Mexickému migrantovi odmítli dát azyl. Na mostě u hranic si podřízl hrdlo

ČTK ČTK
9. 1. 2020 10:39
Odmítnutý mexický žadatel o azyl si ve středu podřízl hrdlo na mostě přes řeku Rio Grande, který spojuje mexické město Reynosa s americkým městem Pharr ve státu Texas. S odkazem na dva nejmenované mexické bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters.
Policisté na místě, kde mexický žadatel o azyl spáchal sebevraždu.
Policisté na místě, kde mexický žadatel o azyl spáchal sebevraždu. | Foto: Reuters

Mexické ani americké úřady zatím případ nekomentovaly. Motiv činu tak zůstává nejasný, migranti z Latinské Ameriky se však často obávají násilných gangů, které působí na severu Mexika.

"Spáchal sebevraždu," prohlásil jeden ze zdrojů Reuters. Podle druhého z nich vytáhl utečenec kolem 17:00 místního času (10:00 SEČ) na mexické straně mostu nůž a podřízl si vlastní krk jen několik metrů od hranice. Stalo se tak jen krátce poté, co mu byl odepřen vstup do Spojených států.

Podle Reuters existuje z incidentu krátké nekvalitní video, na němž se muž v modrém tričku přibližuje k americkým pohraničníkům a následně pozvedne ruku ke svému krku. Na několika fotografiích je pak vidět, že leží na zemi s podříznutým hrdlem v tratolišti krve. Pravost fotografií ani videa však nyní nelze ověřit, uvádí Reuters.

Řada migrantů z Mexika i jiných zemí Latinské Ameriky tvrdí, že se v Mexiku bojí o svůj život kvůli sílící přítomnosti násilných gangů a pašeráků lidí. Počet vražd v Mexiku v posledních dvou letech dosáhl rekordních čísel.

Kvůli dohodě se Spojenými státy zesílilo Mexiko vnitrostátní dohled nad pohyby migrantů. Utečenci si proto na cestu na sever draze najímají převaděče, jimž jsou však následně vydáni napospas.

Někteří migranti se proto sdružují do takzvaných karavan, což jsou průvody až o několika tisících lidí, kteří cestují společně, aby si zajistili bezpečí. Kromě cesty na sever k hranicím s USA takto cestují například i úspěšní žadatelé o azyl už žijící ve Spojených státech, kteří chtějí navštívit rodiny v zemích svého původu.

Americký prezident Donald Trump udělal z tvrdého postoje vůči migrantům z Latinské Ameriky jedno z ústředních témat svého politického programu. V jednom proslovu z roku 2017 například uvedl, že většina z mexických žadatelů o azyl jsou násilníci a kriminálníci, kteří přináší do Spojených států drogy a další problémy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy