Případ, který devět let rozděluje USA: Strážce zastřelil za hranicí mexického chlapce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 11. 2019 6:26
V roce 2010 americký pohraniční strážce Jesus Mesa zastřelil při výkonu služby teprve patnáctiletého Mexičana, který stál na betonovém břehu řeky oddělující mexické město Juárez od amerického El Pasa. Když chlapec umíral, byl stále v Mexiku, zatímco střelec pálil z území USA. Rodiče se rozhodli hraničáře soudit, a tak se zrodil případ, se kterým si americké soudy už devět let nevědí rady.
Snímek z americko-mexické hranice, který letos získal ocenění World Press Photo.
Snímek z americko-mexické hranice, který letos získal ocenění World Press Photo. | Foto: Reuters

Sergio Adrian Hernandez Guereca si údajně hrál se svými kamarády u mostu přes řeku Rio Grande, který slouží jako běžný hraniční přechod pro pěší. Běhali po strmém břehu na americké straně, kde se dotkli vysokého plotu, a pak se zase rozeběhli dolů z kopce na mexický břeh. 

Rodiče zastřeleného chlapce před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu.
Rodiče zastřeleného chlapce před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Není jisté, čím přesně agenta americké pohraniční stráže Sergio vyprovokoval. V původní výpovědi stálo, že po něm házel kamení. Mesa začal střílet a neozbrojeného teenagera, který stál ve svém rodném městě Juárez, na místě zabil.

Videozáznam z mobilního telefonu ale později podle amerických médií ukázal, že chlapec ve skutečnosti kamení neházel.

Jesus Mesa měl za úkol hlídat hranici a bránit nelegálním imigrantům v jejím překročení. V případě ohrožení mu zákony povolují použít zbraň. Patnáctiletý Sergio ale nebyl imigrant, hrál si doma v Mexiku ve městě, kde žil s celou svou rodinou. Překročit hranici se nepokoušel.

Zdrcení rodiče se proto rozhodli amerického agenta i pohraniční stráž žalovat. "Neměl právo ho zabít jenom proto, že byl Mexičan a byl na mexické půdě," tvrdila chlapcova matka Maria Guadalupe Guerecová a obrátila se na právníky. Za smrt svého syna požaduje finanční náhradu. Celých devět let se řeší, jestli něco takového vůbec může udělat.

Soudci se neshodnou

U soudů na několika úrovních padaly různé rozsudky. Nejprve byl agent Mesa očištěn, pak se po odvolání na ústavní dodatky usneslo, že patnáctiletý chlapec byl pod ústavní ochranou, což ale případ nevyjasnilo, a tak se případ tento týden znovu dostal před Nejvyšší soud USA.

V úterý se ale soudci znovu neshodli. Už podruhé měli rozhodnout, jestli má rodina cizince, kterého v jiné zemi zabil zaměstnanec americké státní správy, právo žalovat ho u amerického soudu a žádat finanční odškodnění.

Případ se přitom dostal k soudu ve chvíli, kdy na americko-mexické hranici roste napětí. Americký prezident Donald Trump chce mezi oběma zeměmi postavit zeď a jeho vláda se staví za pohraniční hlídku i agenta Mesu v devět let starém případu. Podle Bílého domu by umožnění cizincům podat takovou žalobu znamenalo problémy jak pro národní bezpečnost, tak pro vztahy obou zemí, napsala agentura Reuters.

Sergio, José a mnoho dalších

"Hranice je zónou, kde se smí svobodně zabíjet. Stráž může bez následků zabít mexického občana na mexickém území," kritizuje situaci právník mexické rodiny Robert Hilliard.

Na straně Sergiových rodičů stojí lidskoprávní organizace, podle kterých podobně zemřelo na hranicích od roku 2010 na devadesát lidí. Podporu mají i od mexické vlády, které ale Washington odmítá agenta zodpovědného za smrt chlapce vydat.

Maria Guadalupe Guerecová, Sergiova matka, se účastní pravidelných protestů proti násilí na hranicích, které organizují příbuzní dalších obětí. "Nejde jen o případ Sergia, jsou to případy Josého Antonia, Anastasia… Je tu mnoho, mnoho dalších," tvrdí.

Video: Protest proti stavbě hraniční zdi

Jógou proti politice Donalda Trumpa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 43 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy