Na vládě se zástupci vítěze loňských parlamentních voleb Hamasu a hnutí Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse dohodli při jednáních v saúdskoarabské Mekce. Obě strany se v dohodě podepsané v přítomnosti saúdskoarabského krále zavázaly, že ukončí dosavadní násilnosti.
Podle agentury Reuters se dohoda nezmiňuje o tom, zda nová vláda uzná právo státu Izrael na existenci, ani to, zda se přihlásí k předchozím dohodám podepsaným Palestinci.
Právě k tomu však novou vládu po podepsání dohody vyzval prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Vláda by podle něj měla respektovat mezinárodní právo.
Činitel Fatahu, kterého citovala agentura Reuters, už vyjádřil obavy, že tento výsledek bude pro západní země málo na to, aby obnovily finanční pomoc palestinské samosprávě. Politici Hamasu vyjádřili naději, že podepsaná dohoda by mohla stačit aspoň státům Evropské unie, aby pomoc obnovily.
Mluvčí izraelské vlády v reakci na ustavení nové palestinské vlády uvedla, že židovský stát od ní očekává splnění tří základních požadavků mezinárodního společenství: uznání Izraele, respektování předchozích dohod a odsouzení veškerého násilí.
Uznat, či neuznat Izrael?
Všechna předchozí koaliční jednání ztroskotala právě na požadavcích týkajících se vztahu k Izraeli. Zástupci Hamasu dosud trvali na tom, že jejich hnutí Izrael neuzná. Jde ale také o to, zda dodrží předchozí dohody, jež Palestinci uzavřeli s židovským státem, a zda se vzdá násilí vůči Izraelcům.
Uznání předchozích dohod se podle pozorovatelů rovná uznání Izraele. Vyjednávači Hamasu zatím tvrdí, že jsou připraveni dodržet ty dohody, které "nejsou v rozporu s palestinskými zájmy".
Abbás trvá na tom, aby Hamas učinil jednoznačné prohlášení, které by umožnilo zrušení západních sankcí. Chce, aby se Hamas zavázal, že dohody bude dodržovat. K tomu Hamas tlačí také saúdskoarabští prostředníci přítomní jednáním.
Haníja by měl zůstat
Novou koalici povede podle zdroje Fatahu současný premiér Ismáíl Haníja, tedy představitel radikálního Hamasu. Abbás, který je zároveň vůdcem Fatahu, bude mít právo jmenovat z řad své strany vicepremiéra.
Šéf parlamentní frakce Fatahu Azzam Ahmad řekl, že i když se dospělo k dohodě o počtu ministrů z jednotlivých stran, zatím to nic neznamená, protože jmenování konkrétních lidí bude záviset až na dohodě o politickém programu vlády. "O něm jsme se zatím neshodli," poznamenal Ahmad. Hamas prý ve srovnání se svou dosavadní pozicí učinil určité ústupky, ale nikoli dostatečně, aby to stačilo na dohodu.
Dnes vyjednávači dospěli k tomu, že Hamas v koalici obsadí devět ministerských křesel a Fatah šest. Čtyři ministři budou z ostatních parlamentních stran. Tři klíčové úřady - ministerstva financí, zahraničí a vnitra - povedou nezávislé osobnosti.
Smyslem vytvoření koalice je dosáhnout mezinárodního přijetí vlády, což by mělo vést ke zrušení finanční blokády palestinských institucí. Západ současnou vládu odmítá podporovat, protože ji ovládá Hamas, který neuznává Izrael.