Podle nového guatemalského prezidenta Alejandra Giammatteie mexické úřady uvedly, že udělají "vše, co mohou", aby karavaně neumožnily dostat se na území Mexika.
Karavanami migrantů se označují lidé, kteří mnohdy i s celými rodinami utíkají před chudobou a kriminalitou organizovaných gangů z Hondurasu, Salvadoru či Guatemaly. Sdružují se do větších skupin proto, že jim tak na cestě hrozí menší nebezpečí.
Do širšího povědomí se tyto "karavany" dostaly v roce 2018, když je americký prezident Donald Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA. Šéf Bílého domu tehdy kritizoval též vlády Střední Ameriky, že nedokážou vlnu běženců zastavit.
Loni ale americká vláda uzavřela s těmito zeměmi dohody, které umožňují Washingtonu žadatele o azyl vracet. Mexiko, které se zavázalo snížit migrační vlnu přes své území, přiměl Trump k dohodě hrozbou zavedení cel.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador již v pátek nabídl účastníkům karavany 4000 pracovních míst, aby je odradil od cesty do Spojených států. Žádné další podrobnosti o této nabídce ale nebyly známy.
Organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden kritizovala Mexiko za porušování práv migrantů. Podle HRW mexické úřady nedokážou zajistit bezpečnost těch, kteří jsou vraceni z USA a drží je "v nelidských podmínkách".