Demonstranti ve Washingtonu požadují zpřísnění zákonů o držení zbraní

ČTK ČTK
4. 8. 2019 18:12
Několik stovek lidí v noci na dnešek SELČ demonstrovalo ve Washingtonu za zpřísnění amerických zákonů o držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. Demonstrace se odehrála brzy poté, co střelec v Texasu zabil 20 lidí, a krátce předtím tím, než útočník v Ohiu zastřelil devět lidí. Demokratičtí uchazeči o kandidaturu v prezidentských volbách Pete Buttigieg a Beto O'Rourke dnes kritizovali republikánského prezidenta Donalda Trumpa, že protiimigrační politikou přispěl k růstu xenofobie v zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Vidíme nárůst zločinů z nenávisti v posledních třech letech, za administrativy, jejíž prezident nazval Mexičany násilníky a zločinci," řekl dnes v rozhovoru se CNN O'Rourke, rodák z El Pasa, kde v sobotu útočník zastřelil 20 lidí v obchodním centru.

Policie vyšetřuje jako jeden z možných motivů nenávist k latinoamerickým imigrantům. El Paso leží na hranici s Mexikem a v regionu žije hodně mexických přistěhovalců.

"Nenávist nejen toleruje, ale také ji podporuje," řekl O´ Rourke o Trumpovi. Na otázku, zda za střelbu z El Pasa může Trump tím, že podporuje nenávist, odpověděl kladně.

Trump střelbu v El Pasu už v sobotu odsoudil a označil ji za hrozný a zbabělý čin. "Neexistují důvody ani výmluvy, které by ospravedlnily zabíjení nevinných lidí," napsal prezident na twitteru.

Ve Washingtonu se po incidentu v El Pasu konala demonstrace za zpřísnění zákonů o držení zbraní. Zorganizovalo ji sdružení Matky požadují činy (Moms Demand Action) a studentské sdružení Students Demand Action. Členové obou organizací na sobě měli podle tradice červená trička a požadovali, aby

Senát schválil návrh zákona o přísnějších prověrkách lidí, kteří si chtějí koupit zbraň. Návrh dříve v letošním roce schválila Sněmovna reprezentantů.

Amber Gustafsonová ze sdružení matek uvedla, že byla ve Washingtonu s ostatními kolegy ze sdružení na celostátním setkání skupin žádajících přísnější kontrolu vlastnictví zbraní, když se dozvěděla o střelbě v El Pasu. Spontánně se proto s ostatními rozhodla protestovat před Bílým domem.

Gustafsonová upozornila, že její sdružení pracuje se skupinami na všech úrovních vlády, ale domnívá se, že je zapotřebí problematiku kolem zbraní řešit na federální úrovni.

Demonstrace za zpřísnění amerických zákonů o zbraních se konaly v USA také loni na jaře. Impulsem pro ně tehdy byla střelba na střední škole ve floridském městě Parkland, kde devatenáctiletý vyloučený student zabil 17 lidí, převážně studentů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy