Trump si oblíbil Kim Čong-una, dodatečné sankce proti KLDR nejsou podle něj zapotřebí

ČTK ČTK
22. 3. 2019 20:22
Americký prezident Donald Trump napsal na twitteru, že nařídil zrušit dodatečné rozsáhlé sankce, jejichž zavedení proti Severní Koreji podle něj avizovalo americké ministerstvo financí. "Trump si oblíbil severokorejského vůdce a nemyslí si, že tyto sankce budou zapotřebí," uvedla mluvčí Bílého domu podle agentury Reuters. Agentura TASS poznamenala, že není jasné, jaké sankce má Trump na mysli.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se v únoru sešli v Hanoji; byla to jejich druhé schůzka po loňském červnovém setkání v Singapuru. Summit v Hanoji ale skončil předčasně a podepsáno nebylo ani plánované společné prohlášení.

Severokorejská strana podle Washingtonu požadovala, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, což americký prezident a jeho delegace odmítli.

Severokorejský ministr zahraničí o několik hodin později naopak uvedl, že Severní Korea žádala pouze částečné zrušení sankcí, které se týkají civilní ekonomiky a prostředků obživy severokorejského obyvatelstva a nesouvisejí s vojenskými sankcemi.

Pchjongjang tento měsíc obvinil Washington, že na summitu promarnil jedinečnou příležitost, a pohrozil přehodnocením moratoria na testy jaderných zbraní a raket. Zatímco KLDR požaduje zrušení sankcí, USA se domáhají jaderného odzbrojení Severní Koreje.

 

Právě se děje

Další zprávy