Severokorejci zvolili předem schválené kandidáty. K urnám jich přišlo 99,99 procent

ČTK ČTK
12. 3. 2019 15:54
Nedělních voleb v Severní Koreji se zúčastnilo 99,99 procenta voličů, což je od dvě setiny procenta více než před pěti lety, napsala agentura AFP s odvoláním na severokorejský tisk. K urnám nedorazili jen ti, co byli na moři anebo v zahraničí. Třebaže vítězná formace Korejská strana práce severokorejského vůdce Kim Čong-una vládne v izolované komunistické zemi pevnou rukou, každých pět let se její obyvatelé odebírají k urnám a "volí" své zástupce do parlamentu.
Severní Korea, ilustrační foto.
Severní Korea, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Potvrdí-li se první zprávy, bylo to letos poprvé, co do Nejvyššího lidového shromáždění poprvé nekandidoval Kim, napsal zpravodajský server BBC. "Mohlo by to být součástí neutuchající snahy Severní Koreje, aby ji ostatní vnímali jako 'normální stát'," vysvětlila BBC odbornice na KLDR Rachel Minyoungová Leeová. "Ve většině demokratických zemí prezident nedrží souběžně křeslo v parlamentu," dodala.

Agentura Jonhap nicméně informovala, že mezi nově zvolenými figuruje jeho mladší sestra Kim Jong-čchol. Ta nabírá na vlivu od roku 2014. Ve volbách sice tehdy nekandidovala, ale později se do parlamentu dostala patrně při doplňovacích volbách po smrti některého z poslanců.

Kim Jong-čchol také pátým rokem vede oddělení propagandy a agitace Korejské strany práce. Svého bratra často doprovází na zahraničních cestách, naposledy s ním byla na summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji.

Severokorejci při volbách odevzdávají lístek, na němž je v každém obvodu jediné, předem schválené jméno. Jak uvádí server BBC, voliči sice mohou kandidáta přeškrtnout, ale téměř automaticky by to znamenalo, že se stanou předmětem zájmu tajné služby. Jak napsala agentura AP, zůstat doma a nevolit nepřichází v úvahu.

O výsledku tedy není pochyb a tento rok podobně jako před pěti lety dostal každý ze 687 kandidátů 100 procent hlasů.

"Všichni voliči se jako jediný muž zúčastnili voleb, které utužují moc lidu, jež nabírá na tvrdosti skály," citovala ústřední volební komisi státní agentura KCNA.

Každý z členů parlamentu zastupuje asi 30 000 až 35 000 občanů. Zákonodárci se scházejí jednou nebo dvakrát do roka, většinou v březnu nebo dubnu, a schvalují rozhodnutí již učiněná vládní stranou. Existuje ale prezidium parlamentu, tedy užší skupina poslanců, a ta se schází častěji a je víc zapojená do vedení země.

Video: Velkolepé přivítání Kima v Pchjongjangu

Návrat Kim Čong-una do Pchjongjangu doprovázelo velkolepé přivítání | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy