Médiím věří lidé víc než politikům

Red Zah, BBC, ČTK
4. 5. 2006 0:00
Londýn - Ve většině zemí světa důvěřují lidé více médiím než svým politikům. Méně než polovina dotázaných však považuje novináře za "svobodné".
Foto: repro Aktuálně.cz

Výzkum britské BBC, agentury Reuters a amerického ústavu The Media Center ukázal, že médiím důvěřuje v průměru 61 procent lidí, zatímco politikům pouze 52 procent.

Důvěra v internetové zdroje roste

Největší důvěře se pak těší národní televizní stanice s 82 procenty a celostátní či regionální noviny s 75 procenty. 

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Média mění sexuální návyky mladých lidí
  • Keňská vláda obhajuje zásah proti médiím
  • Bělorusko má nezávislé rádio. V Polsku

"Národní televizní stanice se stále těší největší důvěře, pomalu se ale zvětšuje důvěra v internetové zdroje. Především mezi mladými lidmi," podotkl Doug Miller z londýnské agentury GlobeScan.

Mezi celosvětově nejdůvěryhodnější zdroje zařadili dotázaní britskou BBC, v těsném závěsu se drží CNN. Mezi obyvateli arabských států ale patří důvěra katarské al-Džazíře.

Nejserióznějším vyhledávačem se stal Google před Yahoo a Microsoftem/MSN.

Komerční rozhlas, mezinárodní noviny či internetové weby se však umístily v tabulce důvěryhodnosti zdroje až za informacemi od rodinných příslušníků, přátel a kolegů.

Na posledním stupínku jsou internetové osobní deníky, takzvané blogy.

Politikům věří hlavně Britové a Američané

Důvěra v média přitom v posledních letech ve všech zkoumaných zemích kromě Německa vzrostla. Důvěra v politiky je větší pouze ve Spojených státech a Británii.

Foto: Google.com

Američané stejně jako Rusové se téměř ze 60 procent domnívají, že jejich média fungují v nejlepším zájmu společnosti. Skoro polovina dotázaných ve všech zemích se ale domnívá, že hlavní média jim neposkytují ten typ zpráv, který by chtěli.

Asi tři čtvrtiny lidí uvedly, že sledují zpravodajství důkladně a každý den. Stejný počet lidí si věrohodnost zpráv ověřuje sledováním několika zdrojů, což platí zejména pro ty, kteří dávají přednost internetu. 

Zasahují vlády do médií?

O denní zpravodajství se zajímají více muži než ženy. Nepotvrdily se názory, že mladí lidé nesledují zpravodajství, protože dvě třetiny ve věkové kategorii 18 až 24 let uvedly, že je sledují podrobně a každý den.

Foto: Aktuálně.cz

Dva ze tří dotázaných jsou přesvědčeni, že zprávy jsou podávány přesně, ale 57 procent se domnívá, že vlády příliš do médií zasahují.

Jen 42 procent soudí, že novináři mohou pracovat zcela svobodně, zatímco 46 procent je přesvědčeno o opaku.

O přehnaných zásazích vlády do sféry médií jsou nejvíce přesvědčeni v Nigérii, ale také v Británii a USA.
   
Výzkum zjišťoval názory veřejnosti v Brazílii, Egyptě, Německu, Indii, Indonésii, Nigérii, Jižní Koreji, Rusku, USA a Británii.

 

Právě se děje

Další zprávy