Země už není dost velká. Miliardář Jeff Bezos míří k Měsíci, představil nový modul

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 5. 2019 12:01
Americký miliardář a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos udělal další krok ve svém plánu dobýt vesmír. Ve čtvrtek se svou společností Blue Origin představil nový přistávací modul, který bude schopen dopravovat na lunární povrch až 6,5 tuny nákladu.
Jeff Bezos představil nový přistávací modul k cestě na Měsíc.
Jeff Bezos představil nový přistávací modul k cestě na Měsíc. | Foto: Reuters

"Je to úžasný stroj a poletí na Měsíc," řekl Bezos o modulu s názvem Blue Moon, jehož maketu ukázal. Robotický aparát bude schopen na měsíční povrch dopravit v nákladním prostoru až čtyři vozítka najednou nebo vzletový stupeň, s jehož pomocí budou moci z Měsíce odlétat lidé.

Bezos uvedl, že pro přistávací modul vyvíjí jeho firma i nový motor. První zážehové testy se uskuteční letos v létě.

Motor bude poháněn tekutým vodíkem. "Používáme tekutý vodík, protože budeme schopni získávat vodík z vody na Měsíci a doplňovat palivo na měsíčním povrchu," vysvětlil miliardář. Přítomnost vody na Měsíci označil za výjimečně cenný zdroj.

Bezos zamýšlí misi k Měsíci jako způsob, jak zachránit planetu Zemi, poznamenává server Quartz. Zakladatel firmy Amazon už dříve poukazoval na globální problémy, jako je znečištěné ovzduší nebo ubývání přírodních zdrojů.

"Země už není velká," řekl Bezos na akci, které se zúčastnilo kromě reportérů, zaměstnanců Blue Origin nebo zástupců vesmírného průmyslu i několik školáků. "Lidstvo je velké," dodal.

Děti označil za ty, kdo budou uskutečňovat kosmické plány lidstva.

Děti na akci Blue Origin.
Děti na akci Blue Origin. | Foto: Reuters

Stejně jako NASA

Bezos ve svém projevu zmínil také návrat astronautů na Měsíc do roku 2024 a výzvu amerického viceprezidenta Mikea Pence, aby americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal do roku 2024 na Měsíc ženu.

NASA sice zatím nezveřejnila rozpočtový plán na návrat na Měsíc, na kterém dosud s lidskou posádkou přistály jen USA, je ale očividné, že bude potřebovat pro dopravu materiálu a přistání lidské posádky zcela nové vybavení. Bezosovo oznámení tak podle portálu The Verge bylo způsobem, jak ukázat, že Blue Origin se na Měsíc chce dostat ve stejném časovém rámci jako NASA.

"Můžeme pomoci s dodržením časového harmonogramu, ale jen díky tomu, že jsme (se začali připravovat) před třemi lety," řekl Bezos. Termín prvního letu lunárního přistávacího modulu ale nezmínil.

Vize o budoucnosti lidstva

Blue Origin bývá často srovnávána s konkurenční společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Bezos ale se svým soupeřem ve vesmírném byznysu nesdílí vizi o lidstvu, které by například kolonizovalo Mars. Prosazuje spíše osídlení "uměle vyrobených planetek", které by byly podobné Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) - jen mnohem větší.

Nový modul Blue Origin.
Nový modul Blue Origin. | Foto: Reuters

Na čtvrteční akci o těchto plánech také promluvil. Zmínil amerického fyzika a futurologa Gerarda K. O'Neilla a jeho knihu The High Frontier: Human Colonies in Space, ve které navrhl další kroky pro USA po lunárním programu Apollo. V knize se věnuje mimo jiné obřím stanicím, ve kterých budou žít lidé obklopeni zelení a které budou díky rotaci kolem své osy poskytovat umělou gravitaci.

Bezos uvedl, že by rád viděl vznik těchto stanic, označovaných za O'Neillovy válce, kde by žily miliony lidí.

"To, co tady dnes předkládám, je očividná vícegenerační vize," řekl Bezos. "Nebude to hotové za jednu generaci. Jednou z věcí, které musíme udělat, je inspirovat generace budoucí," dodal.

Podívejte se na raketový test konkurenční SpaceX:

Z floridského Mysu Canaveral úspěšně odstartovala nejsilnější raketa na světě Falcon Heavy společnosti SpaceX a zahájila svůj první komerční let. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy