Co zachrání deštné pralesy? Obchod!

Red Zah
29. 11. 2005 0:01
Montreal - Na summitu o globálním oteplování, který začal včera v Montrealu, se schyluje k zajímavému střetu. Na jedné straně při něm budou stát chudí a na druhé bohatí.

Skupina rozvojových zemí se podle informací britského deníku Independent chystá během jednání předložit návrh, kterým sleduje dva cíle: vlastní ekonomický rozvoj a záchranu deštných pralesů. V čem spočívá?

Podle zemí vedených Papuou-Novou Guineou a Kostarikou jsou deštné pralesy přírodním bohatstvím, jehož zachování je klíčové také pro vyspělé země. Zatímco však dřevo z pralesů představuje pro chudé státy často jediný zdroj peněz, ty bohaté se na jejich ochraně nijak nepodílejí.

Dejte nám peníze a přestaneme ničit lesy

"V mnoha zalesněných zemědělských oblastech je zničení lesů jedinou šancí na ekonomický rozvoj," citoval z prohlášení skupiny zemí, která si říká Koalice pro deštné pralesy, Independent.

Členové koalice nyní slibují, že likvidaci vzácných deštných pralesů zastaví - pokud jim tento krok bude vyspělý svět finančně kompenzovat.

Rozvojové země nežádají nic jiného, než aby byly zapojeny do obchodování s emisemi, které už podle Kjótského protokolu probíhá mezi vyspělými státy.

Země, které mají problém se splněním svých závazků na omezení emisí skleníkových plynů, si mohou od těch úspěšnějších zakoupit emisní povolenky.#reklama

Koalice pro deštné pralesy chce, aby si v budoucnu bohaté státy znečišťujíící ovzduší takové povolenky kupovaly od zemí, jež budou chránit své deštné pralesy. Ty by tak vůbec poprvé byly ekonomicky motivovány své přírodní bohatství zachovávat, a nikoli kvůli hospodářskému rozvoji ničit.

Je třeba změnit Kjótský protokol

Deštné pralesy podle ekologů fungují jako plíce planety, když přirozenou cestou "ničí" skleníkové plyny, které vznikají při spalování fosilních paliv a přispívají ke globálnímu oteplování. Vypalování pralesů je naopak jedním z významných zdrojů emisí oxidu uhličitého.

PŘEČTĚTE SI: Nové Kjóto - důkazů o oteplování přibývá

"Náš cíl je jednoduchý, propojit zájmy rozvojových zemí, které mají pralesy, se zájmy průmyslových zemí, v nichž funguje obchodování s emisními povolenkami," vysvětlil premiér Papuy-Nové Guiney Michael Somare.

Aby se rozvojové země mohly do obchodování s povolenkami zapojit, je třeba změnit Kjótský protokol, který s jejich účastí nepočítá. Právě na tom, co po roce 2012 protokol nahradí, se mají delegáti montrealského summitu dohodnout.

Foto: Aktuálně.cz

Více informací o Kjótském protokolu NAJDETE ZDE.

Český překlad Kjótského protokolu si můžete přečíst ZDE.

Ekonomové věří, že by model navržený chudými zeměmi mohl fungovat. Podle amerického držitele Nobelovy ceny Josepha Stiglitze je navíc jejich požadavek oprávněný. "Deštné pralesy snižují množství oxidu uhličitého v atmosféře. Rozvojové země tak světu dlouhodobě poskytují životně důležitý veřejný statek," řekl Stiglitz deníku Independent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy