Sacramento - Jointy marihuany, jejichž cesta na pult obchodu je od vypěstování konopí přes distribuci až po prodej plně pod kontrolou státu, který si v každé fázi strhává daň a stanovuje pravidla.
Taková budoucnost čeká Kalifornii, pokud projdou, ať už tamním kongresem či v chystaném referendu, předložené návrhy zákonů.
Kalifornie patří v rámci USA ke státům s nejvolnější drogovou politikou, už od devadesátých let například povoluje pěstování a užívání marihuany pro lékařské účely. Schválení nových zákonů by ji však posunulo tak daleko, jak si zatím netroufla zajít žádná země na světě, ani liberální Nizozemsko.
Vůbec nejdál jde návrh zákona, který v kalifornském kongresu předložil Tom Ammiano zastupující zřejmě nejsvobodomyslnější výspu Ameriky - San Francisco. Konopí staví na úroveň alkoholu, kdy primárním omezením by byla věková hranice 21 let pro prodej. Produkce každých 28 gramů konopí by byla zdaněna spotřební daní ve výši 50 dolarů, uplatněna by byla i daň z prodeje. Navržená sazba je desetkrát vyšší, než jakou jsou zdaněny tabákové výrobky.
Klíčové body
Co návrh obsahuje:
- legalizaci pěstování, distribuce i prodeje marihuany
- zdanění produkce i prodeje
- osoby starší 21 let by mohly mít u sebe 28 gramů drogy pro vlastní potřebu
- drogu by mohly pěstovat na ploše až 2,3 metru čtverečních
- kouřit by mohly pouze v neveřejných prostorách, nebo naopak speciálně vymezených místech
- konzumace by byla zakázána v přítomnosti lidí mladších 21 let
- místní úřady si mohou stanovit, jakou daň uvalí na produkci a prodej
- místní úřady mohou zvýšit množství pro osobní spotřebu nad 28 gramů
- mohou také stanovit vyšší limity pro pěstování a přepravu
Odhadované dopady:
- příjem do státního rozpočtu se díky vybraným daním zvýší až o 1,4 miliardy dolarů
- policie, soudy a věznice díky legalizaci uspoří stovky milionů dolarů
- cena marihuany po legalizaci klesne o 80 %
- zda a o kolik vzroste spotřeba, jasné není
Srovnání s Českem:
- větší než malé množství drogy je stanoveno na 15 gramů drogy
- návrh kalifornského zákona povoluje množství 28 gramů pro osobní potřebu
Otázka do referenda
Obdobný návrh, pod kódovým číslem 19, půjde v listopadu ke schválení přímo voličům v rámci série referend spojených s kongresovými volbami.
Zákon o regulaci, kontrole a zdanění konopí, jak se kompletně předložená iniciativa jmenuje, rovněž legalizuje pěstování, prodej i konzumaci marihuany, stanovuje však přesně formulovaná omezení.
Lidem starším než 21 let umožňuje mít při sobě pro vlastní spotřebu 28 gramů marihuany, její konzumace je umožněna v neveřejných prostorech, případně v místech, které jsou k tomuto účelu místními úřady určeny. Zakázáno je zapálit si v přítomnosti nezletilých.
Osoby starší 21 let mohou zároveň pěstovat konopí na soukromém pozemku, a to na ploše do velikosti 2,3 metru čtverečních.
Návrh nechává v kompetenci městských a místních úřadů, aby stanovily podmínky, za jakých bude možné prodávat marihuanu po jednotlivých dávkách v maximální váze 28 gramů, dává jim však vůli, aby stanovily vyšší limit pro množství, které může mít člověk u sebe, či pro pěstování.
Místní úřady by také dostaly volnou ruku pro vybírání daně z prodeje či produkce.
Vítaný příspěvek do děravé pokladny
Právě příjem do státní pokladny je jedním z nejčastěji uváděných důvodů pro legalizaci konopí. Analýza kalifornského Kongresu uvádí, že výběr daní z konopí by mohl vynést ročně až 1,4 miliardy dolarů. Pro kalifornský rozpočet, který se v rámci USA propadl do vůbec největšího deficitu, by šlo o vítanou vzpruhu.
Další stovky milionů by stát ušetřil díky tomu, že by pravděpodobně klesl počet lidí zadržovaných a vězněných pro drogové delikty.
Experti odhadli, že cena marihuany se díky legalizaci může v Kalifornii propadnout až o 80 procent. V současnosti se cena za jednu unci (28 gramů) pohybuje na černém trhu mezi 300 až 450 dolary. V normálním prodeji by mohla klesnout až pod 40 dolarů.
Vzroste, či klesne spotřeba?
V čem se odhady různých expertů liší, je to, zda by legalizace a zdanění vedly ke zvýšení, či naopak snížení konzumace konopí. Některé studie uvádějí, že desetiprocentní pokles v ceně může znamenat až tříprocentní nárůst ve spotřebě. Svou roli může sehrát i to, že řada lidí se zbaví strachu spojeného s něčím, co není legální.
"Odhadnout vliv schválení tohoto zákona na spotřebu se nedá. Je však třeba počítat s tím, že pro lidi, kteří díky legalizaci konopí vyzkouší, může jít o startovací zkušenost směřující je k tvrdým drogám," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer.
Sedm procent Kaliforňanů v průzkumu uvedlo, že v průběhu minulého měsíce marihuanu vyzkoušelo. Podle Hammera může být toto číslo zavádějící, protože nerozlišuje mezi tím, zda šlo o jednorázové vyzkoušení drogy, nebo naopak její dlouhodobé používání.
Pro srovnání: to, že marihuanu aspoň jednou vyzkoušeli, přiznává 48 procent Čechů. V evropském srovnání to řadí Českou republiku na první místo.
"Důležitá pro případné rozšíření spotřeby konopí jsou omezení, která zákon stanoví s ohledem na to, kde se může kouřit. Pokud lidé kolem sebe běžně uvidí ostatní kouřit, může je to mít k tomu, aby to sami také vyzkoušeli," upozornil Hammer.
Srovnání s Českem
Pokud jde o množství marihuany pro osobní spotřebu, návrh kalifornského zákona stanovuje 28 gramů, což je skoro dvojnásobek limitu používaného v Česku. Nařízení vlády, které je přílohou trestního zákoníku platného od letošního roku, uvádí, že zatímco vlastnictví méně než 15 gramů je považováno za přestupek, mít u sebe množství větší už je trestným činem.
Referendum má reálnou šanci na úspěch. Podle průzkumu uskutečněného na konci července podporuje plnou legalizaci marihuany 52 procent Kaliforňanů, zatímco 36 procent se postavilo proti. Jde o vůbec největší podporu, jakou dosud návrh zaznamenal. V celoamerickém měřítku jsou výsledky daleko těsnější: pro legalizaci je 43 procent Američanů, proti o procento méně.
Server Huffington Post napsal, že kalifornští demokraté doufají, že referendum v otázce legalizace marihuany zvedne při listopadových volbách účast jejich tradičních příznivců a tím jim pomůže k lepšímu výsledku. Většina z nich se však odmítá veřejně přiznat k tomu, že legalizaci podporuje, a to v obavě, že odradí konzervativněji smýšlející voliče.
Ani když bude zákon schválen, nebudou odstraněny všechny potenciální překážky. Do věci se mohou vložit federální soudy či vláda. Týdeník Economist například upozornil na precedent z roku 1984, kdy federální vláda zastavila veškerou finanční podporu států, které odmítly zvednout věk pro konzumaci alkoholu na 21 let.
Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru