Washington - Američan Dennis Hope objevil před více než dvaceti lety mezeru ve smlouvě OSN o vesmíru a začal prodávat parcely na Měsíci. Za pouhých 20 dolarů. Uvnitř: GRAFIKA
Podle smlouvy OSN o vesmíru z roku 1967 nenáleží vesmír žádnému ze států. Zmínka o soukromých osobách či společnostech však chybí. A tak začal Dennis Hope prodávat pozemky na Měsíci.
"Jde o pozemky bez vlastníka," tvrdí a dodává, že "provádí přesně to, co pradědové dělali, když z Evropy připluli na nový kontinent."
Jde o pozemky bez vlastníka
Každý den údajně prodá prostřednictvím internetu přes tisícovku pozemků, které vybírá pouhým bodnutím prstu do mapy.
Oficiální stránku Lunar Registry prodávající pozemky na Měsíci NAJDETE ZDE
"Není to vědecké, ale je to sranda," tvrdí Hope, který již tímto způsobem vydělal za 400 milionů akrů 9 milionů dolarů. Dalších 8 miliard zůstává nadále k mání.
A pokud pozemek koupíte i vy, můžete se těšit na slavné sousedy.
Mezi vlastníky pozemků patří hollywoodské hvězdy, velké korporace jako řetězec hotelů Hilton nebo Marriot či američtí prezidenti - Ronald Reagan, Jimmy Carter a údajně i George Bush.
Dobýt Měsíc hodlá řada zemí
Odpověď na to, čí Měsíc opravdu je, se hledá jen velmi těžko. Zájem o něj má celá řada zemí, ale i soukromní podnikatelé.
Americká NASA odstartovala operaci na dobytí Měsíce v lednu 2004, když prezident Bush slíbil návrat člověka na Měsíc do roku 2017.
O tři roky později by tam měla stát také pevná měsíční základna. "Nemluvíme pouze o třídenním setrvání, ale o myšlence života na Měsíci," potvrdil plány na dobytí Měsíce inženýr NASA John Connolly.
Spojené státy však nejsou jedinými adepty na dobytí Měsíce. Zájem o bohatství z Měsíce má kdysi mocné Rusko či Čína. A slyšet je i Evropu, Japonsko nebo Indii.
Grafiku Mise Apollo směrem k Měsíci NAJDETE ZDE
A obchodní plány neskrývají také soukromí investoři. Například americký Lockheed Martin již pracuje na vývoji lunárního vozidla a procesu přeměny měsíčního prachu v kyslík, vodu a popřípadě i raketový pohon.
"Stejně tak, jako využíváme zdroje na Zemi, můžeme stejnou věc udělat i na Měsíci," tvrdí inženýr Larry Clark.
Měsíc terčem zlatokopů
Na Měsíci je opravdu oč soutěžit.
Mise Apollo přišly se zjištěním, že v půdě Měsíce se nachází bohaté zásoby vzácného helia 3, které by se mohlo stát nevyčerpatelnou a ekologicky čistou energií pro Měsíc i Zemi.
Jeden ze členů mise Apollo 17 z roku 1972, geolog Harrison Schmidt předpokládá, že "energie z tuny měsíčního helia by mohla pokrýt spotřebu třetiny britských ostrovů" a Spojené státy a Rusko již plánují převoz vzácného helia zpět na Zem.
A co věda? ptají se kritici
Ne každému se však myšlenka rozprodání a komercializace Měsíce líbí. Člen mise Apollo 14 Edgar Mitchell se obává, že ekonomické aspekty převálcují ty vědecké.
"Dokud nezjistíme, o čem Měsíc opravdu je, neměli bychom se podle mého snažit o jeho rozprodej, ale vědecké probádání," tvrdí.
Profesor univerzity ve Wisconsinu Jerry Kulcinski se zase obává, aby se Měsíc nestal Perským zálivem 21. století.
"Nerostné zásoby na Měsíci jsou lákavé a nekonečné," tvrdí. Hlasy obou mužů však zůstávají osamocené.