Migranti v Řecku protestovali proti špatným podmínkám v uprchlickém táboře. Zablokovali dálnici

ČTK ČTK
24. 5. 2018 14:48
Pokojný protest zorganizovali většinou kurdští uprchlíci žijící v bývalém vojenském táboře Diavata u Soluně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soluň (Řecko)- Asi 250 žadatelů o azyl ve čtvrtek na hodinu zablokovalo rušnou dálnici na severu Řecka a způsobilo dopravní zácpy. Protestovali tak proti špatným podmínkám v nedalekém přeplněném uprchlickém táboře, kde žijí, informovala agentura AP.

Pokojný protest zorganizovali většinou kurdští uprchlíci žijící v bývalém vojenském táboře Diavata u Soluně. V montovaných domcích může bydlet až 750 lidí, nyní je ale v táboře 1850 osob. Další migranti přitom z Turecka neustále přicházejí, většinou pak spí ve stanech či pod širým nebem.

S masovým přílivem migrantů se Řecko potýkalo v roce 2015, kdy přes jeho území přišel do Evropy přes Turecko z Blízkého východu téměř milion běženců. Vlnu migrantů se podařilo téměř zastavit v roce 2016 i díky dohodě EU s Tureckem, která se ale týká jen řeckých ostrovů v Egejském moři. Odtud mohou úřady vracet do Turecka neúspěšné žadatele o azyl.

Loni připlulo do Řecka výrazně méně migrantů než v předchozím roce. Zatímco v roce 2016 jich bylo 173.450, loni jich dorazilo 29.640. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale nedávno upozornil, že stále více lidí se dostává do Řecka přes jeho pozemní hranici s Tureckem, jen v dubnu tudy přešlo na 2900 běženců, zejména Iráčanů a Syřanů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy