Média: Trump oznamoval rušení teprve chystaných sankcí vůči KLDR

ČTK ČTK
23. 3. 2019 8:16
Páteční tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa o rušení sankcí vůči Severní Koreji se netýkal postihů oznámených ve čtvrtek, nýbrž dosud neznámých opatření chystaných na nejbližší dny. Informovala o tom agentura Reuters i některá americká média, přičemž se novináři odvolávají na nejmenované zdroje v americké vládě.
Americký prezident Donald Trump. Ilustrační snímek.
Americký prezident Donald Trump. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ministerstvo financí Spojených států ve čtvrtek ohlásilo uvalení sankcí na dva čínské lodní dopravce, kteří čelí obviněním z porušování sankcí proti KLDR. Trump poté v pátek napsal na twitter, že nařídil odvolat "dodatečné sankce" oznámené ministerstvem, což vyvolalo jistý zmatek.

"Tweet měl být odkazem na rozhodnutí nerealizovat v tuto chvíli dodatečné rozsáhlé sankce proti Severní Koreji," řekl pod podmínkou zachování anonymity vládní zdroj Reuters.

"Zdroje uvádí, že Trump nezrušil čtvrteční sankce proti KLDR, místo toho ruší budoucí balíček dosud neznámých rozsáhlých sankcí plánovaný pro další týden. Šlo o značné komunikační selhání v důsledku jeho nejednoznačného tweetu," napsal na twitteru reportér John Hudson z deníku The Washington Post.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová nejdříve nejasnosti vysvětlovala tak, že "prezident Trump má rád předsedu (Strany práce a severokorejského vůdce) Kima (Čong-una) a nepovažuje tyto sankce za potřebné". Toto vyjádření ale podle komentáře televize NBC News vyvolalo víc otázek, než kolik jich zodpovědělo.

Trump podle reportéra Joshe Ledermana jediným tweetem zvrátil svoji kampaň "maximálního nátlaku" a veřejně podkopal své vlastní poradce pro národní bezpečnost. Podobně událost hodnotila zpravodajská společnost BBC, podle níž zmatek kolem rušení sankcí naznačuje v rámci Trumpovy administrativy názorové rozdíly na přístup ke vztahům s Pchjongjangem.

Severní Korea je terčem amerických i mezinárodních sankcí kvůli vývoji jaderných zbraní a svému raketovému programu. Zatímco KLDR požaduje jejich zrušení, USA se domáhají jaderného odzbrojení komunistického režimu. Na únorovém summitu podle Washingtonu Severokorejci požadovali, aby byl sankční režim odvolán, což americký prezident a jeho delegace odmítli. Schůzka Trumpa s Kimem v Hanoji skončila předčasně a bez plánovaného podpisu společného prohlášení.

Severokorejský ministr zahraničí po summitu naopak uvedl, že jeho strana žádala pouze částečné zrušení sankcí, které se týkají civilní ekonomiky a prostředků obživy severokorejského obyvatelstva a nesouvisejí s vojenskými sankcemi. Tento měsíc Pchjongjang obvinil USA, že na vrcholné schůzce promarnily jedinečnou příležitost, a pohrozil přehodnocením moratoria na testy jaderných zbraní a raket.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy