Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra, a to kvůli obviněním ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v regionu Dárfúr. Súdánská vláda rozhodnutí soudu odmítla.
Na následky konfliktu v Dárfúru zemřelo podle různých odhadů západních médií a nevládních organizací asi 200 až 450 tisíc lidí.
Jde o bezprecedentní rozhodnutí, kdy Mezinárodní trestní soud poprvé vydal zatykač na úřadujícího prezidenta. Rozhodnutí je také jedním z klíčových okamžiků pro další vývoj v této nerozlehlejší africké zemi.
Čtěte podrobný text o dalším vývoji v Súdánu: Největší africká země na rozcestí. Mír, či další válka? |
Mluvčí soudu se sídlem v nizozemském Haagu Laurence Blaironová zdůvodnila vydání zatykače tím, že Bašír byl podezřelý ze zodpovědnosti za "vraždění, ničení, znásilňování, mučení a násilné přemisťování vysokého počtu civilistů a drancování jejich majetku".
Dodala, že násilnosti v Dárfúru byly výsledkem plánu zorganizovaného v nejvyšších místech súdánské vlády. Podle ní však nejsou důkazy pro vydání zatykače kvůli genocidě.
Žalobce Luis Moreno-Ocampo před rozhodnutím soudu o případném vydání zatykače prohlásil, že podle něj má obžaloba k dispozici "silné důkazy" prokazující Bašírovu vinu, a prezidenta obviňoval rovněž z genocidy tří etnických skupin. "Máme k dispozici více než 30 různých svědectví, která odhalují, jak (Bašír) vše řídil a kontroloval," prohlásil žalobce.
Mluvčí soudu oznámila, že ICC předá súdánské vládě v nejbližší době žádost, aby byl Bašír zatčen.
Súdánský prezident veškerá obvinění odmítá. Súdánská vláda už dříve oznámila, že bude rozhodnutí soudu ignorovat a prezident se soudu nevydá.
Podle vyjádření súdánských představitelů krátce po vydání zatykače je rozhodnutí soudu součástí "nového kolonialismu".
Mezinárodní soud nemá k dispozici policejní sbor, který by mohl Bašíra zatknout. Mírové jednotky OSN a Africké unie v Súdánu nemají k zatčení prezidenta mandát.
V zemi je kvůli rozhodnutí soudu citelné napětí, uvedla britská stanice BBC. Podle této stanice panují obavy, zda po rozhodnutí soudu nedojde k odplatě vlády na cizince v zemi, útokům súdánské armády na mírové jednotky OSN a Africké unie, k dalším vojenským akcím v Dárfúru či nepokojům v zemi.
V súdánské metropoli Chartúmu jsou podle některých zahraničních novinářů přítomných ve městě patrná zpřísněná bezpečnostní opatření. V hlavním městě se krátce po oznámení rozhodnutí soudu shromáždilo několik tisíc demonstrantů, kteří Bašírovi vyjádřili podporu.
Představitelé Africké unie už před rozhodnutím soudu varovali, že vydání zatykače na Bašíra může dále destabilizovat celý region.
Lidskoprávní organizace Human Rights Watch v reakci na rozhodnutí soudu uvedla, že vydání zatykače je varováním pro další světové lídry, kteří by chtěli páchat zločiny, a výhrou pro dárfúrské oběti.