V Jeruzalémě se bojuje, u mešity

Red Zah
9. 2. 2007 13:18
Jeruzalém - Izraelská policie versus muslimští věřící. Konec pátečních modliteb provázely v Jeruzalémě násilnosti, které zranily mnoho lidí.

Infobox

Chrámová hora

  • Izrael získal kontrolu nad celým Jeruzalémem po válce v roce 1967, ale správu tamních islámských památek ponechal muslimům.
  • Na hoře je kromě mešity Al-Aksá také Skalní dóm a na jihozápadě hory posvátné místo judaismu - Zeď nářků.
  • Když Izrael v roce 1996 pod horou otevřel Hasmonejskou chodbu, v níž jsou pozůstatky arabských staveb, křižáckých budov, byzantského bazénu a římské ulice, vyprovokoval tím srážky, jež si vyžádaly 80 mrtvých.
  • Roku 2000 se na Chrámovou horu vypravil tehdejší izraelský premiér Ariel Šaron a Palestinci pak zahájili druhé povstání proti židovskému státu.

Podle izraelské policie bylo při potyčkách zraněno 17 protestujících a 15 policistů. Na televizních záběrech pořízených na prostranství před mešitou byly vidět šiky uniformovaných mužů, které se snažily rozehnat dav převážně mladých Palestinců z šátky přes obličej.

Policisté při tom používali slzný plyn a slepé granáty, Palestinci na ně vrhali lahve a kameny. Kdo potyčky vyprovokoval, není jasné.

Kontroverzní vykopávky

Napětí na Chrámové hoře, kde mešita Al-Aksá, považovaná za třetí nejsvatější místo islámu, leží, v uplynulých dnech ještě vystupňovaly kontroverzní izraelské stavební práce a archeologické vykopávky.

Šejch Ráid Saláh, vůdce v Izraeli působícího Islámského hnutí, se ve věci rovněž angažoval. Výsledek: příštích 10 dnů se nesmí přiblížit ke Starému Městu.
Šejch Ráid Saláh, vůdce v Izraeli působícího Islámského hnutí, se ve věci rovněž angažoval. Výsledek: příštích 10 dnů se nesmí přiblížit ke Starému Městu. | Foto: Reuters

Nejen v Jeruzalémě proti nim protestovaly stovky muslimů. Nevěří totiž slibu, že archeologové a dělníci nijak svatá místa islámu nepoškodí. Izraelci zahájili stavební práce tento týden. 

"Práce můžou zhoršit situaci v celém regionu a dokonce zintenzivnit intifádu," varoval jeden z demonstrantů v rozhovoru pro deník Jediot Achronot.

Vlna arabské nevole

Zahájené práce mají umožnit budování nové rampy vedoucí z náměstí u Zdi nářků na Chrámovou horu. Část té původní se zřítila při sněhové bouři před třemi lety. Na místě jsou i archeologové, kteří před zapuštěním podpůrných betonových sloupů provádějí kontrolní vykopávky.

Jako první se ozval nesouhlas z řad správy muslimských památek v Jeruzalémě (Vakf). Tato nadace před osmi lety nechala vyvézt desítky kamionů zeminy z podzemí hory, aby zpřístupnila podzemní prostor. Izraelští archeologové ji tenkrát obvinili, že ničí historickou památku a narušuje dohodu o nezasahování do Chrámové hory.

"Cesta k Mughrabiho (Hnojné) bráně je 800 let stará. Je pouze muslimská, ne židovská," řekl mluvčí Vakf, Zahi Nudžidat.

Odmítavé hlasy zároveň znějí z palestinských území, Sýrie, Jordánska, Organizace islámské konference nebo Íránu.

Tamní duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval muslimy, aby se za stavbu Izraeli pomstili a přinutili ho svého kroku litovat.

Aktivisté Fatahu a Hamasu z Tul Karmu kvůli sporným vykopávkám v Jeruzalémě vyzvali k povstání. A Islámský Džihád oznámil, že na jižní Izrael ze stejného důvodu vypálil rakety Kasám.

Izrael: Bez obav, jsme profesionálové

"Chrámová hora je nejsvatějším místem židovského národa. Stát Izrael neudělá nic, co by poškodilo svobodu věřících všech náboženství - v Jeruzalémě, nebo kdekoliv v Izraeli," reagovala na kritiku izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová.

Úřad izraelského ministerského předsedy vydal prohlášení, že vybudování nového mostu na Chrámovou horu mají na starosti profesionálové, jejichž úsilí nijak nepoškodí svatá místa: "Obnovení Mughrabiho výstupu (...) je prováděno ve spolupráci se všemi stranami, včetně zahraničních států.".

Izrael zdvojnásobil počet vojáků a policistů, kteří v Jeruzalémě hlídkují.
Izrael zdvojnásobil počet vojáků a policistů, kteří v Jeruzalémě hlídkují. | Foto: Reuters

Mluvčí premiéra Ehuda Olmerta Miri Eisinová zdůraznila, že židovský stát stavbu konzultoval i s vedením Vakf, představitelé nadace to ale popírají.

Prohlášení premiérův úřad vydal zároveň jako odpověď na dopis izraelského ministra obrany Amira Perece. Ten k listu přiložil názor generála Amose Gilada, šéfa vojensko-politického odboru ministerstva obrany. Podle něj způsobí stavba značné škody a rozdmýchá nevoli. A to právě nyní, kdy se Izrael snaží urovnat vztahy s Palestinci a arabskými státy. 

Premiéra Olmerta čeká 19.února summit s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, kde se má jednat o oživení blízkovýchodního mírového procesu. 

Gilada dále znepokojilo, že projekt nebyl koordinován s Jordánskem.

Chrámová hora zůstává uzavřena pro židy, turisty a palestinské muže mladší 45 let. Práce by měly skončit na konci příštího týdne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy