reklama
 
 

Putin není nepřítel, tlačí na Merkelovou ostatní německé strany. Už mu nevěřím, říká kancléřka

14. 9. 2017
Čtyři z šesti německých politických stran, které po zářijových parlamentních volbách pravděpodobně proniknou do německého Bundestagu, chtějí zlepšit vztahy s Ruskem. Potenciální koaliční partneři křesťanských demokratů (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové tak mohou výrazně změnit její doposud tvrdou politiku vůči režimu Vladimira Putina. Tu způsobila hlavně tzv. ukrajinská krize, během které Merkelová přestala ruskému prezidentovi věřit.

Praha - Jako školačka Angela Merkelová, ještě s dívčím jménem Kasnerová, excelovala ve dvou předmětech.

Matematice a ruštině.

Obdivovatelka Dostojevského a Tolstého zvítězila ve východoněmecké studentské olympiádě z ruštiny a za odměnu odjela v roce 1969 na zájezd do Moskvy.

O dva roky starší Vladimir Putin se zhruba ve stejné době rozhodl v rodném Leningradě učit se německy. Jedinou zemí, ve které delší dobu pobýval za hranicemi, byla Německá demokratická republika.

Mezi roky 1985 a 1990 působil Putin na sovětském konzulátu v Drážďanech ve službách sovětské tajné služby KGB.

Podle některých svědectví se svými dcerami ještě o léta později zpíval německé vánoční koledy. A má pro Němce slabost.

Faktor Ukrajina 

Merkelová i Putin si tak navzájem rozumějí ve svých rodných jazycích.

Pravidelně se potkávají už dvanáct let - od chvíle, kdy se německá politička stala poprvé kancléřkou.

Rozumět si bez tlumočníků ale neznamená porozumět si politicky. Přes rozdílné názory a hodnoty spolu Merkelová a Putin jakž takž vycházeli do roku 2013.

Ukrajinská krize to ale zásadně změnila.

Německá spolková vláda, vedená kancléřkou, považovala od začátku anexi Krymu a ruské aktivity v ukrajinském Donbasu za vážnou chybu a silové porušení neměnnosti poválečných hranic.

Dodnes je proto hlavním zastáncem následných protiruských sankcí.

A to i přesto, že to zemi ekonomicky oslabuje. Německo odebírá více než třetinu svého spotřebovaného plynu a ropy z Ruska. A na ruském trhu působí přes šest tisíc německých firem.

Nebýt tvrdého postoje kancléřky Merkelové, mezinárodní sankce proti Kremlu by už byly možná zrušeny.

Ona si ale stojí za svým. A naznačuje, že Putinovi přestala během tzv. ukrajinské krize definitivně věřit.

Klíčová schůzka v Brisbane

Během klíčového roku 2014 spolu Merkelová a Putin hovořili po telefonu osmatřicetkrát.

15. listopadu téhož roku spolu na summitu G20 v australském Brisbane debatovali celou noc na pokoji v osmém patře tamního hotelu Hilton.

Merkelová pak v rozhovoru se svými poradci prohlásila, že ztratila veškeré iluze o možnosti s ruským vůdcem něco vyjednat.

"Zůstal naprosto chladný. Zakopal se v pozicích a nevylézá," citovala k noční schůzce německá média člena kancléřčina týmu.

Následovaly přísné mezinárodní sankce a ochlazení rusko-německých vztahů, jaké novodobá historie obou států zatím nepamatuje.   

Berlín a Moskva spolu přitom léta vcelku pragmaticky vycházely.

25. září 2001, dva týdny po útoku teroristické sítě al-Káida na New York a Washington, vystoupil ruský prezident před poslanci v budově německého Bundestagu.

Mluvil o ruské sounáležitosti s Evropou a solidaritě se Spojenými státy. Němečtí poslanci mu tleskali vestoje.

To byl ale Putin minulosti.

Nemilá překvapení

Ten současný se projevil v roce 2007 na tradiční bezpečnostní konferenci v bavorském Mnichově. Tehdy poprvé mluvil o tom, že Spojené státy a s nimi i celý Západ usilují o dominantní roli ve světě.

Německý politolog Stefan Kornelius ve své knize Kancléřka a její svět popsal kontakty Putina a Merkelové jako "vztah dvou starších manželů, kteří navzájem znají veškeré své fígle a dokážou odhadnout, co druhý udělá příště".

O nemilá překvapení ale taky nebyla nouze.

V roce 2007 vpustil ruský prezident před objektivy fotografů během setkání s kancléřkou do místnosti svého psa, černého labradora Komiho, přestože jistě věděl, že Merkelová se psů bojí od té doby, co ji jeden pokousal na ulici.

Na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 kancléřka Putinovi pomohla. Odmítla návrh Spojených států, aby se Ukrajina a Gruzie staly členy Severoatlantické aliance.

Dnes patří k těm, kteří v Evropě plány a představy ruského prezidenta zásadně komplikují. A dává čím dál viditelněji najevo, že už ruskému prezidentovi nevěří. 

Letošní květnovou schůzku Putina a Merkelové v Soči popsal zpravodaj agentury Reuters velmi lakonicky: "Řeč jejich těl dávala najevo napětí. Jejich výrazy ve tváři byly přísné a téměř se na sebe nepodívali."

Profil Angely Merkelové | Video: Martin Novák |  02:05

autor: Martin Novák | 14. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama