upozornil americký deník Wall Street Journal, Tálibánci vědí, že prezident Donald Trump by chtěl misi v Afghánistánu ukončit ještě před podzimními prezidentskými volbami. A to jim přináší výhodu. Podle listu doufají, že se prezident zachová impulzivně.

"Máme ve válce navrch, nejsme z války unavení a jsme připravení," vysvětlil útoky v posledních měsících mluvčí Tálibánu Zabihullah Mudžahíd. "Když řekneme, že problém by měl být vyřešen vyjednáváním, neukazuje to na naši slabost," upozornil.

Stahování amerického vojska z Afghánistánu už probíhá, Washington chce přes osm tisíc vojáků přesunout do poloviny července. Odborníci ale varují, že samotný odchod Američanů ze země mír nepřinese. A neměl by to být jediný výsledek jednání mezi USA a Tálibánem.

Podle Kate Clarkové z výzkumné neziskové organizace Afghanistan Analyst Network teď Tálibán v zemi demonstruje svoji moc. "Otázka, která od začátku visí nad tímto mírovým procesem, je, zda Tálibán měl skutečně v úmyslu jednat," řekla britskému deníku Guardian. "Obávám se, že ve Washingtonu ve skutečnosti neexistuje žádný plán B pro případ, že by jednat nechtěli," dodala.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy