Méně emisí? Svět znovu přešlápl

Redakce ZAH, čtk
17. 11. 2006 20:30
Nairobi - Zástupci 190 zemí světa se dohodli na zahájení revize Kjótského protokolu stanovujícího snižování emisí skleníkových plynů do roku 2008.
Aktivisté hnutí Greenpeace zablokovali včera ráno hlavní vchod do budovy ministerstva životního prostředí v Praze. Na dřevěnou konstrukci umístili nápis "Zrušeno pro nečinnost" a "Nechrání klima, ale znečišťovatele". Protestovali tak proti návrhu ministerstva v letech 2008 až 2012 rozdat podnikům emisní povolenky na 102 milionů tun oxidu uhličitého. Celkem čtyři aktivisty, kteří se připoutali k zábranám před vchodem do ministerstva, policisté předvedli k výslechu.
Aktivisté hnutí Greenpeace zablokovali včera ráno hlavní vchod do budovy ministerstva životního prostředí v Praze. Na dřevěnou konstrukci umístili nápis "Zrušeno pro nečinnost" a "Nechrání klima, ale znečišťovatele". Protestovali tak proti návrhu ministerstva v letech 2008 až 2012 rozdat podnikům emisní povolenky na 102 milionů tun oxidu uhličitého. Celkem čtyři aktivisty, kteří se připoutali k zábranám před vchodem do ministerstva, policisté předvedli k výslechu. | Foto: Greenpeace

Fakticky se jedná o ústupek mimo jiné rozvojovým zemím v čele s Čínou, které se brání omezování emisí způsobujícím globální oteplování z obavy, že by to mohlo nepříznivě omezit jejich dynamický hospodářský rozvoj.

Na závěr konference OSN o změnách klimatu v keňském Nairobi padlo rozhodnutí, že by do roku 2008 měly být provedeny revize prací při naplňování Kjótského protokolu, z nichž by mělo vzejít stanovení nových emisních kvót pro období po roce 2012. Odhaduje se, že konečná dohoda o nových limitech bude uzavřena nejdříve v roce 2009.

"To, čeho jsme dosáhli na konferenci, nestačí. Je třeba okamžitá akce," uvedl nicméně německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Čínská brzda

Čína a Indie dlouho odolávaly snahám, aby se již brzy začala nová jednání o snižování emisi. Nynější dohoda je pro ně ujištěním, že rychle se rozvíjející ekonomiky a rozvojové země nebudou bezprostředně nuceny chystat se k snižování emisí a přidat se tak k vyspělým státům, které se k tomu již zavázaly.

Konference v Nairobi se účastnili zástupci 189 zemí světa. Jedním z cílů fóra bylo mimo stanovit postup po roce 2012, kdy Kjótský protokol vyprší. Na základě tohoto dokumentu z roku 1997 má 35 průmyslových zemí světa snížit emise skleníkových plynů do roku 2012 o pět procent pod úroveň z roku 1990.

Některé země "třetího světa" navrhovaly pro jistotu odklad revize kjótského dokumentu až na rok 2011. To ale vyvolalo obavy ekologů, podle nichž by protahování dohadů o kvótách mohlo vyústit v to, že po roce 2012 by již žádné dlouho nemusely platit.

Velký byznys s povolenkami

Přílišný odklad by také ohrozil miliardový evropský obchod s emisními povolenkami, které si mezi sebou vyměňují podniky, které mají rezervy k limitu vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, a těmi, které je již překračují.

Trh s povolenkami je hlavním nástrojem, jímž chce EU splnit požadavky kjótského protokolu, tedy snížit produkci skleníkových plynů do roku 2012 ve srovnání s rokem 1990 o osm procent.

  • ČTĚTE VÍCE:
    Emise - Místo byznysu je tu zatím křeč

    Evropský systém obchodování s emise selhává. A to hned na několika frontách. Znečišťovatelé necítí potřebu se omezovat, cena povolenek rapidně klesá kvůli nezájmu, nejasnosti panují ohledně daňových zákonů.

Česko nemá s naplněním závazku problémy díky propadu hospodářství v 90. letech, nyní se její emise oxidu uhličitého pohybují o 25 procent níž, než tomu bylo před 16 lety. České podniky mají v období let 2005 až 2007 k dispozici povolenky na 97,6 milionu tun ročně.

Loni však vypustily jen 82 milionu tun emisí a na prodeji povolenek vydělaly.

Neústupné USA

K protokolu ale odmítají přistoupit USA, které do ovzduší vypouštějí nejvíc plynů; podle prezidenta George Bushe by to poškodilo jejich ekonomiku. A to je podle pozorovatelů i jeden z klíčových důvodů, proč se ke Kjótskému protokolu odmítají připojit rozvojové země, které čekají na to, až ho akceptují USA.

To ovšem nebude zřejmě dříve, než Bush opustí svůj úřad v lednu 2009.

Vědci připisují nejméně část viny na tom, že v uplynulém století se globální teplota zvýšila o zhruba 0,6 stupně Celsia, hromadění oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které se do ovzduší dostávají například z automobilů či ze spalování fosilních paliv. Pokračující nárůst teplot by mohl vážně poškodit klima, tvrdí vědci.

 

Právě se děje

Další zprávy