Berlusconi odešel z televizní debaty

Reuters, man
12. 3. 2006 19:25
Řím - Moderátorka italské veřejnoprávní televize RAI 3 v předvolebním rozhovoru dopálila italského premiéra Silvia Berlusconiho natolik, že rozčilený vstal a opustil během živého vysílání studio.
Premiér a moderátorka ve studiu krátce před začátkem bouřlivé diskuse.
Premiér a moderátorka ve studiu krátce před začátkem bouřlivé diskuse. | Foto: Aktuálně.cz

Hlavním tématem rozhovoru byly střet zájmů a Berlusconiho vztahy s americkým prezidentem Georgem Bushem. Premiérovi se nelíbilo, že ho moderátorka Lucia Annunziatová často přerušovala.

"Tato televize je válečným strojem, namířeným proti ministerskému předsedovi! Na shledanou, madam! Pokud mě nenecháte dokončit odpovědi, vstávám a odcházím," prohlásil Berlusconi. Vzápětí skutečně odešel.

Nejvíce premiéra rozhořčilo tvrzení moderátorky, že v zahraničí ho znají lidé hlavně díky přátelství s Georgem Bushem a konfliktem jeho zájmů v podnikání a politice.

"Nejste tady od toho, abyste kladl novinářské otázky. Toto je můj pořad a já budu rozhodovat o tom, jaké tady budou padat otázky," řekla premiérovi novinářka během diskuse.

Rozčilený Berlusconi odchází během živého vysílání.
Rozčilený Berlusconi odchází během živého vysílání. | Foto: Aktuálně.cz

Parlamentní volby budou 9. dubna a Berlusconiho pravicové straně Forza Italia zatím průzkumy nedávají velkou šanci na vítězství. Ztrácí téměř čtyři procenta na levicový blok, v jehož čele stojí bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi.

Podpora války v Iráku a vyslání italských vojáků do této arabské země ubraly Berlusconimu na popularitě. Většina Italů invazi do Iráku neschvalovala a žádá stažení vojáků.

V úterý má být v televizi RAI zásadní předvolební střetnutí mezi Berlusconim a Prodim. Premiér podle agentury Reuters věří, že v přímých televizních soubojích může hodně získat, protože jeho rival Prodi bývá v médiích nevýrazný a není příliš charismatickým typem politika.

Berlusconiho strana se snaží získat hlasy důchodců. Navrhuje zvýšení minimálních důchodů z 550 eur na 800. Osobám starším sedmdesáti let chce umožnit zadarmo návštěvy divadel, kin a fotbalových stadionů.

Prodiho levice zase slibuje výstavbu bytů pro rodiny s nižšími příjmy.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy