NASA vyšle dron k Saturnovu měsíci. Můžeme se dozvědět více o vzniku života

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 6. 2019 21:16
Titan je největším měsícem Saturnu a zároveň tělesem, které už dlouhou dobu láká vědce k detailnímu prozkoumání. Domnívají se, že právě zde kdysi možná existovala voda v kapalném skupenství. Americký vesmírný úřad NASA nově ohlásil, že sem chce vyslat dron. Stroj zvaný Dragonfly (v překladu "Vážka") by měl doputovat k měsíci v roce 2034 a prozkoumat jeho neobvyklé prostředí.
Saturnův měsíc Titan.
Saturnův měsíc Titan. | Foto: nasa.gov

"Žádné jiné místo ve sluneční soustavě není jako Titan a žádná taková mise jako Dragonfly tu také ještě nebyla," vkládá velké naděje do projektu astrofyzik Thomas Zurbuchen z NASA

Dron k Titanu poletí v rámci programu New Frontiers (Nové hranice). Jde o projekt středně drahých vesmírných misí NASA určených k průzkumu sluneční soustavy. V minulosti zahrnoval například výpravu sondy Juno k Jupiteru. Ta od roku 2016 zjišťuje informace o atmosféře a měsících této planety. 

Titan, který je druhým největším měsícem celé sluneční soustavy, je podle odborníků analogem Země v raném stádiu. Mohl by tak pomoci odhalit, jak vznikl život na naší planetě.

"Titan by nám mohl poskytnout pohled do historie. Z jeho povrchu máme zatím naprosté minimum informací," říká český odborník na kosmonautiku Dušan Majer, který je šéfredaktorem serveru Kosmonautix.cz

Na Titanu prší metan

Dron Dragonfly bude létat po různých místech Saturnova měsíce a zjišťovat, zda na něm může existovat mikrobiologický život. Sonda by měla také odhalit více detailů o chemickém složení Titanu, které je podle odborníků zřejmě složité. 

Podle některých studií ukrývá Titan dostatek energie (zejména té větrné) na to, aby ho mohli jednou obývat lidé. V porovnání s ostatními měsíci má také velmi silnou atmosféru, její odhadovaná tloušťka přesahuje 800 kilometrů. 

Měsíc je ale unikátní zejména v tom, že jde o jediné další těleso ve sluneční soustavě kromě Země, u kterého experti s jistotou potvrdil výskyt stabilní kapalné látky na povrchu. 

"Ta se tam ale nachází v podobě koloběhu uhlovodíků. Místo vody tam z mraků prší kapalný metan a etan," popisuje Majer. Na Titanu se také nachází mnoho uhlovodíkových jezer. I na ně se má dron Dragonfly zaměřit.   

Co víme o Titanu

- Titan je největší z dosud nalezených 62 měsíců planety Saturn. 

- Ve sluneční soustavě je druhým největším měsícem.

- V roce 1655 ho objevil nizozemský fyzik a astronom Christiaan Huygens. 

- Velikostně je jen o něco větší než nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur. 

- Kromě Země jde o jediný objekt ve vesmíru, u něhož byla s jistotou zjištěna přítomnost stálých kapalných struktur na povrchu.

- Panují na něm extrémně silné mrazy (kolem -180 stupňů Celsia).

- Důkladněji měsíc prozkoumal až americký modul Huygens na přelomu let 2004 a 2005.

Mise by měla trvat nejméně dva a půl roku. "Dron bude nejprve létat nad dunami a poté se zaměří na tvrdý povrch," cituje americký deník The New York Times Elizabeth Turtleovou z Univerzity Johnse Hopkinse, která projekt vede.

Podle NASA by se sonda měla dostat až ke dnu impaktního kráteru na Titanu. Impaktní kráter vzniká při srážce dvou těles ve sluneční soustavě. Vědci se domnívají, že právě zde možná kdysi existovala voda v kapalném skupenství spolu se složitými organickými látkami, které jsou podstatné pro vznik života.

Technologický pokrok

Dron představuje takzvanou kvadrokoptéru - stroj se čtyřmi rameny, na kterých se točí osm vrtulových listů. Dragonfly bude vůbec prvním zařízením s více rotory, které NASA použije při zkoumání nějakého tělesa sluneční soustavy. Rotorů bude mít osm, v průzkumu "Vážce" pomohou také dolů směřující kamery.

"Titan je unikátní v tom, že je to měsíc, ale zároveň má velmi pevnou atmosféru, takže se rotory dronu budou mít o co opřít. Jinak ale stroj bude fungovat v podstatě na stejném principu jako jakýkoliv jiný dron, který si dnes lidé mohou běžně koupit v obchodech," vysvětluje Majer. 

Podle něj půjde z technického hlediska o velký pokrok v porovnání s modulem Huygens, který už v minulosti povrch Titanu zkoumal. Modul na měsíc vysadila na přelomu let 2004 a 2005 sonda Cassini. "Huygens dokázal překonat jen vzdálenost několika desítek kilometrů, dosedl na jedno místo a to bylo celé," říká Majer s tím, že Dragonfly bude mnohem výkonnější. 

NASA vyšle dron ze Země v roce 2026, do cíle by měl úspěšně doputovat po osmi letech. Může se něco pokazit? "Každá kosmická technika se skládá z obrovského množství součástek a vždy existuje riziko, že něco selže. Stejně jako nemůžete s jistotou říct, že se vám nepokazí motor, když pojedete novým autem," míní Majer.

Video: Dům na Marsu. NASA má vítěze soutěže s tématem bydlení na Marsu

Dům na Marsu. NASA má vítěze soutěže s tématem bydlení na Marsu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy