Média: Trump oznamoval rušení teprve chystaných sankcí vůči KLDR

ČTK ČTK
23. 3. 2019 8:16
Páteční tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa o rušení sankcí vůči Severní Koreji se netýkal postihů oznámených ve čtvrtek, nýbrž dosud neznámých opatření chystaných na nejbližší dny. Informovala o tom agentura Reuters i některá americká média, přičemž se novináři odvolávají na nejmenované zdroje v americké vládě.
Americký prezident Donald Trump. Ilustrační snímek.
Americký prezident Donald Trump. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ministerstvo financí Spojených států ve čtvrtek ohlásilo uvalení sankcí na dva čínské lodní dopravce, kteří čelí obviněním z porušování sankcí proti KLDR. Trump poté v pátek napsal na twitter, že nařídil odvolat "dodatečné sankce" oznámené ministerstvem, což vyvolalo jistý zmatek.

"Tweet měl být odkazem na rozhodnutí nerealizovat v tuto chvíli dodatečné rozsáhlé sankce proti Severní Koreji," řekl pod podmínkou zachování anonymity vládní zdroj Reuters.

"Zdroje uvádí, že Trump nezrušil čtvrteční sankce proti KLDR, místo toho ruší budoucí balíček dosud neznámých rozsáhlých sankcí plánovaný pro další týden. Šlo o značné komunikační selhání v důsledku jeho nejednoznačného tweetu," napsal na twitteru reportér John Hudson z deníku The Washington Post.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová nejdříve nejasnosti vysvětlovala tak, že "prezident Trump má rád předsedu (Strany práce a severokorejského vůdce) Kima (Čong-una) a nepovažuje tyto sankce za potřebné". Toto vyjádření ale podle komentáře televize NBC News vyvolalo víc otázek, než kolik jich zodpovědělo.

Trump podle reportéra Joshe Ledermana jediným tweetem zvrátil svoji kampaň "maximálního nátlaku" a veřejně podkopal své vlastní poradce pro národní bezpečnost. Podobně událost hodnotila zpravodajská společnost BBC, podle níž zmatek kolem rušení sankcí naznačuje v rámci Trumpovy administrativy názorové rozdíly na přístup ke vztahům s Pchjongjangem.

Severní Korea je terčem amerických i mezinárodních sankcí kvůli vývoji jaderných zbraní a svému raketovému programu. Zatímco KLDR požaduje jejich zrušení, USA se domáhají jaderného odzbrojení komunistického režimu. Na únorovém summitu podle Washingtonu Severokorejci požadovali, aby byl sankční režim odvolán, což americký prezident a jeho delegace odmítli. Schůzka Trumpa s Kimem v Hanoji skončila předčasně a bez plánovaného podpisu společného prohlášení.

Severokorejský ministr zahraničí po summitu naopak uvedl, že jeho strana žádala pouze částečné zrušení sankcí, které se týkají civilní ekonomiky a prostředků obživy severokorejského obyvatelstva a nesouvisejí s vojenskými sankcemi. Tento měsíc Pchjongjang obvinil USA, že na vrcholné schůzce promarnily jedinečnou příležitost, a pohrozil přehodnocením moratoria na testy jaderných zbraní a raket.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy