Putin pozval do Moskvy Merkelovou i prezidenta Steinmeiera. Chce normalizovat vzájemné vztahy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2017 17:56
Společným cílem Ruska a Německa je plně normalizovat vzájemné vztahy, veškeré existující problémy pak budou vyřešeny. V úvodu jednání s německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem to ve čtvrtek v Moskvě řekl ruský prezident Vladimir Putin. Pozval k návštěvě Moskvy německou kancléřku Angelu Merkelovou a prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. "Víme, v jakém vztahu naše vzájemné vztahy jsou," podotkl ruský prezident. "Naším společným úkolem je plně styky normalizovat. Všechny problémy, na které narážíme, pak budou vyřešeny," zdůraznil. Vztahy Moskvy a Berlína zkomplikovala v posledních třech letech zejména ukrajinská krize, v níž vláda kancléřky Merkelové stojí pevně na straně Ukrajiny.
Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s Angelou Merkelovou v roce 2015.
Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s Angelou Merkelovou v roce 2015. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy