Gorbačov měl Putina za stalinistu. Život posledního lídra SSSR na archivních snímcích

Gorbačov měl Putina za stalinistu. Život posledního lídra SSSR na archivních snímcích
Později se věnoval hlavně zemědělství a zemědělským strojům, což obnášelo kontrolovat sklizeň a zajišťovat traktory, valníky a kombajny. V roce 1970 rodný Stavropolský kraj definitivně opustil a začal pracovat v aparátu Ústředního výboru KSSS v Moskvě.
Gorbačov vedl Sovětských svaz mezi lety 1985 a 1991. Období charakterizovala dvě ruská slova: perestrojka (přestavba) a glasnosť, což v tehdejším žargonu znamenalo snahu o větší transparentnost režimu a uvolnění tvrdé cenzury. Tehdy Sovětský svaz zápasil s těžkou ekonomickou krizí. Regály obchodů zely prázdnotou a nefungovalo to, čemu se v socialismu říkalo dodavatelsko-odběratelské vztahy.
Michail Gorbačov na vojenské přehlídce v Moskvě v roce 2018. Od té doby se na veřejnosti příliš neukazoval. Zemřel 30. srpna 2022 ve věku 91 let po dlouhé a těžké nemoci.
Michail Gorbačov pocházel z vesnice Privolnoje, která leží nedaleko města Stavropol na jihozápadě Ruska. Jeho otec byl Rus, matka Ukrajinka. Bývalý lídr Sovětského svazu se narodil v roce 1931. Krátce předtím než jih Ruska zasáhl hladomor, způsobený kolektivizační politikou Stalina. Gorbačov uvedl, že hladem a vysílením zemřeli tři jeho strýcové. Na snímku je malý Michail s prarodiči z matčiny strany. Oba dědové byli ve 30. letech zatčeni a vězněni v době stalinského teroru. Zobrazit 33 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Martin Novák Dan Poláček, Martin Novák
Aktualizováno 30. 8. 2023 13:03
Michail Gorbačov je za hranicemi Ruska populárnější než doma. Zatímco ve světě je považován za muže, který přispěl, byť nezamýšleně, k demontáži komunismu a sovětského bloku ve východní Evropě, Rusové v něm vidí spíš symbol ekonomických problémů a chaosu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Bývalý lídr Sovětského svazu zemřel přesně před rokem ve svých 91 letech.
 

Právě se děje

Další zprávy