Přes tisíc migrantů dostalo v Německu neoprávněně azyl. Ministr zavřel kvůli skandálu úřad v Brémách

ČTK ČTK
23. 5. 2018 15:35
V dubnu vyšlo najevo, že bývalá vedoucí pobočky migračního úřadu udělila azyl neoprávněně nejméně 1200 žadatelům, aniž by tito lidé splnili podmínky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer ve středu zakázal Spolkovému úřadu pro migraci a uprchlíky v Brémách, aby rozhodoval o žádostech o azyl. Bývalá vedoucí úřadu čelí obvinění, že zajistila neoprávněné udělení azylu zhruba 1200 žadatelům.

"Důvěra v kvalitu azylového řízení a integritu přijímacího centra v Brémách je masivně poškozená," uvedl Seehofer v prohlášení. Rozhodování převezmou okolní pobočky.

Interní šetření z poloviny května podle ministra vnitra ukázalo, že úřad v Brémách "vědomě porušoval zákonná ustanovení a služební předpisy".

V dubnu vyšlo najevo, že bývalá vedoucí pobočky migračního úřadu v letech 2013 až 2016 udělila azyl neoprávněně nejméně 1200 žadatelům, aniž by tito lidé splnili podmínky. Kromě této ženy policie obvinila z korupce ještě dalších pět osob včetně tlumočníka a advokátů.

Vedoucí spolkového úřadu Jutta Cordtová minulý týden oznámila, že úřad v Brémách prověří všechny kladně vyřízené žádosti od roku 2000. Celý proces má trvat tři měsíce. Dosavadní prověřování podle Cordtové ukázalo, že bude třeba zrušit 30 procent všech zkontrolovaných žádostí schválených v Brémách. V jiných pobočkách to je přitom v průměru 5,8 procenta.

Časopis Spiegel minulý týden informoval, že azyl v Brémách v rozporu s pravidly zřejmě dostali také lidé, které německé úřady považují za nebezpečné. Kromě lidí trestaných za závažné zločiny mezi nimi údajně byli i lidé podezřelí z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy