Saarbrücken - Německá kancléřka Angela Merkelová a její okolí se mohou spokojeně plácat po zádech. Křesťanskodemokratická unie (CDU) uspěla v zemských volbách v Sársku, a to navzdory průzkumům.
Merkelová a vedení její CDU byly poslední dobou pod palbou médií i části straníků za to, že příliš nereagovaly na nástup Martina Schulze, nového šéfa sociálních demokratů (SPD).
Podle průzkumů je Schulz pro SPD takovou vzpruhou, že během pár týdnů dokázal stáhnout dosavadní náskok, který křesťanští demokraté měli.
Zemské volby ve spolkové zemi Sársko ale dopadly úplně jinak, než odhadovaly průzkumy. CDU dostala přes 40 procent hlasů. A sociální demokraté skončili o více než 10 procent za ní.
Merkelová tak podle médií cítí satisfakci. Věří, že se její taktika před blížícími se celoněmeckými parlamentními volbami vyplácí.
Merkelová se totiž rozhodla Schulze víceméně ignorovat. V reakci na jeho nástup nepřišla s žádnou nečekanou iniciativou nebo bombastickým oznámením. Věří, že Němci budou ve volbách hlasovat "na jistotu". Tedy pro kancléřku, která je u moci už od roku 2005.
Vše ovlivnili nevoliči
Sociální demokraté přitom měli od voleb v Sársku velká očekávání. "Vlak Schulz", jak svému novému šéfovi přezdívají, je měl vytáhnout k vítězství.
"Tahle horečka ale zatím zasáhla jen funkcionáře SPD," komentoval to německý deník Handelsblatt.
Martin Schulz přitom v Sársku v posledních týdnech vedl velmi silnou kampaň na podporu místních kandidátů své strany.
CDU Angely Merkelové podle analýz německých médií jasně zvítězila hlavně proto, že k volbám přivedla dřívější nevoliče. Volební účast stoupla z 62 na 70 procent.
Sociální demokraté si tak musí položit otázku, jestli CDU dokážou porážet jen v průzkumech, nebo i ve volbách.
Souboj bude ještě dvakrát
Výsledek v jedné spolkové zemi ale taky nelze přeceňovat.
Za CDU v Sársku kandidovala velmi populární regionální premiérka Annegret Krampová-Karrenbauerová. Ta mimo jiné jednoznačně podporuje vstřícnou politiku Angely Merkelové vůči uprchlíkům.
Do září, kdy budou celoněmecké volby, čeká politické strany ještě souboj ve dvou regionálních volbách: ve Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku. Obě země jsou výrazně lidnatější než Sársko, ve kterém nežije ani milion obyvatel. SPD v nich navíc v současné době vládne.