Putin není nepřítel, tlačí na Merkelovou ostatní německé strany. Už mu nevěřím, říká kancléřka

Martin Novák Martin Novák
14. 9. 2017 6:21
Čtyři z šesti německých politických stran, které po zářijových parlamentních volbách pravděpodobně proniknou do německého Bundestagu, chtějí zlepšit vztahy s Ruskem. Potenciální koaliční partneři křesťanských demokratů (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové tak mohou výrazně změnit její doposud tvrdou politiku vůči režimu Vladimira Putina. Tu způsobila hlavně tzv. ukrajinská krize, během které Merkelová přestala ruskému prezidentovi věřit.
Ruský prezident Vladimir Putin s německou kancléřkou Merkelovou.
Ruský prezident Vladimir Putin s německou kancléřkou Merkelovou. | Foto: Reuters

Praha - Jako školačka Angela Merkelová, ještě s dívčím jménem Kasnerová, excelovala ve dvou předmětech.

Matematice a ruštině.

Obdivovatelka Dostojevského a Tolstého zvítězila ve východoněmecké studentské olympiádě z ruštiny a za odměnu odjela v roce 1969 na zájezd do Moskvy.

O dva roky starší Vladimir Putin se zhruba ve stejné době rozhodl v rodném Leningradě učit se německy. Jedinou zemí, ve které delší dobu pobýval za hranicemi, byla Německá demokratická republika.

Mezi roky 1985 a 1990 působil Putin na sovětském konzulátu v Drážďanech ve službách sovětské tajné služby KGB.

Podle některých svědectví se svými dcerami ještě o léta později zpíval německé vánoční koledy. A má pro Němce slabost.

Faktor Ukrajina 

Merkelová i Putin si tak navzájem rozumějí ve svých rodných jazycích.

Pravidelně se potkávají už dvanáct let - od chvíle, kdy se německá politička stala poprvé kancléřkou.

Rozumět si bez tlumočníků ale neznamená porozumět si politicky. Přes rozdílné názory a hodnoty spolu Merkelová a Putin jakž takž vycházeli do roku 2013.

Ukrajinská krize to ale zásadně změnila.

Německá spolková vláda, vedená kancléřkou, považovala od začátku anexi Krymu a ruské aktivity v ukrajinském Donbasu za vážnou chybu a silové porušení neměnnosti poválečných hranic.

Dodnes je proto hlavním zastáncem následných protiruských sankcí.

A to i přesto, že to zemi ekonomicky oslabuje. Německo odebírá více než třetinu svého spotřebovaného plynu a ropy z Ruska. A na ruském trhu působí přes šest tisíc německých firem.

Nebýt tvrdého postoje kancléřky Merkelové, mezinárodní sankce proti Kremlu by už byly možná zrušeny.

Ona si ale stojí za svým. A naznačuje, že Putinovi přestala během tzv. ukrajinské krize definitivně věřit.

Klíčová schůzka v Brisbane

Během klíčového roku 2014 spolu Merkelová a Putin hovořili po telefonu osmatřicetkrát.

15. listopadu téhož roku spolu na summitu G20 v australském Brisbane debatovali celou noc na pokoji v osmém patře tamního hotelu Hilton.

Merkelová pak v rozhovoru se svými poradci prohlásila, že ztratila veškeré iluze o možnosti s ruským vůdcem něco vyjednat.

"Zůstal naprosto chladný. Zakopal se v pozicích a nevylézá," citovala k noční schůzce německá média člena kancléřčina týmu.

Následovaly přísné mezinárodní sankce a ochlazení rusko-německých vztahů, jaké novodobá historie obou států zatím nepamatuje.   

Berlín a Moskva spolu přitom léta vcelku pragmaticky vycházely.

25. září 2001, dva týdny po útoku teroristické sítě al-Káida na New York a Washington, vystoupil ruský prezident před poslanci v budově německého Bundestagu.

Mluvil o ruské sounáležitosti s Evropou a solidaritě se Spojenými státy. Němečtí poslanci mu tleskali vestoje.

To byl ale Putin minulosti.

Nemilá překvapení

Ten současný se projevil v roce 2007 na tradiční bezpečnostní konferenci v bavorském Mnichově. Tehdy poprvé mluvil o tom, že Spojené státy a s nimi i celý Západ usilují o dominantní roli ve světě.

Německý politolog Stefan Kornelius ve své knize Kancléřka a její svět popsal kontakty Putina a Merkelové jako "vztah dvou starších manželů, kteří navzájem znají veškeré své fígle a dokážou odhadnout, co druhý udělá příště".

O nemilá překvapení ale taky nebyla nouze.

V roce 2007 vpustil ruský prezident před objektivy fotografů během setkání s kancléřkou do místnosti svého psa, černého labradora Komiho, přestože jistě věděl, že Merkelová se psů bojí od té doby, co ji jeden pokousal na ulici.

Na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 kancléřka Putinovi pomohla. Odmítla návrh Spojených států, aby se Ukrajina a Gruzie staly členy Severoatlantické aliance.

Dnes patří k těm, kteří v Evropě plány a představy ruského prezidenta zásadně komplikují. A dává čím dál viditelněji najevo, že už ruskému prezidentovi nevěří. 

Letošní květnovou schůzku Putina a Merkelové v Soči popsal zpravodaj agentury Reuters velmi lakonicky: "Řeč jejich těl dávala najevo napětí. Jejich výrazy ve tváři byly přísné a téměř se na sebe nepodívali."

Profil Angely Merkelové | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy