Co zachrání deštné pralesy? Obchod!

Red Zah
29. 11. 2005 0:01
Montreal - Na summitu o globálním oteplování, který začal včera v Montrealu, se schyluje k zajímavému střetu. Na jedné straně při něm budou stát chudí a na druhé bohatí.

Skupina rozvojových zemí se podle informací britského deníku Independent chystá během jednání předložit návrh, kterým sleduje dva cíle: vlastní ekonomický rozvoj a záchranu deštných pralesů. V čem spočívá?

Podle zemí vedených Papuou-Novou Guineou a Kostarikou jsou deštné pralesy přírodním bohatstvím, jehož zachování je klíčové také pro vyspělé země. Zatímco však dřevo z pralesů představuje pro chudé státy často jediný zdroj peněz, ty bohaté se na jejich ochraně nijak nepodílejí.

Dejte nám peníze a přestaneme ničit lesy

"V mnoha zalesněných zemědělských oblastech je zničení lesů jedinou šancí na ekonomický rozvoj," citoval z prohlášení skupiny zemí, která si říká Koalice pro deštné pralesy, Independent.

Členové koalice nyní slibují, že likvidaci vzácných deštných pralesů zastaví - pokud jim tento krok bude vyspělý svět finančně kompenzovat.

Rozvojové země nežádají nic jiného, než aby byly zapojeny do obchodování s emisemi, které už podle Kjótského protokolu probíhá mezi vyspělými státy.

Země, které mají problém se splněním svých závazků na omezení emisí skleníkových plynů, si mohou od těch úspěšnějších zakoupit emisní povolenky.#reklama

Koalice pro deštné pralesy chce, aby si v budoucnu bohaté státy znečišťujíící ovzduší takové povolenky kupovaly od zemí, jež budou chránit své deštné pralesy. Ty by tak vůbec poprvé byly ekonomicky motivovány své přírodní bohatství zachovávat, a nikoli kvůli hospodářskému rozvoji ničit.

Je třeba změnit Kjótský protokol

Deštné pralesy podle ekologů fungují jako plíce planety, když přirozenou cestou "ničí" skleníkové plyny, které vznikají při spalování fosilních paliv a přispívají ke globálnímu oteplování. Vypalování pralesů je naopak jedním z významných zdrojů emisí oxidu uhličitého.

PŘEČTĚTE SI: Nové Kjóto - důkazů o oteplování přibývá

"Náš cíl je jednoduchý, propojit zájmy rozvojových zemí, které mají pralesy, se zájmy průmyslových zemí, v nichž funguje obchodování s emisními povolenkami," vysvětlil premiér Papuy-Nové Guiney Michael Somare.

Aby se rozvojové země mohly do obchodování s povolenkami zapojit, je třeba změnit Kjótský protokol, který s jejich účastí nepočítá. Právě na tom, co po roce 2012 protokol nahradí, se mají delegáti montrealského summitu dohodnout.

Foto: Aktuálně.cz

Více informací o Kjótském protokolu NAJDETE ZDE.

Český překlad Kjótského protokolu si můžete přečíst ZDE.

Ekonomové věří, že by model navržený chudými zeměmi mohl fungovat. Podle amerického držitele Nobelovy ceny Josepha Stiglitze je navíc jejich požadavek oprávněný. "Deštné pralesy snižují množství oxidu uhličitého v atmosféře. Rozvojové země tak světu dlouhodobě poskytují životně důležitý veřejný statek," řekl Stiglitz deníku Independent.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy