Polské deníky začernily titulní strany

Reuters
23. 11. 2005 14:35
Varšava - Dva velké polské seriozní deníky dnes vyšly se začerněnými titulními stranami.  Redakce tak chtěly upozornit na nedodržování svobody slova v sousedním Bělorusku.

Listy Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita nad začerněnými částmi svých titulních stran uvedly pouze krátké vysvětlení: "Takto vypadá svoboda slova v Bělorusku".

K akci připravené mezinárodní organizací Amnesty International se připojila i další polská média.

"Protestujeme proti porušování lidských práv a proti totální válce, kterou svobodě slova vyhlásil režim sousední země," napsal deník Gazeta Wyborcza. (podívejte se ZDE)

List Rzeczpospolita otiskl rovněž dopis adresovaný běloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a vyzval své čtenáře, aby ho odeslali. Podobný text přináší i Gazeta Wyborcza na zvláštní pohlednici. Noviny se také obšírně věnují politickým poměrům v Bělorusku.

Polsko již dlouhodobě patří mezi nejdůraznější kritiky porušování lidských práv v Bělorusku, což s sebou přináší i zjevné ochlazení diplomatických vztahů mezi Minskem a Varšavou.

Autoritářský režim prezidenta Lukašenka obviňuje Poláky a polskou menšinu žijící v Bělorusku z toho, že chtějí připravit státní převrat.

Nedávno běloruské úřady odmítly vpustit na své území delegaci polských poslanců Evropského parlamentu, následovalo dokonce i vzájemné vypovězení diplomatů.

Bělorusko, které bylo jediné z evropských zemí právě kvůli nedodržování demokratických zásad vyloučeno z Rady Evropy, příští rok čekají prezidentské volby. Lukašenko, jenž je označován za posledního diktátora v Evropě, si v referendu zajistil možnost stát se v roce 2006 znovu prezidentem, třebaže třetí funkční období původně ústava neumožňovala.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy