Případ, který devět let rozděluje USA: Strážce zastřelil za hranicí mexického chlapce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 11. 2019 6:26
V roce 2010 americký pohraniční strážce Jesus Mesa zastřelil při výkonu služby teprve patnáctiletého Mexičana, který stál na betonovém břehu řeky oddělující mexické město Juárez od amerického El Pasa. Když chlapec umíral, byl stále v Mexiku, zatímco střelec pálil z území USA. Rodiče se rozhodli hraničáře soudit, a tak se zrodil případ, se kterým si americké soudy už devět let nevědí rady.
Snímek z americko-mexické hranice, který letos získal ocenění World Press Photo.
Snímek z americko-mexické hranice, který letos získal ocenění World Press Photo. | Foto: Reuters

Sergio Adrian Hernandez Guereca si údajně hrál se svými kamarády u mostu přes řeku Rio Grande, který slouží jako běžný hraniční přechod pro pěší. Běhali po strmém břehu na americké straně, kde se dotkli vysokého plotu, a pak se zase rozeběhli dolů z kopce na mexický břeh. 

Rodiče zastřeleného chlapce před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu.
Rodiče zastřeleného chlapce před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Není jisté, čím přesně agenta americké pohraniční stráže Sergio vyprovokoval. V původní výpovědi stálo, že po něm házel kamení. Mesa začal střílet a neozbrojeného teenagera, který stál ve svém rodném městě Juárez, na místě zabil.

Videozáznam z mobilního telefonu ale později podle amerických médií ukázal, že chlapec ve skutečnosti kamení neházel.

Jesus Mesa měl za úkol hlídat hranici a bránit nelegálním imigrantům v jejím překročení. V případě ohrožení mu zákony povolují použít zbraň. Patnáctiletý Sergio ale nebyl imigrant, hrál si doma v Mexiku ve městě, kde žil s celou svou rodinou. Překročit hranici se nepokoušel.

Zdrcení rodiče se proto rozhodli amerického agenta i pohraniční stráž žalovat. "Neměl právo ho zabít jenom proto, že byl Mexičan a byl na mexické půdě," tvrdila chlapcova matka Maria Guadalupe Guerecová a obrátila se na právníky. Za smrt svého syna požaduje finanční náhradu. Celých devět let se řeší, jestli něco takového vůbec může udělat.

Soudci se neshodnou

U soudů na několika úrovních padaly různé rozsudky. Nejprve byl agent Mesa očištěn, pak se po odvolání na ústavní dodatky usneslo, že patnáctiletý chlapec byl pod ústavní ochranou, což ale případ nevyjasnilo, a tak se případ tento týden znovu dostal před Nejvyšší soud USA.

V úterý se ale soudci znovu neshodli. Už podruhé měli rozhodnout, jestli má rodina cizince, kterého v jiné zemi zabil zaměstnanec americké státní správy, právo žalovat ho u amerického soudu a žádat finanční odškodnění.

Případ se přitom dostal k soudu ve chvíli, kdy na americko-mexické hranici roste napětí. Americký prezident Donald Trump chce mezi oběma zeměmi postavit zeď a jeho vláda se staví za pohraniční hlídku i agenta Mesu v devět let starém případu. Podle Bílého domu by umožnění cizincům podat takovou žalobu znamenalo problémy jak pro národní bezpečnost, tak pro vztahy obou zemí, napsala agentura Reuters.

Sergio, José a mnoho dalších

"Hranice je zónou, kde se smí svobodně zabíjet. Stráž může bez následků zabít mexického občana na mexickém území," kritizuje situaci právník mexické rodiny Robert Hilliard.

Na straně Sergiových rodičů stojí lidskoprávní organizace, podle kterých podobně zemřelo na hranicích od roku 2010 na devadesát lidí. Podporu mají i od mexické vlády, které ale Washington odmítá agenta zodpovědného za smrt chlapce vydat.

Maria Guadalupe Guerecová, Sergiova matka, se účastní pravidelných protestů proti násilí na hranicích, které organizují příbuzní dalších obětí. "Nejde jen o případ Sergia, jsou to případy Josého Antonia, Anastasia… Je tu mnoho, mnoho dalších," tvrdí.

Video: Protest proti stavbě hraniční zdi

Jógou proti politice Donalda Trumpa | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy