Merkelová se opřela do Erdogana. Turecko musí pro bezvízový styk splnit všechny podmínky EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2016 16:55
Německá kancléřka Angela Merkelová jednala v Istanbulu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Kromě hlubokého znepokojení z připravovaných ústavních změn v Turecku vyjádřila neústupný postoj k podmínkám, které se země zavázala splnit, aby získala bezvízový styk s Evropskou unií. Turecko podle ní musí splnit i revizi protiteroristických zákonů, které ale Ankara měnit odmítá. Zdůraznila ale také svou podporu březnové dohodě EU s Tureckem o omezení migračního toku do Evropy.
Angela Merkelová jednala s tureckým prezidentem Erdoganem před zahájením humanitárního kongresu, který OSN pořádá v Istanbulu.
Angela Merkelová jednala s tureckým prezidentem Erdoganem před zahájením humanitárního kongresu, který OSN pořádá v Istanbulu. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecko musí splnit všechny podmínky Evropské unie, včetně revize protiteroristických zákonů, pokud chce dosáhnout bezvízového styku s Unií.

Při pondělním setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Oba se ale shodli na tom, že protiteroristická otázka je pro Ankaru důležitá a měla by být mezi Tureckem a EU předmětem dalšího jednání. Ankara se také zavázala dál omezovat migrační tok do Evropy.

Jejich společné jednání proběhlo na okraj summitu OSN k humanitární činnosti v Istanbulu.

Merkelová také vyjádřila svoje hluboké znepokojení nad ústavní změnou, kterou minulý týden odhlasoval turecký parlament a která umožňuje odebrání právní imunity těm poslancům, kteří mohou být předmětem trestního stíhání. Podle kritiků chce turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje tímto krokem zasadit ránu prokurdské opozici, jejíž řady by kvůli trestnímu stíhání zákonodárců notně prořídly.

Merkelová ale také zdůraznila svou podporu březnové dohodě EU s Tureckem o omezení migračního toku do Evropy. Její součástí je příslib bezvízového styku. Ankara přitom dala několikrát najevo, že protiteroristické zákony, které podle kritiků umlčují také opozici, měnit nehodlá.

Důvodem je prý situace, v níž se Turecko nyní nachází vzhledem k boji proti takzvanému Islámskému státu (IS) a proti Kurdům.

Merkelová na domácí scéně čelí obviněním, že situaci na turecké politické scéně a kroky prezidenta Erdogana posuzuje příliš shovívavě, aby si kvůli nedávno uzavřené dohodě o vracení migrantů nepopudila Ankaru.

Nyní panují obavy, že příliv uprchlíků se opět zvýší, pokud přestane Ankara na jejich pohyb dohlížet.

 

Právě se děje

Další zprávy