Migranti v Řecku protestovali proti špatným podmínkám v uprchlickém táboře. Zablokovali dálnici

ČTK ČTK
24. 5. 2018 14:48
Pokojný protest zorganizovali většinou kurdští uprchlíci žijící v bývalém vojenském táboře Diavata u Soluně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soluň (Řecko)- Asi 250 žadatelů o azyl ve čtvrtek na hodinu zablokovalo rušnou dálnici na severu Řecka a způsobilo dopravní zácpy. Protestovali tak proti špatným podmínkám v nedalekém přeplněném uprchlickém táboře, kde žijí, informovala agentura AP.

Pokojný protest zorganizovali většinou kurdští uprchlíci žijící v bývalém vojenském táboře Diavata u Soluně. V montovaných domcích může bydlet až 750 lidí, nyní je ale v táboře 1850 osob. Další migranti přitom z Turecka neustále přicházejí, většinou pak spí ve stanech či pod širým nebem.

S masovým přílivem migrantů se Řecko potýkalo v roce 2015, kdy přes jeho území přišel do Evropy přes Turecko z Blízkého východu téměř milion běženců. Vlnu migrantů se podařilo téměř zastavit v roce 2016 i díky dohodě EU s Tureckem, která se ale týká jen řeckých ostrovů v Egejském moři. Odtud mohou úřady vracet do Turecka neúspěšné žadatele o azyl.

Loni připlulo do Řecka výrazně méně migrantů než v předchozím roce. Zatímco v roce 2016 jich bylo 173.450, loni jich dorazilo 29.640. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale nedávno upozornil, že stále více lidí se dostává do Řecka přes jeho pozemní hranici s Tureckem, jen v dubnu tudy přešlo na 2900 běženců, zejména Iráčanů a Syřanů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy