Osídlíme Měsíc, oznámili Američané

pat, Reuters
5. 12. 2006 9:41
Cape Canaveral - Americká vesmírná agentura NASA se nehodlá pouze vrátit na Měsíc, hodlá tam zůstat. V roce 2024 chce mít hotovou stálou základnu.

NASA oznámila, že vybuduje na Měsíci stálou základnu. Měla by vyrůst na jižním pólu a od roku 2024, tedy dva roky po opětovném přistání na Měsíci, mít stálé osazenstvo.

"Toto není mise Apollo, jak ji znali naši otcové," řekl agentuře AP John Logsdon z Univerzity George Washingtona.

"Domnívám se, že je to jediný způsob, jak udržet při životě něco podobného, co je plánováno na desítky let. Nejde o to, otisknout tam boty a vyvěsit vlajku. Jde o odstartování misí do vesmíru, které zahrnou dlouhodobé pobyty na Měsíci."

Časový plán NASA

2009 - první test nového vesmírného plavidla

2014 - první let lodi Orion s lidskou posádkou, tentokrát však bez přistání na Měsíci

2020 - první let čtyřčlenné  posádky s přistáním na Měsíci

PŘEČTĚTE SI:

Předpolí pro cestu na Mars

NASA chce základnu využívat pro vědecké bádání a hodlá na ní také testovat technologie, které bude potřebovat pro plánovanou cestu na Mars. Vybudována by měla být po roce 2020, kdy Američané plánují obnovení letů k Měsíci.

Jak přesně bude základna vypadat, agentura teprve rozhodne. Jisté je, že ji chce postavit na měsíčním pólu, neboť to je oblast s mírnějšími teplotami, kde po delší dobu dopadá sluneční svit. Pravděpodobnější je umístění na jižním pólu, kde slunce září tři čtvrtiny času.

Solární panely by přitom měly na základně sloužit jako zdroj energie. Alternativně NASA uvažuje o jaderné energii.

Na pólech by se podle vědců mohl také nacházet vodík či led.

Mise Apollo, které v šedesátých a na počátku sedmdesátých let vozily člověka k Měsíci, přitom přistávaly v centrální části Měsíce.

Jak bude vypadat přístávací modul

Spojené státy už oznámily, že vyvinou nový dopravní prostředek, který by měl dopravit lidskou posádku na Měsíc a nahradit dosluhující raketoplány. Na podzim už pro něj vybrala také jméno Orion.

Povrch Měsíce roztažený do obdélníkové mapy.
Povrch Měsíce roztažený do obdélníkové mapy. | Foto: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

K samotnému přistání vyvine NASA modul, který Scott Horowitz z NASA přirovnal k pickupu. Přistát by měl být schopen kdekoli.

"Můžete na něj naložit, co potřebujete. Můžete s ním odletět, kamkoli chcete. S jeho pomocí můžete dopravovat náklad i posádku, udělat to pomocí robotů nebo lidí. Přesně na takových zařízeních budou stát naše budoucí mise," řekl Horowitz na tiskové konferenci v Houstonu.

Nejen astronauté, ale i turisté

Po první čtyři roky po návratu na Měsíc budou astronauté zůstávat na jeho povrchu pouze týden. Od roku 2024 však NASA plánuje půlroční pobyty.

Agentura počítá s tím, že na Měsíc nebudou cestovat pouze astronauti, ale i "obyčejní" lidé, kteří si cestu zaplatí.

NASA se pro vybudování stálé základny rozhodla na základě průzkumu mezi tisícovkou odborníků ze čtrnácti zemí. Ti odpovídali na otázku, za jakým účelem by se člověk měl na Měsíc vrátit, a co z toho vytěžit.

Foto: Jiří Kropáček

Většina odpověděla, že by cílem měl být další výzkum vesmíru, přistání na Marsu a případné rozšíření lidské civilizace.

Na vybudování stálé základny se podle Horowitze shodli jak vědečtí pracovníci NASA, tak její technici.

USA spoléhají i na pomoc z ciziny

Američané se nehodlají na Měsíc vrátit "na vlastní pěst". Spojené státy chtějí na nové misi spolupracovat s dalšími zeměmi i komerčními firmami. Důvodem je to, že agentura nemůže počítat s navýšením rozpočtu. Dosud hospodaří s ročním rozpočtem 16 miliard dolarů.

"Rozlučkový" let raketoplánů se plánuje v roce 2010. Poslední let Apollo k Měsíci se uskutečnil v roce 1972.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy