Praha - Jako školačka Angela Merkelová, ještě s dívčím jménem Kasnerová, excelovala ve dvou předmětech.
Matematice a ruštině.
Obdivovatelka Dostojevského a Tolstého zvítězila ve východoněmecké studentské olympiádě z ruštiny a za odměnu odjela v roce 1969 na zájezd do Moskvy.
O dva roky starší Vladimir Putin se zhruba ve stejné době rozhodl v rodném Leningradě učit se německy. Jedinou zemí, ve které delší dobu pobýval za hranicemi, byla Německá demokratická republika.
Mezi roky 1985 a 1990 působil Putin na sovětském konzulátu v Drážďanech ve službách sovětské tajné služby KGB.
Podle některých svědectví se svými dcerami ještě o léta později zpíval německé vánoční koledy. A má pro Němce slabost.
Faktor Ukrajina
Merkelová i Putin si tak navzájem rozumějí ve svých rodných jazycích.
Pravidelně se potkávají už dvanáct let - od chvíle, kdy se německá politička stala poprvé kancléřkou.
Rozumět si bez tlumočníků ale neznamená porozumět si politicky. Přes rozdílné názory a hodnoty spolu Merkelová a Putin jakž takž vycházeli do roku 2013.
Ukrajinská krize to ale zásadně změnila.
Německá spolková vláda, vedená kancléřkou, považovala od začátku anexi Krymu a ruské aktivity v ukrajinském Donbasu za vážnou chybu a silové porušení neměnnosti poválečných hranic.
Dodnes je proto hlavním zastáncem následných protiruských sankcí.
A to i přesto, že to zemi ekonomicky oslabuje. Německo odebírá více než třetinu svého spotřebovaného plynu a ropy z Ruska. A na ruském trhu působí přes šest tisíc německých firem.
Nebýt tvrdého postoje kancléřky Merkelové, mezinárodní sankce proti Kremlu by už byly možná zrušeny.
Ona si ale stojí za svým. A naznačuje, že Putinovi přestala během tzv. ukrajinské krize definitivně věřit.
Klíčová schůzka v Brisbane
Během klíčového roku 2014 spolu Merkelová a Putin hovořili po telefonu osmatřicetkrát.
15. listopadu téhož roku spolu na summitu G20 v australském Brisbane debatovali celou noc na pokoji v osmém patře tamního hotelu Hilton.
Merkelová pak v rozhovoru se svými poradci prohlásila, že ztratila veškeré iluze o možnosti s ruským vůdcem něco vyjednat.
"Zůstal naprosto chladný. Zakopal se v pozicích a nevylézá," citovala k noční schůzce německá média člena kancléřčina týmu.
Následovaly přísné mezinárodní sankce a ochlazení rusko-německých vztahů, jaké novodobá historie obou států zatím nepamatuje.
Berlín a Moskva spolu přitom léta vcelku pragmaticky vycházely.
25. září 2001, dva týdny po útoku teroristické sítě al-Káida na New York a Washington, vystoupil ruský prezident před poslanci v budově německého Bundestagu.
Mluvil o ruské sounáležitosti s Evropou a solidaritě se Spojenými státy. Němečtí poslanci mu tleskali vestoje.
To byl ale Putin minulosti.
Nemilá překvapení
Ten současný se projevil v roce 2007 na tradiční bezpečnostní konferenci v bavorském Mnichově. Tehdy poprvé mluvil o tom, že Spojené státy a s nimi i celý Západ usilují o dominantní roli ve světě.
Německý politolog Stefan Kornelius ve své knize Kancléřka a její svět popsal kontakty Putina a Merkelové jako "vztah dvou starších manželů, kteří navzájem znají veškeré své fígle a dokážou odhadnout, co druhý udělá příště".
O nemilá překvapení ale taky nebyla nouze.
V roce 2007 vpustil ruský prezident před objektivy fotografů během setkání s kancléřkou do místnosti svého psa, černého labradora Komiho, přestože jistě věděl, že Merkelová se psů bojí od té doby, co ji jeden pokousal na ulici.
Na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 kancléřka Putinovi pomohla. Odmítla návrh Spojených států, aby se Ukrajina a Gruzie staly členy Severoatlantické aliance.
Dnes patří k těm, kteří v Evropě plány a představy ruského prezidenta zásadně komplikují. A dává čím dál viditelněji najevo, že už ruskému prezidentovi nevěří.
Letošní květnovou schůzku Putina a Merkelové v Soči popsal zpravodaj agentury Reuters velmi lakonicky: "Řeč jejich těl dávala najevo napětí. Jejich výrazy ve tváři byly přísné a téměř se na sebe nepodívali."