Tři děti zemřely na chřipku. Američtí lékaři chtějí očkovat běžence, úřady jsou proti

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 12. 2019 15:03
V uprchlickém centru v kalifornském San Diegu zemřeli za posledního čtvrt roku tři lidé na chřipku. Šlo o dvouleté a šestileté dítě a šestnáctiletého migranta. "Měl horečku, a tak mu řekli, aby si lehl na zem, protože ta je chladná," vypráví americký lékař Sirac Cardoza, který spolu s desítkami dalších zdravotníků demonstroval v úterý u pobočky Úřadu celní a hraniční ochrany USA (CBP) v San Diegu.
Protesty u sídla Úřadu celní a hraniční ochrany USA v San Diegu.
Protesty u sídla Úřadu celní a hraniční ochrany USA v San Diegu. | Foto: ČTK

Někteří protestující se vybavili transparenty s nápisy "Už žádná úmrtí na chřipku". Reagovali tak na krok úřadu CBP, který zdravotnickému personálu zakázal dodat vakcíny běžencům ve zdejším detenčním zařízení.

"Bez vakcíny zemřou další lidé. O tom není pochyb. Jsou (imigranti - pozn. red.) společně zamčeni v klecích v chladném prostředí bez jakéhokoliv očkování. Do roka očekáváme hrozivou chřipkovou epidemii," řekla pro britský deník The Guardian Hannah Janewayová, lékařka a další účastnice úterní demonstrace, kterou policie z místa protestu odvedla v poutech. 

Policisté v úterý zatkli kromě Janewayové pět dalších lidí, kteří postávali s transparenty u vchodu do budovy celní správy CBP. Později je zase propustili, napsal zpravodajský server The San Diego Union Tribune.

Podle informací tohoto webu se do manifestace zapojilo kolem padesáti lidí, dožadovali se jednání s vedením CBP. Někteří z nich podle serveru sami kdysi přišli do Spojených států jako děti ilegálních přistěhovalců. Demonstranti tvrdí, že migrantům v detenčním centru zbytečně hrozí smrt na onemocnění, kterému se dá snadno předejít.

Očkování v pojízdné klinice

Lékaři chtěli v pondělí zprovoznit alespoň mobilní kliniku nedaleko imigračního centra, kde by utečenci dostali zdarma vakcínu proti chřipce.

Jedna z protestujících lékařek Bonnie Arzauagová listu The Guardian řekla, že si zdravotníci přichystali 120 dávek očkovací látky a podle ní by netrvalo déle než půl hodiny běžence naočkovat. Úřady jim to ale zakázaly.

Skupina sedmi doktorů z USA také minulý měsíc poslala dopis ministerstvu vnitřní bezpečnosti, kde si stěžovala na odmítavý postoj CBP k vakcínám. Podle lékařů byla loňská úmrtnost dětí migrantů v amerických detenčních zařízeních v případě chřipky devětkrát vyšší než u běžné populace. 

Středisko v San Diegu ve čtvrti San Ysidro přitom patří mezi instituce, které by měly zadržovat migranty jen krátkodobě. Centra pro dlouhodobé zadržování naopak očkování poskytují.

Špatná hygiena

Také americké vládní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí už minulý rok doporučilo CBP, aby imigranty nechal očkovat proti viru chřipky. Úřad to ale odmítl. Nyní jeho komisař komentoval demonstrace slovy, že není "expert na medicínu", ale věcí se bude důkladně zabývat a přijme nejlepší možná opatření.

CBP také tvrdí, že už před rokem posílil počty zdravotnického personálu v těch oblastech na americko-mexické hranici, kde se hromadí nejvíce běženců, například v texaském městě El Paso nebo regionu Rio Grande Valley kolem stejnojmenné řeky.

V poslední době se opakovaně objevují zprávy o špatném stavu imigračních center na americko-mexické hranici, San Diego nevyjímaje. Utečenci v některých případech údajně nemají přístup ani k základní hygieně a rychle se mezi nimi šíří právě třeba chřipka.

Před více než rokem také uniklo na veřejnost video, ve kterém jsou uprchlíci v zařízení ve městě McAllen drženi v klecových celách.

Video: Trumpova zeď rozdělila USA. Nejvíce se prezidenta děsí sami republikáni, říká Lukeš

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy